Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

5 zł za litr benzyny

Data publikacji: Autor: (c)

Fot. Magdalena Chałupka  Specjaliści oceniają, że cena litra benzyny może osiągnąć magiczną kwotę 5 zł. Ceny paliw są w Polsce coraz wyższe i wygląda na to, że nie szans, by je obniżyć. Kupowanie oszczędnego diesla straciło sens, gdyż różnica ceny między benzyna a olejem napędowym jest niewielka.

Samochody napędzane alternatywnymi źródłami energii zaczną być poszukiwane. Benzyna czy olej napędowy są po prostu za drogie.

Fot. Magdalena Cha³upka
Specjali¶ci oceniaj±, ¿e cena litra benzyny mo¿e osi±gn±æ magiczn± kwotê 5 z³.  

Kilka dni temu benzyna na stacjach benzynowych kosztowała prawie 3,80 zł za litr, ale już niedługo ma przekroczyć granicę 5 zł. Kiedy ? - Może lada dzień - prognozuje Dorota Gudaś, analityk z BM Reflex w Łodzi. - Obecnie nie ma czynników, które mogłyby zahamować tendencje wzrostowe cen ropy na rynkach światowych. Wkrótce cena benzyny powinna wzrosnąć średnio o 5-6 groszy na litrze.


Główną przyczyną wzrostu cen paliw w naszym kraju są rosnące ceny ropy na rynkach światowych. A te zależą od wydarzeń wpływających na wydobycie tego surowca, takich jak wojna w Iraku, czy problemy rosyjskiego eksportera Jukosu.
- Niestety nałożyły się one w jednym czasie - mówi Wiesław Idźkowski, prezes Zarządu Orlen Transport w Słupsku. - To powoduje, że cena ropy dotyka już bariery tego, co da się zaakceptować.


Kolejny wzrost ceny paliw najpierw dotkną przedsiębiorców. A ci już twierdzą, że choć starają się ograniczać podwyżki cen swoich towarów i usług, to długo nie wytrzymają. - Każda podwyżka cen paliw to gwóźdź do trumny mojej firmy - mówi Krzysztof Dówka z firmy przewozowej Izotrans. - Przez te niemal galopujące wzrosty już od dwóch lat odejmujemy zyski, aby utrzymać ceny usług na tym samym poziomie. Dlatego nie ma za co inwestować.

W stosunku do roku ubiegłego benzyna podrożała o 30 proc. Co ma zatem zrobić posiadacz auta, gdy nawet specjaliści nie kryją już, że cena 5 zł za litr benzyny staje się realna?

 

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości