Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

500 złotych mandatu. Za jazdę rowerem... elektrycznym (video)

Data publikacji: Autor: TVN Turbo/x-news

Zgodnie z przepisami nie każdy pojazd z pedałami i elektrycznym silnikiem może poruszać się na przykład po ścieżkach rowerowych. Jeżeli silnik elektryczny wspomaga pedałowanie po przekroczeniu 25 km/h, to taki pojazd nie jest już rowerem elektrycznym, a motorowerem, a taki pojazd wymaga rejestracji i dodatkowych uprawnień kierującego.

Fot. TVN Turbo/x-news Zgodnie z przepisami nie każdy pojazd z pedałami i elektrycznym silnikiem może poruszać się na przykład po ścieżkach rowerowych. Jeżeli silnik elektryczny wspomaga pedałowanie po przekroczeniu 25 km/h, to taki pojazd nie jest już rowerem elektrycznym, a motorowerem, a taki pojazd wymaga rejestracji i dodatkowych uprawnień kierującego.

Rowery o wspomaganiu elektrycznym stają się coraz ciekawszą alternatywą dla tradycyjnych rowerów. Silnik elektryczny wspomagający jazdę włącza się zazwyczaj po przekroczeniu prędkości 6 km/h i wyłącza po osiągnięciu 25 km/h. Jeśli jednak silnik wspomaga naszą jazdę nawet po przekroczeniu prędkości 25 km/h, to wtedy - zgodnie z prawem - rower staje się motorowerem. A taki pojazd wymaga wtedy rejestracji i dodatkowych uprawnień kierującego. Nie może także poruszać się po ścieżkach rowerowych. 

Zobacz także: Samochód używany. TOP 10 najmniej kosztownych marek w naprawie.

Co ciekawe, w skrajnych sytuacjach kontrolujący nas policjant może nałożyć na nas mandat w wysokości 500 złotych za kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • MK (gość)

  A tak naprawdę co CO chciał autor powiedzieć????:?

 • Qqryq (gość)

  A niby jak policjant ma to stwierdzić?

 • wojtasemzi (gość)

  Co jeśli jestem w stanie jeździć bez wspomagania powyżej 25 km)h

 • BagE (gość)

  Przecież mamy nowe regulacje, które weszły w życie w dniu 1.1.2017. Dotychczasowa dyrektywa 2002/24/EC, przestała obowiązywać i weszła nowa. Regulujące precyzyjnie poszczególne klasyfikacje. Dla PEDELEC obowiązuje norma EN15194, dla pozostałych zgodnie ze specyfikacją. Nowy podział to głównie nowinka co do manetki gazu, która jest dopuszczalna, jednak taki sposób sterowania silnika, wymusza rejestrację jako juz nie PEDElEC, a E-Bike. Bez problemu można uzyskać homologację do 1000W i prędkości 45km/h. Wymaga to uprawnień do prowadzenia takiego pojazdu oraz płaty OC. Wyższe moce czyli do 4kW. Trochę więcej zachodu i należy liczyć się z wydatkiem około 14.000zł. Najciekawszy jest ostatni rodzaj e-bike czyli MTB. Tu ustawodawca daje wolną rękę co do mocy, specyfikacji etc.... Jedyny problem to fakt iż taki e-bike może poruszać się wyłącznie po torach zamkniętych przeznaczonych dla rowerów MTB lub sportów motorowych.

 • Ja (gość)

  Motofakty właśnie dostały na moim smartfonie łatkę „nie interesują mnie treści z motofakty.pl” skoro takie informacje tu „powstają”. W tytule rower elektryczny a w treści autor sam sobie zaprzecza podając, że to jednak chodzi o motorower. Kolejny news niech będzie taki. 500 zł mandatu za zaparkowanie przy ... markecie. A w treści wyrecytować wszystkie przepisy dotyczące tego kto może parkować w miejscach dla inwalidów. Darmowa informacja nie musicie mi nic za to płacić

 • hiki (gość)

  w tym kraju to raczej milion furmanek będzie.

 • Konrad (gość)

  A co z ubezpieczeniem , przecież za brak oc jest większa kara

 • Soprano (gość)

  Skoro stworzyły firmy taki rower to zgodnie z prawem i nie powinno się czepiać rowerzystów, po co ktoś kupuje rower za niemałą kwotę, po to by rząd za nic trzepal kasę??? Jak ktoś się zna na przepisach to tym napędem nie będzie jechał ponad 40 km. /h tylko normalnie, szczególnie pod górkę. A po drugie to bateria też ma swoje ultimatum, więc nikt nie będzie cały czas jechał na niej. Może niech jeszcze zmusza do kupna tablic rejestracyjnych, świateł długich i krótkich, kierunkowskazów itp. A następnie OC, AC, nw, w kwocie jak za pojemność 3.0

 • Dawid (gość)

  Artykuł o wszystkim i o niczym zarazem...

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  Pusty przepis nie logiczny wręcz głupi jak PiSiory.

 • Człowiek Rozumny (gość)

  do BagE : samo STEROWANIE manetką nie jest sprzeczne z wymogami definicji roweru, które wymaga jedynie URUCHAMIANIA napędu naciskiem na pedał

 • Benju (gość)

  Na kolazowce jezdzilem 80 km bez wspomagania a na elektryku 50 km czy nie można jezdzić szybciej niż 25 km/h kpina.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości