Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

550 zł za lewy kurs prawa jazdy na autobus

Data publikacji: Autor: Czesław Wachnik

550 zł za lewy kurs prawa jazdy na autobus Szkolenie dla kierowców ciężarówek i autobusów było fikcją. - Nieuczciwy instruktor zarobił 130 tys. zł! - ujawniła wczoraj policja, która przesłuchała 900 osób.

56-letni gorzowianin prowadził prywatną szkołę nauki jazdy. Oprócz zwykłych szkoleń, robił też kursy dla kierowców, którzy chcieliby przewozić ludzi lub towary. - To ponad 30 godzin wykładów w pięciu blokach tematycznych. Bardzo ważna rzecz, bo dzięki niej ci, którzy nas później wożą, znają aktualne przepisy i zasady bezpieczeństwa. Nie wyobrażam sobie, by robić takie coś na skróty! - mówił nam wczoraj Stanisław Gortat, egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Zatrzymany przez policję sprawca nie widział w tym jednak nic złego. - Od 2006 do 2009 r. z ponad tysiąca przeszkolonych przez niego kierowców wszyscy dostali dokumenty poświadczające obowiązkowe szkolenie, choć tylko połowa wyrobiła 30 godzin wykładów - powiedział nam Artur Chorąży z wydziału prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.
Reszta nie chodziła na szkolenia wcale, niektórzy mieli zaliczoną tylko godzinę, ale kwity dostali wszyscy.

Dlaczego?
To proste: każdy zapłacił 550 zł. 

Żeby rozgryźć tę sprawę, śledczy od 2009 r. przesłuchali ponad 900 osób, przede wszystkim kursantów nieuczciwego instruktora. Dziś jemu za - tu cytat z kodeksu karnego - poświadczenie nieprawdy dla korzyści majątkowej grozi nawet osiem lat więzienia. Nieuczciwi kursanci mogą natomiast stracić dokument, który zdobyli w ten sposób. Jak wczoraj powiedział nam Artur Chorąży, nie jest to na razie przesądzone.

Stanisław Gortat z WORD w Gorzowie nie kryje, że niektóre prywatne szkoły w pogoni za pieniędzmi obniżają jakość kształcenia kierowców. - Kilka lat temu podobne szkolenia mogły przeprowadzać wyłącznie WORD-y. Liczyła się jakość, a nie pieniądze. Teraz, po otwarciu rynku szkoleń, jest inaczej.

550 zł za lewy kurs prawa jazdy na autobus
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

550 zł za lewy kurs prawa jazdy na autobus

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości