Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

60. rocznica powstania Instytutu Transportu Samochodowego

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Polskapresse W tym roku przypada 60. rocznica powstania Instytutu Transportu Samochodowego. Z tej okazji, w siedzibach Wyższej Szkoły Cła i Logistyki oraz ITS zorganizowano obchody tego jubileuszu.

Instytut Transportu Samochodowego został założony w 1952 roku, zaś impulsem do jego powstania była budowa fabryki Fot. Polskapressesamochodów osobowych na warszawskim Żeraniu. ITS od samego początku swojego istnienia nakierowany był na badania związane z szeroko rozumianym transportem samochodowym, tj. podstawowymi zasadami użytkowania aut oraz ich ekonomicznego wykorzystania.

Pomimo, iż ITS istnieje już ponad pół wieku, jego główne cele pozostały niezmienione. Poza ochroną środowiska, jego zadaniem jest także ograniczenie zagrożeń dla uczestników ruchu drogowego. W swoich laboratoriach, Instytut opracowuje nowe strategie mające zmniejszyć liczbę kolizji na drogach, a także zwiększyć bezpieczeństwo zarówno pasażerów pojazdów, jak i pieszych.

Choć oficjalnie 60-lecia istnienia ITS'u uroczystość rozpoczęła się w auli im. prof. Jana Szachułowicza w WSCiL, to kilkadziesiąt minut wcześniej w sali konferencyjnej ITS odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Marianowi Madeyskiemu, dyrektorowi ITS w latach 1961-1977. Uroczystości rocznicowe otworzył obecny dyrektor Instytutu, dr inż. Andrzej Wojciechowski, zaś prowadzącym został jeden z najbardziej doświadczonych polskich pilotów rajdowych, Maciej Wisławski.

W ramach uroczystości, licznie zgromadzeni goście mogli wysłuchać m.in. wystąpień na temat ochrony środowiska oraz transportu samochodowego, autorstwa prof. dr hab. inż. Jerzego Merkisza i prof. dr hab. inż. Ryszarda Krystka.

Ponadto, jubileusz ITS został wzbogacony o pokazy samochodów sportowych (np. Lotus Evora czy Nissan GT-R), ekologicznych (Green Arrow, Renault Kangoo Z.E. i Peugeot Partner Venturi) i tych wyprodukowanych w Polsce (Fiat 126p i Nysa).

Z okazji 60. lecia swojego istnienia, ITS otworzył dla gości także swoją siedzibę, a chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności za kierownicą symulatora pojazdu ciężarowego i osobowego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości