Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ach ten Lisak

Data publikacji: Autor: łm

Zawarty w nowej ustawie o VAT tzw. wzór Lisaka budzi wiele wątpliwości wśród fachowców. Określa on, na podstawie ładowności, czy dany pojazd jest zaliczony do kategorii samochodów ciężarowych lub osobowych.

Zawarty w nowej ustawie o VAT tzw. wzór Lisaka budzi wiele wątpliwości wśród fachowców. Określa on, na podstawie ładowności, czy dany pojazd jest zaliczony do kategorii samochodów ciężarowych lub osobowych. Jednak ładowność danego pojazdu, nawet tego samego modelu, uzależniona jest od wyposażenia, silnika czy skrzyni biegów.

 

Z reguły silnik wysokoprężny  ma większą masę niż benzynowy, podobnie jak automatyczna skrzynia biegów jest cięższa od manualnej. Cięższe wyposażenie zmniejsza ładowność pojazdu i według przepisów podatkowych auto jest zaliczane do grupy samochodów osobowych. Tak więc ładowność jednego modelu samochodu jest różna, gdyż występuje on w kilku wersjach. W jednym przypadku od ceny auta można odliczyć cały VAT zawarty w cenie, a także podatek naliczony w paliwie. W innym, przysługuje 50% odliczenie VAT-u (nie więcej niż 5 tys. zł), ale od paliwa nie można odliczyć już ani złotówki.

 

Według specjalistów, można zdecydować się na leasing samochodu w Niemczech, a potem jeździć nim w Polsce. U sąsiadów zza Odry przysługuje w tym wypadku pełne odliczenie VAT. W Polsce tylko połowa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości