Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Adios Argentyna!

Data publikacji: Autor: red.

 Od dziś nie ma możliwości zawierania umów w tzw. systemie argentyńskim. Wchodzi bowiem w życie nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Ideą argentyńskiego systemu sprzedaży było łączenie potencjalnych nabywców jakichś dóbr w grupy, w których każdy uczestnik wpłacał comiesięczne raty. Zgodnie z dokonanymi zmianami, prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

 

W systemie argentyńskim co miesiąc grupa osób otrzymywała np. dwa samochody. Jeden przydzielano w drodze losowania, drugi, otrzymywał ten uczestnik, który zadeklarował największą liczbę jednorazowo wpłaconych rat. Gdy ktoś miał szczęście, mógł wylosować auto już w pierwszym miesiącu, a potem spłacać raty. Pozostali finansowali swoimi składkami jego zakup, a pechowcy płacili kilka lat, nim doczekali się swojej kolejki. Oczywistą sprawą jest, że raty były wyższe niż prawdziwa wartość auta, choćby tylko z tego powodu, że uczestnicy finansowali koszty działania organizującego sprzedaż konsorcjum.

 

Problemy pojawiały się wówczas, gdy ktoś zaprzestawał płacenia rat i chciał wycofać się z systemu. Wpłacone pieniądze (nie wszystkie zresztą) mógł otrzymać dopiero po rozliczeniu całego planu finansowego grupy i po jej rozwiązaniu.

 

Z dniem 3 sierpnia zawieranie umów w systemie argentyńskim skutkuje ich nieważnością. Bezpośrednią przyczyną wprowadzenia zakazu jego prowadzenia były skargi oszukanych uczestników systemu. Ponad 80 procent klientów twierdzi, że nie byli świadomi jaką umowę podpisują i że przez przedstawicieli konsorcjów byli wprowadzani w błąd.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości