Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Afera spalinowa. Pozew zbiorowy przeciwko kolejnej marce

Data publikacji: Autor: (ip)

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Karolina Misztal Stowarzyszenie StopVW.pl złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew zbiorowy przeciwko Skodzie. To już drugi pozew w aferze dieselgate.

Sprawa dotyczy blisko 250 tysięcy samochodów marki Audi, Volkswagen, Skoda, Seat i Porsche, wprowadzonych na polski rynek z silnikami diesla w latach 2008-2015. Nie spełniają one normy Euro 5 i emitują znaczące ilości bardzo niebezpiecznych dla zdrowia tlenków azotu. To właśnie ten gaz, zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, jest odpowiedzialny m.in. za poważne choroby układu oddechowego i przedwczesne zgony. Każdy posiadacz Skody z silnikiem diesla z lat 2008-2015 może bezpłatnie dołączyć do pozwu na stronie StopVW.pl. 

Redakcja poleca:

Czy nowe auta są bezpieczne? Nowe wyniki testów zderzeniowych
Testujemy nowego Volkswagena Polo
Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto?

W sądzie znajduje się już pozew zbiorowy Stowarzyszenia przeciwko Volkswagenowi. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbędzie się 13 listopada br. Pozywający domagają się po 30 tys. zł odszkodowania za zakup samochodu ze zmanipulowanym silnikiem Diesla. Wysokość roszczeń została ustalona przez inżynierów, ekspertów i rzeczoznawców. Podobne pozwy konsumenci złożyli między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy ostatnio Szwajcarii. Sprawę Volkswagena bada także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Można się spodziewać, że decyzja w tej sprawie zostanie wydana wkrótce.

Do sądów trafiły także pozwy indywidualne, przygotowane przez StopVW. Właściciele samochodów, którzy zdecydowali się na ten krok, pozywają sprzedawcę samochodów. Pierwsza rozprawa przeciwko Volkswagenowi miała miejsce w lipcu, w Sądzie Rejonowym w Warszawie a pozwanym jest firma Volkswagen Leasing. Wyroku w tym procesie możemy spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy. 

Afera dieselgate wybuchła w 2015 roku. Została wykryta w USA. Koncern przyznał się do oszustwa. Do dnia dzisiejszego koszty afery wyniosły ponad 20 miliardów euro. Z tego powodu koncern wyprzedaje między innymi część swoich spółek a sprzedaż aut z silnikami diesla gwałtownie spada. Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen zostało założone na przełomie 2015 i 2016 roku. Zapowiada, że w najbliższych miesiącach do sądów trafią kolejne pozwy, tym razem przeciwko Audi i Porsche. Łączna wartość roszczeń Stowarzyszenia StopVW wobec niemieckiego koncernu przekracza już 120 milionów złotych.

Źródło: Stowarzyszenie StopVW.pl

Zobacz także: Hyundai i30 w naszym teście

Polecamy: Nowe Volvo XC60

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • potega niemiec (gość)

    wyszło na jaw, że samochody Volkswagena były wyposażone w oprogramowanie wykrywające, kiedy auto jest poddawane testom emisji spalin. Dzięki temu auta niemieckiej marki z silnikiem diesla mogły być sprzedawane na amerykańskim rynku, choć podczas codziennego użytku 40-krotnie przekraczały dopuszczalne normy emisji

  • potega niemiec (gość)

    Dobrze ze walczycie z szmelcwagenem ale przykro mi ze jesteście tacy naiwni i zapłaciliście nasze polskie pieniądze tym oprawcom, niemcy wymordowali mi pół rodziny, trują nas na kazdym kroku i oszukują od marketów po prasę a wy naiwni daliście im jeszcze pieniądze, co więcej muszę stac w korku i swoim priusem i wdychac te toksyny które dmuchacie mi prosto w kratkę zaciągu powietrza. Do tego 90% polakow jak widac na drogach kocha wieswageny. to jest dramat umysłowy naszego narodu. tak czy siak powodzenia w walce z odwiecznym wrogiem i wreszcie nie kupowanie trujących telepiących sie diesli, ktore nie sa tansze w eksploatacji bo co z tego ze pali 3litry mniej jak ma masę psujących sie części nie występujących w benzynie jak DPF, dwumasa, wtryski itd, pomiajjac juz kulture pracy jak ursusa. + wyzsza cena zakupu. Summa summarum w okresie życia tego auta wychodzi drożej, trzeba byc ułomnym nawet z matematyki żeby to kupic.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości