Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38615 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Afera Volkswagena. Jak odbiła się na sprzedaży aut w Europie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Volkswagen Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) szacuje, że dynamika sprzedaży samochodów koncernu Volkswagen w Europie spadła w listopadzie br. Dotyczy to zarówno tańszych pojazdów, jak i samochodów klasy premium. Okazuje się, że z aut Volkswagena nie rezygnują jednak Polacy.

Fot. Volkswagen Volkswagen jako grupa odnotował wzrost sprzedaży w listopadzie br. na poziomie 4,1% względem ubiegłego roku. Odnotowano także spadek udziału w rynku z poziomu 26,6% w listopadzie 2014 roku do 24,3% w br.

Sama marka Volkswagen zanotowała w listopadzie wzrost o 2,8%, a udział w rynku wyniósł 12,1%. Najlepsze wyniki w grupie uzyskała Skoda. Wzrost sprzedaży w jej przypadku wyniósł 11,7% w porównaniu do listopada 2014 roku. ACEA podkreśla, że w przeciwieństwie do Volkswagena wysokie wzrosty osiągnęły inni europejscy producenci tacy jak PSA Peugeot, Renault, Opel, Daimler, Volvo czy BMW. Szczególnie dobre wyniki wzrostu sprzedaży odnotowały grupy FCA (18,6%), Daimler (22,8%), Volvo (23,7%) i Jaguar Land Rover Group (70%).

Zobacz także: Franciszek Smuda: Nawałka spija śmietankę z rozwoju Lewandowskiego, do którego dołożyłem sporą cegłę

Volkswagen popularny w Polsce?

W listopadzie br. najchętniej kupowaną marką samochodową w segmencie osobówek w Polsce była Skoda. Drugi na liście, podobnie jak przed miesiącem, uplasował się Volkswagen. W porównaniu do zachodnich państw takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, na których w wyniku afery spalinowej producent zaczyna ponosić straty – na Wyspach Brytyjskich sprzedaż spadła aż o jedną piątą – w naszym kraju Volkswagen odnotował jeden z najwyższych wzrostów rejestracji spośród wszystkich marek (+44% r/r).

Będą pozwy

Polscy klienci, którzy czują się oszukani przez Volkswagena, zamierzają wkrótce pozwać niemiecki koncern. Mają żądać zwrotu pieniędzy lub wymiany auta na nowe. Także polskie władze lokalne chcą pociągnąc do odpowiedzialności Volkswagena za fałszowanie wyników emisji spalin. Takie kroki chce podjąć samorząd m.in. województwa podkarpackiego oraz wielkopolskiego. Toruń oraz Szczecin także zamierza wykazać, że Volkswagen przyczynił się do pogorszenia jakości powietrza.

Zamieszanie z wiązane z niemieckim koncernem zaczęło się w połowie września. Ujawniono, iż amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) podejrzewa Volkswagena o manipulowanie wynikami pomiaru spalin. Kilka dni później koncern potwierdził, że instalował w swoich samochodach nielegalne oprogramowanie. Problem dotyczy nawet 11 mln pojazdów na świecie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • zygmunt (gość)

    jeden raz w życiu kupiłem VW -to był Golf , więcej tego błędu już nie zrobię.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Volkswagen zdjęcia

Volkswagen dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Volkswagen Cena

Części dla marki Volkswagen

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

608 zł