Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Afera Volkswagena. Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Volkswagen Volkswagen może być pozywany przed sądami w krajach, w których były sprzedawane samochody ze zmanipulowanym oprogramowaniem. Tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE).

"Producent pojazdów, które zostały niezgodnie z prawem wyposażone w oprogramowanie manipulujące danymi, a następnie były sprzedawane w innych państwach członkowskich, może zostać pozwany przed sądami tychże państw" - wskazał TSUE.

Sędziowie podkreślili, że szkoda ponoszona przez nabywcę urzeczywistnia się w państwie członkowskim, w którym nabywa on pojazd za cenę przewyższającą jego rzeczywistą wartość.

Wyrok ten otwiera drogę do dochodzenia swoich praw przed krajowym sądem wszystkim nabywcom aut koncernu Volkswagena z silnikiem EA 189 zamieszkującym kraje Unii Europejskiej

Zobacz także: Jazda autem po narkotykach. Co za to grozi?

Przypomnijmy. Afera dieselgate wybuchła jesienią 2015 roku. Grupa Volkswagen przyznała się, że silniki diesla w samochodach produkowanych w latach 2008-2015, nie spełniają norm emisji spalin Euro 5 i zawierają system oszukiwania testów spalin. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że auta te emitują do 80 razy więcej śmiertelnie niebezpiecznych dla ludzi tlenków azotu, niż przewidują to normy. Oprogramowanie znajduje się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w ok 140 tys. samochodów na polskim rynku.

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

Fot. Volkswagen
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fot. Volkswagen

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Taka prawda (gość)

    Musza odpowiedzieć za swoje czyny niestety

  • Denis (gość)

    Producenci robią wszystko, aby mieścić się w normie spalin jak widać, mogli sobie poradzić jak toyota hybrydami to teraz by nie musieli ponosić żadnych konsekwencji

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości