Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Afera Volkswagena. Odszkodowania nie dla Europy

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Volkswagen Volkswagen nie ma dobrych informacji dla swoich klientów w Europie. Chodzi o kwestię odszkodowań w związku z tzw. aferą spalinową.

Na rynku amerykańskim klienci, którzy kupili model napędzany 2-litrowym dieslem mogą odsprzedać auto Volkswagenowi po cenie rynkowej, albo otrzymać nawet 7 tysięcy dolarów rekompensaty. Dla koncernu oznacza to wydatek w wysokości 15 miliardów dolarów.

Szef Volkswagena Matthias Mueller zapowiedział, że klienci w Europie nie mogą spodziewać się podobnych rozwiązań. Mueller stwierdził, że w Europie jest „inna sytuacja” niż w USA. Wszystko wskazuje zatem na to, że poza USA jedynym sposobem aby otrzymać zadośćuczynienie od Volkswagena jest droga sądowa.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości. Skuteczniejszy jak fotoradary?
Seat Ateca. Debiut w segmencie SUV
Ile za samochody płaciliśmy 10 lat temu a ile kosztują dzisiaj?

Przypomnijmy, że zamieszanie związane z niemieckim koncernem zaczęło się w połowie września 2015 roku. Ujawniono, iż amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) podejrzewa Volkswagena o manipulowanie wynikami pomiaru spalin. Kilka dni później Volkswagen potwierdził, że instalował w swoich samochodach nielegalne oprogramowanie. Oprogramowanie znajduje się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w ponad 139 tys. samochodów na polskim rynku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Szkoda słów (gość)

    Tak, bo tam wystarczy precedens i taki gigant mógłby pójść z torbami jakby nie liczył się z jakimkolwiek klientem a w EU niestety każda sprawa jest traktowana indywidualnie i każda większa firma liczy na zniechęcenie potencjalnego poszkodowanego więc się nie dziwię, że nazywają to "inną" sytuacją.

  • S. Tańczyk (gość)

    Co na to nasza wyszczekana Elka, trzepocząca sztucznymi rzęsami? Oto jej wpowiedź z 26 czerwca br: "Volkswagen powinien dobrowolnie wypłacić odszkodowanie europejskim posiadaczom samochodów tej marki w takiej samej kwocie, w jakiej zrobi to na rynku amerykańskim - apeluje Elżbieta Bieńkowska, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. Jak donosi Reuters, była wicepremier Polski powiedziała w niedzielnym wywiadzie dla niemieckiego "Die Welt", że niesprawiedliwym byłoby potraktowanie europejskich kierowców inaczej niż tych w Stanach Zjednoczonych. Takie podejście na pewno nie jest dobrym sposobem na odzyskanie zaufania - powiedziała Bieńkowska i dodała, że nie można traktować klientów inaczej tylko dlatego, że w Unii Europejskiej panuje inny system prawny niż w USA." Dziękuję za uwagę.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości