Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37738 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Afera Volkswagena. Polscy dealerzy nie dostaną rekompensat?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Adrian Wykrota Sąd federalny w San Francisco zdecydował o wypłacie odszkodowania dla salonów dealerskich sprzedających samochody Volkswagena w USA. Kwota odszkodowania wynosi 1,67 mld dolarów.

Około 600 tys. Volkswagenów i Audi z silnikami diesla z roczników od 2009 do 2015, które trafiły na rynek amerykański, miało zainstalowane nielegalne oprogramowanie fałszujące wyniki pomiarów emisji spalin. Podczas testów wskazania były zgodne z przepisami, natomiast w realnych warunkach użytkowania, emisja drastycznie przekraczała normy. Sprawa była rozpatrywana przez sąd federalny w San Francisco, który podjął decyzję o wypłacie odszkodowania dla 644 salonów dealerskich Volkswagena. Sprzedawcy otrzymają w sumie 1,67 mld dolarów. Połowa rekompensat zostanie wypłacona z góry, a pozostałe w 18 miesięcznych ratach. Każdy z właścicieli salonu otrzyma średnio 1,85 mln dolarów USA, czyli około 8 milionów złotych.

Sędzia Charles Breyer powiedział, że odszkodowanie ma zrekompensować utratę wartości firm dealerskich spowodowaną skandalem. Ponadto zwalnia sprzedawców z wykonywania kosztownych ulepszeń kapitałowych przez dwa kolejne lata. Odszkodowania mają być również zapłatą za samochody Volkswagena, które od wybuchu afery nie chcą się sprzedawać i zalegają w salonach Prokuratura federalna wniosła oskarżenia przeciwko sześciu menedżerom Volkswagena w styczniu tego roku. Po śledztwie i aresztowaniu jednego z managerów na Florydzie, firma oficjalnie przyznała się do zarzutów o zmowę w celu popełnienia oszustwa, naruszeniu aktu Clean Air Act, naruszeń celnych i utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości. W sumie Volkswagen zapłaci 4,3 mld dolarów sankcji karnych i cywilnych.

Redakcja poleca:

Jak rozpoznać rzeczywisty przebieg auta?
Ogrzewania postojowe. To trzeba wiedzieć
Oto nowy model Kii

Tymczasem w Polsce jak informuje stowarzyszenie STOPVW.pl, koncern ciągle unika odpowiedzialności oraz odpowiedzi na pytanie co z rekompensatami dla klientów i dealerów. Nie wiadomo również czy podejmie jakiekolwiek działanie w sytuacji, w której klienci, nie mogąc doczekać się naprawy swoich samochodów, skierują sprawy przeciwko dealerom.

W warszawskim sądzie stowarzyszenie STOPVW.pl złożyło za to pierwszy w Polsce zbiorowy pozew przeciwko w Volkswagenowi. W najbliższych dniach złożone zostaną też pozwy przeciwko Audi oraz Skodzie. Stowarzyszenie zapowiada również pozwy przeciwko kolejnym markom koncernu.

Warto wiedzieć: Używane diesle tracą na popularności. Są awaryjne i drogie w naprawach!

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • rgb (gość)

    HWDP dilerom szajswagena

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Volkswagen zdjęcia

Volkswagen dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Volkswagen Cena

Części dla marki Volkswagen

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

608 zł