Wszystko
o samochodach

Aktualności / Akcje serwisowe

Afera Volkswagena. StopVW ostrzega przed aktualizacją oprogramowania

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Gdak Ministerstwo Infrastruktury wysłało do Stacji Kontroli Pojazdów pismo, w którym zaleca aktualizację oprogramowania pojazdów objętych Dieselgate. Jednak taka aktualizacja może oznaczać problemy dla użytkowników, o czym alarmuje stowarzyszenie StopVW.pl. I wskazuje, że działania urzędników są spóźnione i nie dotyczą wszystkich pojazdów, których powinny.

Dokument Ministerstwa Infrastruktury zawiera zalecenie dla Stacji Kontroli Pojazdów sprawdzania, czy przechodzące przegląd rejestracyjny auto jest objęte akcją serwisową w ramach Dieselgate. Jeśli tak, ministerstwo zaleca poinformowanie użytkownika o potrzebie aktualizacji oprogramowania w ASO. Ów dokument datowany jest na 11 maja 2018 roku, a więc powstał blisko 3 lata po ujawnieniu dieselgate. A to, oraz możliwe konsekwencje aktualizacją, budzą poważne wątpliwości stowarzyszenia StopVW.pl, które jako pierwsze wystąpiło do sądu z pozwem zbiorowym przeciwko niemieckiemu koncernowi.

„Przynajmniej od ponad roku w przestrzeni publicznej pojawiają się doniesienia o braku skuteczności tak zwanej akcji serwisowej, w odniesieniu do doprowadzenia samochodów do zgodności z wymogami homologacji. Badania, prowadzone w całej Europie, nie potwierdzają stanowiska producenta o skutecznej redukcji tlenków azotu. Jednocześnie dysponujemy wieloma informacjami od użytkowników wadliwych pojazdów o problemach, jakie wystąpiły po aktualizacji oprogramowania, takimi jak zwiększone zużycie paliwa, pogorszenie dynamiki pojazdu czy wręcz awarie, uniemożliwiające jazdę” – mówi wiceprezes StopVW.pl, mecenas Konrad Kacprzak.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Stowarzyszenie zwraca też uwagę na fakt, że pismo Ministerstwa Infrastruktury jest nieprecyzyjne, zawiera tylko część marek, objętych Dieselgate. Nie wspomina o pojazdach wyprodukowanych po 2015 roku, a także i w takich przypadkach ujawniano oprogramowanie fałszujące. „Pismo ministerstwa nie zawiera wzmianki o co najmniej jednej jeszcze marce. Oprócz Audi, Skody, Volkswagena i Seata, afera obejmuje bowiem także Porsche. Jednocześnie warto podkreślić, że Dieselgate nie skończyła się w 2015 roku, a wadliwe pojazdy ujawniano również w kolejnych latach. Wygląda więc na to, że ministerialni urzędnicy mogliby nie mieć obrazu całej afery”– dodaje mecenas Kacprzak.

Powstaje też pytanie, czy posiadacze wadliwych samochodów mają obowiązek udawać się na aktualizację oprogramowania? „W mojej ocenie, w istniejącym stanie prawnym, żaden posiadacz nie ma obowiązku aktualizacji programowania w samochodzie objętym Dieselgate. Wystąpimy do ministerstwa z prośbą o wyjaśnienia, zaalarmowaliśmy również parlamentarzystów. Tak spóźnione działania urzędników i sposób ich działania budzi wiele obaw” –  ostrzega mecenas Kacprzak.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • TurboTDI (gość)

    Działania rzadu w tej sprawie to jakaś kpina.

  • To Nie Przejdzie (gość)

    Rząd tak w tej sprawie, jak i w innych ma obywateli tam, gdzie się domyślacie. Nie ma obowiązku aktualizacji oprogramowania, jest to akcja dobrowolna.

  • roberto9 (gość)

    Polski rząd ma Polaków głęboko w poważaniu. Liczy się kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Pytanie jak głęboko sięga układ sponsorowany przez niemców, że tak ich łagodnie się tutaj traktuje.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości