Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Akcja „Prędkość”. Jakie limity prędkości obowiązują w Polsce?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Bartosz Frydrych Policja prowadzi dzisiaj ogólnopolskie działania policyjne „Prędkość”. Kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli prędkości: zarówno za pomocą nieoznakowanych radiowozów, jak i laserowych mierników.

Jak pokazują analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekraczanie dopuszczalnych prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych. Nadmierna prędkość, w ostatnich latach, jest przyczyną ok. 25 proc. wypadków drogowych. Liczba osób, które giną w tych zdarzeniach stanowi 40 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

Zobacz także: Rząd wprowadza nowy podatek dla kierowców

Podczas działań policjanci będą przypominać, jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – czyli taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. W ruchu drogowym sytuacja często bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których kierowcy są zmuszeni do natychmiastowej reakcji. Wówczas nadmierna prędkość staje się czynnikiem, który powoduje, że traci się kontrolę nad pojazdem, co z kolei może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Policja przypomina, że konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego, w tym przekraczania dozwolonych  limitów prędkości, ponoszą nie tylko sprawcy. W wielu przypadkach ofiarami tego typu zachowań są także inni uczestnicy ruchu drogowego.

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą:

- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Wymienione limity to nie wszystkie ograniczenia. Poruszając się po terenie zabudowanym, musimy przestrzegać limitu prędkości 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej. Ustawodawca dodatkowo podniósł dopuszczalną prędkość do 60 km/h, jeśli poruszamy się po terenie zabudowanym nocą, między godzinami 23.00 a 5.00.    

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
 • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
 • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
 • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
 • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Wnuk Policjanta (granatowego) (gość)

  Akcja „Prędkość”. ... Dajcie sobie "na wstrzymanie" z tą "prędkością" ! Wy (Policjanci) nie czynicie nic ponad "mierzenie prędkości". Kiedyś (w bardzo trudnych czasach) pucybut miał lepsze pojęcie o "Policji", gdyż musiał mieć pojęcie dlaczego "czyni to co czyni". Podobnie było z "karmicielami wszy" !!! Dzisiaj (jednak) przeważa "tutaj" świadomość klasowa. Być może "ostro", lecz chyba trafnie !!!

 • Uzi (gość)

  Najlepiej to sobie yanosika włączyć i pokazuje jakie jest w danym miejscu ograniczenie i poinformuje przed policją, i nie dajemy im zarobic i jeździmy przepisowo

 • Rysiek (gość)

  yanosik co do tego urzadzonka powiem tak Juz brat mu zaufał i stracił Prawko na 3miechy mieli nie stac miał wszystko jak na tacy i co pojechał troche szybciej stali... i zatrzymali fakt przekroczył o 2km/h w zabudowanym nie twierdze ,że nie winny ale Aplikacja go zgubiła, ja wole osobiscie małą antene i cb-0mandató od 6lat :) i mam św spokuj a w miejscach gdzie mogą stać a nikt nie mówi nic jade niecałe 60-nie atrzymaja bo za mały mandat:)

 • cypis (gość)

  najlepiej pilnowac siebie, patrzec na znaki i yanosika miec w tle. W razie "wu" ostrzeze.

 • Jaca (gość)

  Policjant z radarem to gatunek wyginięty ja już dawno takiego zespołu nie widziałem

 • Gieno (gość)

  A ja go niestety parę dni temu napotkałem. O 100 jestem lżejszy.

 • mon(dr)aLISA (gość)

  To nie wartość przekroczenia w km ale procent dopuszczalnego limitu powinien decydować o winie i karze. Czy przekroczenie o 20kmh na dopuszczalnej 30, to to samo co 20 kmh więcej na 140kmh. Chyba ustawodawca powinien pierwszy płacić mandaty....?!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości