Wszystko
o samochodach

Motosport / Formuła 1

Akcja pustynny piasek

Data publikacji: Autor: l. jaź.

fot. archiwum Grand Prix Bahrajnu. Po raz pierwszy kierowcy Formuły 1 rywalizować będą o punkty mistrzostw świata w wyścigu o Grand Prix Bahrajnu. Wyścig odbędzie się na torze wybudowanym nakładem 150 milionów dolarów.

Po raz pierwszy kierowcy Formuły 1 rywalizować będą o punkty mistrzostw świata w wyścigu o Grand Prix Bahrajnu. Wyścig odbędzie się na torze wybudowanym nakładem 150 milionów dolarów. Uchodzący za najnowocześniejszy obecnie na świecie tor, został oficjalnie otwarty 17 marca. Znajduje się w odległości 25 km od stolicy Bahrajnu – Manamy. Długość toru wynosi 5,417 km. W najszybszych częściach toru samochody będą mogły rozwijać prędkość około 320 km/godz.


fot. archiwum Wyścig jest wielką niewiadomą i to z kilku względów. Nikt do końca nie wie, jak będzie się toczyć rywalizacja na nawierzchni, na której dotychczas kilka teamów przeprowadziło tylko jazdy testowe. – Ciekawe, jaki wpływ na wyścig będzie miał pustynny piasek – zastanawia się Dawid Coulthard (McLaren- Mercedes).


Piasek nawiewany z pustyni przez cały czas jest usuwany z toru przez królewską straż pożarną, ale jest to syzyfowa praca.
– Silniki narażone będą na ssanie powietrza wraz z pustynnym pyłem – uważa jeden z ekspertów Formuły 1 Christian Danner. – Kierowcy też muszą uważać, bo mogą napotkać na torze śliski piasek.
– Organizatorzy zapewnili mnie, że dołożą wszelkich starań, aby piasek nie stanowił zagrożenia dla kierowców – dodał Ralf Schumacherów z teamu Williams-BMW.


Podobno w okolicach toru organizatorzy wylali ogromną ilość specjalnego kleju, który ma pochłaniać nawiewany piasek. Kierowcy Williamsa zapowiadają, że spróbują powstrzymać zwycięski marsz kierowców Ferrari. Oba dotychczasowe wyścigi – Grand Prix Australii oraz Malezji – zakończyły się zwycięstwami starszego z braci Schumacherów, Michaela.
W Bahrajnie kierowcy zostaną poddani rygorom islamu. Na podium, zamiast tradycyjnego szampana, triumfatorzy zadowolić się będą musieli gazowanym napojem z wody różanej i owoców granatu.


Grand Prix Bahrajnu nie jest jedynym nowym wyścigiem w tegorocznym kalendarzu MŚ. 26 września kierowcy po raz pierwszy wystartują w GP Chin, która zostanie rozegrana na budowanym właśnie torze w Szanghaju.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości