Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Akcyza na paliwo. Czy rząd powinien ją obniżyć?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum PPG Z tygodnia na tydzień ceny paliw na stacjach poprawiają historyczne rekordy i na razie nie widać końca tej zwyżkowej tendencji.

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że 90 proc Polaków oczekuje obniżenia akcyzy na paliwo. 3 proc. respondentów, zapytanych, czy rząd powinien obniżyć akcyzę na paliwo, odpowiedziało przecząco. 7 proc. badanych nie ma zdania.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster 27-28 października 2021 r. na próbie 1078 dorosłych Polaków.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w październiku w  w porannej rozmowie RMF FM zadeklarował, że rząd nie przewiduje obniżki akcyzy na paliwo w ramach "Polskiego Ładu". Przekazał natomiast, że większe będą dopłaty do paliwa rolniczego.

Co składa się na cenę paliwa?

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią ponad 50% całkowitej ceny 1 l benzyny.

Składniki detaliczne benzyny PB-95:

 • akcyza - 26%
 • opłata paliwowa - 3%
 • koszt zakupu w rafinerii - 48% 
 • marża detaliczna - 4%
 • VAT - 19%

Składniki detaliczne oleju napędowego (ON):

 • akcyza - 20%
 • opłata paliwowa -6%
 • koszt zakupu w rafinerii - 51% 
 • marża detaliczna - 6%
 • VAT - 19%
rednie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-10-27
Pb 98 6,18
Pb 95 5,94
ON 5,97
LPG 3,19
PLN brutto/l

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • wiedzący (gość)

  Ludzie ! ta stawka akcyzy jest tutaj źle (kłamliwie) przedstawiona. Zobaczcie sobie ustawę o podatku akcyzowym bo tam w art. 90 i dalej są stawki akcyzy w zależności od produktu. Za benzynę jest 1529 zł za jedentysiąc litrów i 1160 zł za olej napędowy. Jeżeli cena paliwa wzrasta na stacji benzynowej to znaczy, że więcej zarabia sitwa rafineryjno dystrybucyjno detaliczna a nie jest to pazerność państwa. Do budżetu cały czas składamy się tak samo za każdy litr a to "drożej" darujemy tej sitwie.

 • Polak (gość)

  Oczywiście że powinni obniżyć w ogóle paliwo w Polsce powinno być za darmo dla pracujących , przecież stać nas na takie kary dziennie 1500000miliona euro płacić , przecież jak jesteśmy tacy bogaci to powinni wszystkim Polakom dać po półtora miliona euro a tam po dwa miliony na każdego Polaka , i powinni my już nie pracować , spokój by był nikt by podwyżki nie chciał i nie rozumie w czym problem wystarczy to wykonać i spokój by był

 • Paliwożerca (gość)

  Było po 4zł też wszyscy żyli ,najwidoczniej komuś wiecznie mało

 • tomasz gospodarz księgowy (gość)

  Czekam na te paliwo co miało być po 4 zł. i gaz po 50 groszy z ameryki tak nas zapewniał rząd po wizycie trampa, teraz zwalają winę na Rosję, to jedzcie do Putina wypijcie po drinku i będzie ropa po 2 zł. a gaz po 30 gr. a nie cały czas wojna o Katyń i samolot, samoloty spadają i będą spadać tak to już będzie, Putina nie było na świecie jak Stalin mordował ludzi, to przecież Polski rząd zarabia na rosyjskiej ropie bo około 80 procent to podatki Polskiego rządu, to tak w nawiasie do ludzi nie kumatych, są inne czasy i tu trzeba myśleć trochę głową i trzeba robić interesy nawet z diabłem żeby w kraju było lepiej, tak robią to wszystkie kraje oprócz Polski, poczekajcie jak paliwo będzie po 10zł. bo pieniądz wydaje się na głupoty amen

 • Tomek (gość)

  Dziwne, że nikt nie zwrócił uwagi, iż cena oleju napędowego wynosi 102%. Suma procentów daje 102%, a nie 100%

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości