Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Akcyza na samochód 2021. Nowe obowiązki dla rejestrujących pojazdy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy od auta. Jak wyjaśnia resort, wymaganie dodatkowych dokumentów przy rejestracji sprowadzanych aut ma uszczelnić system podatkowy.

Obecnie przy sprowadzaniu aut osobowych akcyza jest wymagana, ale przypadku aut dostawczych lub pojazdów specjalnych, nie trzeba jej opłacać. Oczywiście, do tej pory nie brakowało importerów, którzy sprowadzali samochody jako dostawcze, rejestrowali nie opłacając akcyzy, a później – zgodnie z prawem – zmieniali przeznaczenie pojazdu z dostawczego na osobowy.

Nowelizacja ma sprawić, że przy rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju UE w momencie wprowadzenia zmian konstrukcyjnych skutkujących zmianą rodzaju pojazdu – czyli przeróbki z auta dostawczego na osobowe trzeba będzie akcyzę opłacić.

Kiedy trzeba będzie zapłacić akcyzę? W przypadku:

  • nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju,
  • dokonania w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy,
  • nabycia lub posiadania samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, i nie ustalono, że akcyza została zapłacona;

Jeśli nie będzie obowiązku zapłaty akcyzy,, trzeba będzie przedstawić dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju w przypadku:

  • nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju,
  • nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu ciężarowego lub specjalnego, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
  • dokonania w pojeździe samochodowym zarejestrowanym na terytorium kraju zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód ciężarowy lub specjalny, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t;

Oznacza to, że jeszcze przed zarejestrowaniem auta, urząd skarbowy będzie analizował, czy w tym konkretnym przypadku akcyza się należy, czy też nie.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Kto straci na nowych przepisach? Przykładowo jeśli przerobimy busa, który już był zarejestrowany w Polsce, ale wcześniej sprowadzono go jako auto dostawcze bez akcyzy, podatek trzeba będzie zapłacić. A popularność tego typu pojazdu ostatnio wzrosła z powodu pandemii koronawirusa.

Akcyza na samochód. Te zmiany już obowiązują

W 2021 r. obowiązywać będzie preferencyjna – niższa o 50 proc. akcyza na auta hybrydowe typu plug-in, czyli z możliwością ładowania z gniazdka.

W przypadku hybryd typu plug-in wyposażonych w silniki o pojemności poniżej 2 litrów akcyza wyniesie więc 1,55 proc. (zamiast 3,1 proc.), powyżej 2 litrów - 9,3 proc. (zamiast 18,6 proc.).

To małe pocieszenie dla dilerów pojazdów, bo w większości przypadków zapis ten oznacza, że cena takich samochodów będzie niższa raptem o 1,55 proc. Większość aut hybrydowych ma silniki poniżej 2 litrów pojemności, czyli w ogólnym rozrachunku zmiana ta może być mało zauważalna dla nabywców.

Niższa akcyza obowiązywała także w 2020 r., ale zgodnie z pierwotnymi założeniami, preferencyjne traktowanie tego typu aut miało zakończyć się wraz z końcem roku. Przypominamy, że zwykłe hybrydy zostały objęte obniżoną akcyzą bezterminowo.

Akcyza od samochodu elektrycznego w 2021 roku

Samochody elektryczne są całkowicie zwolnione z akcyzy. W takim przypadku nie musimy jej płacić.

Kto pobiera akcyzę w 2021 roku?

Pobieraniem podatku akcyzowego nie zajmuje się Urząd Celny. Od 2017 roku opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Można to zrobić osobiście lub online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Zapłata akcyzy 2021 w trzech krokach

  1. Wypełnienie deklaracji AKC-U/S – w deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wpisujesz dane swoje oraz zakupionego samochodu.Podajesz tu również obliczoną samodzielnie wysokość podatku akcyzowego. Pamiętaj, że jeśli pojazd ma kliku właścicieli, każdy musi złożyć osobny wniosek. Po złożeniu deklaracji online należy się upewnić, czy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
  2. Zapłata podatku akcyzowego – po złożeniu deklaracji powinieneś wpłacić określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
  3. Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy – aby to zrobić, trzeba będzie podać nr VIN pojazdu. Nie wolno o tym zapomnieć, bo potwierdzenie będzie potrzebne przy rejestracji samochodu.

Co jeśli nie zapłacę akcyzy od samochodu w 2021 roku?

Złożenie deklaracji AKC-U/S powinno nastąpić do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Za każdy dzień zwłoki będą naliczane odsetki. Co więcej, nie będziemy mogli zarejestrować auta we właściwym Wydziale Komunikacji, ponieważ jednym z wymaganych do tego dokumentów jest zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy.

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości