Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Akcyza na samochód. Będzie podwyżka? Zapadła decyzja

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Fot. Lucyna Nenow Była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas wrześniowej konferencji poświęconej innowacyjnemu ekosystemowi dla elektromobilności poinformowała, że rozważany jest powrót do regulacji podnoszącej akcyzę na samochody używane.

Akcyza na samochód. Będzie podwyżka?

 - Rozważamy powrót do regulacji, która była opracowana w ubiegłej kadencji, która podnosi akcyzę na samochody używane" - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Wypowiedź padław połowie września podczas konferencji prasowej "Innowacyjny ekosystem dla elektromobilności. Wyniki programu akceleracyjnego Pilot Maker Elektro ScaleUp".

Jadwiga Emilewicz straciła stanowisko w rządzie i wszystko wskazuje na to, że pomysł podwyżek upadł.

- W Ministerstwie Finansów nie pracujemy nad podwyżką stawek podatku akcyzowego od samochodów, ale mamy projekt, który ma eliminować oszustwa w tej  branży, a także projekty informatyczne ułatwiające obsługę akcyzy" - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.

Stawki akcyzy na samochód 

Obecnie obowiązują następujące stawki podatku akcyzowego:

3,1% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności do 2000 cm3

18,6% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności powyżej 2000 cm3

Nowe samochody hybrydowe od 1 stycznia 2020 roku zostały objęte o połowę niższą akcyzą. Jeśli chodzi o hybrydy o pojemności silnika do 3,5 litrów, stawka akcyzy wynosi 9,3% zamiast 18,6%, a w przypadku aut o pojemności silnika do 2 litrów stawka wynosi 1,55% zamiast 3,1%.

Akcyza na samochód. Nielegalny proceder

Pojazdy ciężarowe i specjalne o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t są zwolnione z akcyzy. Importerzy unikają płacenia akcyzy za auta osobowe, rejestrując je w kraju niezgodnie z prawdą jako ciężarowe lub specjalne o dmc do 3,5 tony. To szczególnie korzystne w przypadku samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów. W tym przypadku obowiązuje akcyza w wysokości 18,6 proc. wartości rynkowej auta.

Zobacz także: Jazda podczas burzy. O czym trzeba pamiętać?

Akcyza na samochód. Kiedy trzeba zapłacić?

Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 • import niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP
 • pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu
 • nabycie wewnątrzwspólnotowe (samochód przemieszczany jest z terytorium innego państwa członkowskiego UE na teren Polski).

Wynika z tego, że akcyzą objęte są samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych.

Ile aut importują Polacy?

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR import używanych samochodów we wrześniu był najwyższy w tym roku. Do kraju sprowadzono łącznie 88 626 sztuk pojazdów. To o 8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zobacz także:Tak prezentuje się nowy Volkswagen Golf GTI

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • leshido (gość)

  Przecież w UNI nie ma akcyzy

 • Bogdan (gość)

  My Polaqcy i tak jesteśmy udupieni podatkami- unia kazała( h. tuskowi podnieść do 23% i zlikwidować porty) VAT w niemczech 18 % a w polsce 23% dlatego niemcy zbierają dużo wiecej niz polacy. Gdyby obniżono vat do 18% polska więcej by zyskała niż teraz i dotychczas uciekaaało.

 • Piotr (gość)

  I dobrze. Przestanie się ściągać wraki, picować i cwaniaczyć. Auta że szkodą całkowitą albo z przebiegiem pół miliona km. Już dawno powinni zrobić z tym porządek. 80 procent aut na rynku to złom z zagranicy.

 • maniek (gość)

  Może mniej wraków trafi, ale czy będą kupować to nie wiem... może jakby zmniejszyli akcyzę na te nowe niskoemisyjne to wtedy i coś by ruszyło. Sam już myślę o zakupie camry hybrydowej, wygodna limuzynka

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości