Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Akcyza na samochód. Podatnicy przegrywają w sądach

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. archiwum Oosby, które sprowadzając auto z zagranicy zadeklarowali, że jest to pojazd klasyfikowany do innej kategorii, niż w wyniku kontroli stwierdził fiskus, przegrywają w sądach z celnikami. Tym samym muszą zapłacić zaległą akcyzę.

Fot. archiwum Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r.o podatku akcyzowym  (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 - import,

- nabycie wewnątrzwspólnotowe,

- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego  niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. 

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Akcyza wynosi 3,1% za samochód o pojemności silnika do 2 l oraz 18,6% za pojazd o większym silniku. Wiele osób stara się jednak ominąć ten obowiązek. Zaległości w akcyzie z tytułu nabycia auta osobowego na III kwartał 2015 roku wynosiły 238,5 mln zł.

Akcyzę płacą wyłącznie posiadacze osobówek, ale często klasyfikują pojazd do innej grupy, aby uniknąć kosztów. Auto zatem klasyfikowane jest jako ciężarowe przeznaczone do transportu towarów, czy pojazd specjalny. Często problemy mają np. właściciele pickupów. Z wyroków sądu wynika, że auto tego typu zasadniczo służy do przewozu osób. Z kłopotami zmagają się także osoby, które sądziły, że wystarczy odpowiedni wpis w zagranicznym dowodzie rejestracyjnym, że auto jest specjalne. Niekiedy diagności uznają luksusowe limuzyny takie jak Porsche Panamera za samochody pomocy drogowej. Dzięki temu osoby sprowadzające auta do Polski, nie muszą płacić podatku akcyzowego. Sąd orzeka również, że np. kampery nie są pojazdami specjalnymi.

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Wygrałem z fiskusem (gość)

  Trochę tendencyjna teza artykułu. Znam wiele orzeczeń Organów Celnych i Sądów Administracyjnych w których przyznano rację podatnikom w zakresie prawidłowej klasyfikacji do pozycji CN 8704 pojazdów takich jak: Audi Q7, Nissan Patrol, Hyundai Galloper, Mitsubishi Pajero. Zresztą adwokata który je uzyskał znajdziecie w Internecie (wpiszcie sobie "8704 akcyza" w wyszukiwarkę). Proponuję nie odpuszczać celnikom - warto powalczyć o swoje.

 • baca350 (gość)

  Prawda jest po środku: my kombinujemy jak tu mniej zapłacić, ONI starają się nie dać zrobi w bambuko. Przeginają jedni i drudzy. Wniosek daleki: mamy zbyt drogi aparat państwowy który wyda każda kase i będzie mu za mało. Hej!

 • Roberto (gość)

  Bo polityk. To k...

 • Adam (gość)

  Przyjdzie czas że naród rozliczy cały ten aparat przemocy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości