Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Akcyza na samochód. Rząd zapowiada zmiany

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowego podatku dla kierowców. Ministerstwo Finansów pracuje już nad regulacjami.

Nowe przepisy mają zniechęcić Polaków do kupowania samochodów z silnikami o dużych pojemnościach. Zmiany mają dotyczyć podatku akcyzowego, a jak zapowiedział premier, ich celem ma być uszczelnienie wwożenia do Polski samochodów wysoko litrażowych.

Regulacje mają odnosić się do o aut z silnikami o pojemności powyżej 2-2,5 litra. Wiadomo, że nie nastąpią od razu, ale zostaną rozłożone w czasie.

Taki zabieg ma służyć jednocześnie promocji produkcji samochodów ekologicznych. Podkreślono jednak, że rząd nie rozważa wprowadzenia dopłat za kupno samochodów elektrycznych.

Zobacz także: Kodeks drogowy. Będą zmiany w prawie

Zaznaczono, że "projektowane przepisy nie przewidują zwiększenia stawek akcyzy na auta". Mają zapobiec oszukiwaniu zarówno nabywców używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy jak i budżetu państwa. Obecnie zdarzają sie sytuacje, że sprowadzane zza granicy samochody z dużymi silnikami powyżej 2 litrów, które opodatkowane są wyższą stawką akcyzy, są zgłaszane jako auta ciężarowe, na które akcyza nie obowiązuje, a następnie odsprzedawane są jako osobowe.

 - Moim zdaniem planowany podatek nie dotknie większości Polaków, którzy kupują samochody używane, ponieważ jak pokazują nasze gromadzone przez wiele lat dane statystyczne, wybierają oni najczęściej auta  z silnikami o pojemności 1.6 l i mniejsze, a wiec i tańsze. Samochody osobowe o pojemności 2.0 l i powyżej, stanowią margines rynku aut używanych. Przykładowo, najczęściej oferowanym autem na polskim rynku aut używanych w trzech kwartałach 2018 roku w kategorii SUV był Nissan Qashqai z silnikiem 1.6i, a w kategorii kombi – Opel Astra 1.7 CDTI  – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Akcyza na samochód - obecne stawki i przepisy

Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 • import niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP
 • pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu
 • nabycie wewnątrzwspólnotowe (samochód przemieszczany jest z terytorium innego państwa członkowskiego UE na teren Polski).

Wynika z tego, że akcyzą objęte są samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych.

Stawki akcyzy

Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego:

3,1% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności do 2000 cm3

18,6% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności powyżej 2000 cm3

W 2017 roku Ministerstwo Finansów zaproponowało wzór wyliczania akcyzy uwzględniający kilka grup pojemności  jednostek napędowych oraz różne grupy wiekowe pojazdów. Zmiany nie weszły jednak w życie.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Fot. Pixabay.com
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Fot. Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • pl-owiec (gość)

  A co z kamperami . Pojemność silnika do 2 litry przy tak ciężkim pojeździe to kpina. Są takie, ale robione tylko na Polskę. Czy dalej trzeba będzie kombinować i rejestrować kampera w innym kraju?

 • Aaron Cyngwajs (gość)

  Poziom wiedzy technicznej tego rządu jest niemal zerowy. Każdy, kto interesuje się motoryzacją i ma jakie-takie pojęcie o budowie i eksploatacji samochodów wie doskonale, że silnik cztero- pięcio- lub sześciocylindrowy o większej niż 2 litry pojemności podczas jazdy autostradowej pracuje lepiej i wydajniej niż zarzynany do granic możliwości 3-cylindrowiec o pojemności 1 litra, napędzający półtoratonowe auto. Gdzie sens, gdzie logika - o jakiej "ekologii" oni mówią?!? Chodzi wyłącznie o dodatkowy haracz na rzecz rządu - wymuszenie rozbójnicze!

 • rew (gość)

  Głosowaliście na PiS, to teraz macie :)

 • PIORUN (gość)

  ROBACTWO NIEROBÓW 500 TRZEBA SYCIC, a to kosztuje :)

 • Bolo (gość)

  To jest jawna dyskryminacja ze względu na pojemność sinika. To jak ktoś wazy 150 kg to też powinien płacic wyższe podatki bo wp...dala więcej i ma większe szanse na to że będzie ciężko chory zanim umrze i bedzie brał leki i zabiegi lecznicze za które zapłacą wszyscy. Ale wtedy to się nazywa dyskryminacja osób otyłych.

 • japierdziele (gość)

  Ciekawe jakie silniki maja w swoich limuzynach ;) Ale co ich to obchodzi skoro to my zrzucamy się na zakup, utrzymanie i opłaty tych aut.

 • Oko (gość)

  Pistrole dalej smrodza, zbliżają się wybory LUDZIE PRZEJZYJCIE NA OCZY I ZROZUMCIE ZE PIS WAS OKRADA!

 • Oko (gość)

  Pistrole dalej smrodza, zbliżają się wybory LUDZIE PRZEJZYJCIE NA OCZY I ZROZUMCIE ZE PIS WAS OKRADA!

 • Marek (gość)

  Fajna inicjatywa https://play.google.com/store/apps/details?id=io.ideaapps.draybee dla miłośników motoryzacji

 • podatnik (gość)

  Złodziejski system. Jako jedyni w unii jesteśmy grabieni 18,6% akcyzą za używany samochód. Poza tym płacimy podatki od podatków bo przecież do ceny netto czy to samochodu czy innych wyrobów objętych akcyzą doliczana jest akcyza a dopiero na końcu vat. Tak więc jeśli w jakimś towarze jest 10tyś zł akcyzy to podatek vat od niej czyli podatek od podatku wynosi jeszcze 2300zł. Tak więc jeśli przysłowiowy Kowalski chce kupić samochód z 3 litrowym silnikiem to w sumie od zarobionych pieniędzy musi odprowadzić 35% podatku (19% gdy zarabiał i 18,6% gdy kupuje samochód). Bagno i dwa metry mułu. Nie dziwię się że jest w PL tylu kombinatorów bo jesteśmy jawnie okradani przez państwo.

 • Walo (gość)

  W tym kraju TRZEBA oszukiwać i TRZEBA kombinować. Oszukują nas od lat, więc my ich też musimy. Dziadostwo, inaczej tego gnoju smrodliwego na wiejskiej nazwać się NIGDY nie dało, nie daje i nie da.

 • Bartek (gość)

  Wole dać kasę PiS'owcą niż zdrajcą z PO i nowoczesnej. Chociaż kasa zostanie w Polsce a nie w Niemczech.

 • Mateusz PL (gość)

  Myślę że czas na zmiany bo się komuś coź pomieszało w głowie akcyza na auta w strefie uni tylko w Pl co my tu mamy KOREA PÓŁNOCNA!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości