Akcyza na samochód. Rząd zapowiada zmiany
Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Nowe przepisy mają zniechęcić Polaków do kupowania samochodów z silnikami o dużych pojemnościach. Zmiany mają dotyczyć podatku akcyzowego, a jak zapowiedział premier, ich celem ma być uszczelnienie wwożenia do Polski samochodów wysoko litrażowych.
Regulacje mają odnosić się do o aut z silnikami o pojemności powyżej 2-2,5 litra. Wiadomo, że nie nastąpią od razu, ale zostaną rozłożone w czasie.
Taki zabieg ma służyć jednocześnie promocji produkcji samochodów ekologicznych. Podkreślono jednak, że rząd nie rozważa wprowadzenia dopłat za kupno samochodów elektrycznych.
Zobacz także: Kodeks drogowy. Będą zmiany w prawie
Zaznaczono, że "projektowane przepisy nie przewidują zwiększenia stawek akcyzy na auta". Mają zapobiec oszukiwaniu zarówno nabywców używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy jak i budżetu państwa. Obecnie zdarzają sie sytuacje, że sprowadzane zza granicy samochody z dużymi silnikami powyżej 2 litrów, które opodatkowane są wyższą stawką akcyzy, są zgłaszane jako auta ciężarowe, na które akcyza nie obowiązuje, a następnie odsprzedawane są jako osobowe.
- Moim zdaniem planowany podatek nie dotknie większości Polaków, którzy kupują samochody używane, ponieważ jak pokazują nasze gromadzone przez wiele lat dane statystyczne, wybierają oni najczęściej auta z silnikami o pojemności 1.6 l i mniejsze, a wiec i tańsze. Samochody osobowe o pojemności 2.0 l i powyżej, stanowią margines rynku aut używanych. Przykładowo, najczęściej oferowanym autem na polskim rynku aut używanych w trzech kwartałach 2018 roku w kategorii SUV był Nissan Qashqai z silnikiem 1.6i, a w kategorii kombi – Opel Astra 1.7 CDTI – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.
Akcyza na samochód - obecne stawki i przepisy
Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- import niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP
- pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu
- nabycie wewnątrzwspólnotowe (samochód przemieszczany jest z terytorium innego państwa członkowskiego UE na teren Polski).
Wynika z tego, że akcyzą objęte są samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych.
Stawki akcyzy
Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego:
3,1% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności do 2000 cm3
18,6% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności powyżej 2000 cm3
W 2017 roku Ministerstwo Finansów zaproponowało wzór wyliczania akcyzy uwzględniający kilka grup pojemności jednostek napędowych oraz różne grupy wiekowe pojazdów. Zmiany nie weszły jednak w życie.
Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?
Fot. Pixabay.com