Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Akcyza na samochód. Ważna poprawka w przepisach

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Sejm podczas głosowania nad zmianą przepisów odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Jedna, istotna dla branży, znalazła jednak uznanie w oczach posłów.

Znowelizowana ustawa wprowadza m.in. obowiązek zapłacenia akcyzy w przypadku, gdy zarejestrowany już w kraju (i zwolniony z akcyzy) samochód ciężarowy zostanie „przerobiony” na osobowy (od którego podatek ten jest wymagany). Dziś w takiej sytuacji trzeba jedynie zawiadomić w ciągu 30 dni starostę o zmianie rodzaju pojazdu, co wymaga zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym.

 - Posłowie zgodzili się jednak odłożyć o rok obowiązywanie tych przepisów w przypadku.…kamperów. Wprowadzona do ustawy poprawka przewiduje bowiem, że „jeżeli dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy (w tym na samochód osobowy będący samochodem kempingowym) nastąpiło przed dniem 1 lipca 2022 r., obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tych zmian powstaje z dniem 1 lipca 2022 roku." - informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Nowe przepisy nakładają także na importerów sprowadzających z Unii Europejskiej do Polski samochody ciężarowe oraz specjalne o DMC do 3,5 t wymóg uzyskania dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy. Dopiero po jego otrzymaniu pojazd taki będzie można zarejestrować. Ma to pomóc wyeliminować zjawisko polegające na sprowadzaniu z UE samochodów osobowych i rejestrowaniu ich jako pojazdy ciężarowe lub specjalne w celu uniknięcia płacenia akcyzy.  Zdaniem fiskusa, wymóg ten przyczyni się do uszczelnienia systemu opodatkowania samochodów osobowych.

Legislatorzy resortu finansów przewidują ponadto wprowadzenie obowiązku uiszczenia akcyzy od auta osobowego niezarejestrowanego w kraju „jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, np. jego nabycia wewnątrzwspólnotowego i sprzedaży na terytorium kraju, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony”.

Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydent.

Akcyza na samochód. Te zmiany już obowiązują

W 2021 r. obowiązywać będzie preferencyjna – niższa o 50 proc. akcyza na auta hybrydowe typu plug-in, czyli z możliwością ładowania z gniazdka.

W przypadku hybryd typu plug-in wyposażonych w silniki o pojemności poniżej 2 litrów akcyza wyniesie więc 1,55 proc. (zamiast 3,1 proc.), powyżej 2 litrów - 9,3 proc. (zamiast 18,6 proc.).

To małe pocieszenie dla dilerów pojazdów, bo w większości przypadków zapis ten oznacza, że cena takich samochodów będzie niższa raptem o 1,55 proc. Większość aut hybrydowych ma silniki poniżej 2 litrów pojemności, czyli w ogólnym rozrachunku zmiana ta może być mało zauważalna dla nabywców.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Niższa akcyza obowiązywała także w 2020 r., ale zgodnie z pierwotnymi założeniami, preferencyjne traktowanie tego typu aut miało zakończyć się wraz z końcem roku. Przypominamy, że zwykłe hybrydy zostały objęte obniżoną akcyzą bezterminowo.

Akcyza od samochodu elektrycznego w 2021 roku

Samochody elektryczne są całkowicie zwolnione z akcyzy. W takim przypadku nie musimy jej płacić.

Kto pobiera akcyzę w 2021 roku?

Pobieraniem podatku akcyzowego nie zajmuje się Urząd Celny. Od 2017 roku opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Można to zrobić osobiście lub online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Zapłata akcyzy 2021 w trzech krokach

  1. Wypełnienie deklaracji AKC-U/S – w deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wpisujesz dane swoje oraz zakupionego samochodu.Podajesz tu również obliczoną samodzielnie wysokość podatku akcyzowego. Pamiętaj, że jeśli pojazd ma kliku właścicieli, każdy musi złożyć osobny wniosek. Po złożeniu deklaracji online należy się upewnić, czy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
  2. Zapłata podatku akcyzowego – po złożeniu deklaracji powinieneś wpłacić określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
  3. Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy – aby to zrobić, trzeba będzie podać nr VIN pojazdu. Nie wolno o tym zapomnieć, bo potwierdzenie będzie potrzebne przy rejestracji samochodu.

Co jeśli nie zapłacę akcyzy od samochodu w 2021 roku?

Złożenie deklaracji AKC-U/S powinno nastąpić do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Za każdy dzień zwłoki będą naliczane odsetki. Co więcej, nie będziemy mogli zarejestrować auta we właściwym Wydziale Komunikacji, ponieważ jednym z wymaganych do tego dokumentów jest zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy.

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości