Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Akcyza na samochody. Sejm podjął decyzję

Data publikacji: Autor: (mm)

FOT. MARCIN OLIVA SOTO / POLSKAPRESSE Sejm zajął się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym autorstwa posłów Kukiz'15. Co postanowiono?

Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 - import,

- nabycie wewnątrzwspólnotowe,

- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Wynika z tego, że akcyzą objęte są samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i sprowadzanych z zagranicy. Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego: 3,1% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silników do 2.0 l i 18,6% dla pojazdów o pojemności silników powyżej 2.0 l.

Projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym przedstawił Krzysztof Sitarski z Kukiz'15. Wyjaśnił, że zgodnie z nim z ustawy o podatku akcyzowym proponuje się wykreślenie pojęcia "samochodów osobowych". Takie auta miałyby zostać zwolnione z tego podatku. Politycy z klubu Kukiz’15 zaznaczali wcześniej, że Polska to jedyny kraj UE stosujący akcyzę na samochody, a służy to tylko zapewnieniu wpływów do budżetu kosztem obywateli. 

Za odrzuceniem projektu głosowało 228 posłów, przeciwko było 208, od głosu wstrzymało się 7 Oznacza to, że proponowane zmiany nie zostaną przyjęte. Warto zaznaczyć, że rząd nadal planuje wprowadzić nowe stawki uzależnione m.in. od wieku auta i pojemności jego silnika. Nad zmianami w prawie trwają już prace, ale ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze znany.

Prawo na drodze: Nocne ograniczenie prędkości. 60 zamiast 50 km/h Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Pjankowski (gość)

  ja osobiście pożyczam auta w Panek co pewien czas. Nie mam takich stresów i problemów, ale rozumiem, że posiadanie dziś własnego auta i użytkowanie go dzień po dniu cały rok nie jest wygodne i komfortowe. a przede wszystkim drogie.

 • szacunek (gość)

  szacunek dla kukizow oraz tych co chcieli tego podziekowania poki co za probe

 • POLAK NIE Z WYBORU (gość)

  BO POLACY TO TAKI NARÓD BANDA ZŁODZIEI OKRADAJĄ NAWET SWOICH!

 • POLAK NIE Z WYBORU (gość)

  AKCYZA TO WYMYSŁ ZŁODZIEI !!!!!!!!!!!

 • Tori (gość)

  No z czegoś trzeba pokryć te 500+ haha

 • Gość (gość)

  bo Polska to jedyny kraj UE w którym nie płaci się Podatku drogowego za samochody osobowe kosztem obywateli z innych krajów UE..

 • xxx (gość)

  Chcieliście 500 plus to macie frajerzy skórę z dupy nam zedra przez was. Nawet modlitwy wam nie pomoga

 • rex (gość)

  Akzyza byla juz przed zlodziejskim PISem, tez za zlodzieji z PO. A podatek drogowy zostal w polsce wliczony w paliwo.

 • Kobranocka69 (gość)

  Zarówno lepkie rączki z Platformy jak i fanatycy z PiS-ku okradali nas i będą okradać na potęgę. Jeśli już na kogoś z obecnych w parlamencie Partii głosować to tylko na Kukiz15, choć ja sam jako konserwatysta głosowałem na KorWin (żeby tylko Mikke tyle głupot nie wygadywał). Tak czy siak Państwo doi nas na każdym kroku, miał być wg obietnic PO obniżony VAT a jest podwyższony, miał być obniżony i liniowy podatek dochodowy a jest podwyższony, miały być ulgi dla przedsiębiorców a jest coraz więcej obciążeń i biurokracji. I odpowiadają za to wszystkie partie rządzący, PO, PSL, SLD oraz PiS ! Dlatego trzeba ich w końcu pogonić i niech nowe osoby i partie dojdą do głosu, wprowadzić okręgi jednomandatowe, wtedy wyborca będzie na pewno reprezentowany. No i niech dojdą do władzy naprawdę Ci którzy chcą obniżyć podatki i zmniejszyć do minimum role i interwencjonizm Państwa!

 • ryhoo (gość)

  W tym pięknym chorym kraju nawet Syzyfa by zajechali.

 • Bodo (gość)

  Tą akcyzą jedyną w UE na samochody udupią nie tylko przeciętnego Polaka. Padną warsztaty. Rodzinne firmy motoryzacyjne. Importerzy części. Setki tysięcy osób pujdzie na bruk. Ale kogo to ochodzi. Nie znam nikogo kto nie chciałby jeździć nowym samochodem. Ale my nie mamy pieniedzy z powodu polityki rządu. Jesteśmy ubodzy. Rząd tym biednym ludziom chce dowalić wielotysięczne akcyzy. Styd i hańba. Następna ekipa chce nas rąbać. Pragnę wystosować kategoryczny apel i bunt społeczny przeciwko łupienie obywateli własnego kraju. Należy absolutnie i natychmiastowo znieść opłaty akcyzowe jak również złodziejski characz 2 procent zwany podatkiem od czynności cywilno prawnych. Co do podatko drogowego to płacimy go wszyscy od dawna bo znajduje się on w paliwie. Złodzieje. Otrząśnijcie się.

 • gość (gość)

  Jak panowie którzy tak wylewają pomyje na nasze państwo i nie znają przepisów podatkowych w krajach UE i wypisują takie dyrdymały to albo nie wyjechali poza granice swojej Wólki albo zamiast mózgu mają troci.....mniej szarych.Pozdrawiam.

 • O co chodzi (gość)

  Przecież chcieliście tego. To rząd przyjazny obywatelowi. Tamci to byli złodzieje ale obecni w ogóle święci sami. Już powinno się beatyfikować obydwu Kaczyńskich. Teraz będzie miód i malina. Wezmą złym dadzą dobrym. Już dali premie przecież.

 • Kukiz 15 (gość)

  Ludzie glosowac na Kukiza to najuczciwsza partia w Pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości