Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Akcyza od samochodów osobowych z zagranicy. Handlarze na celowniku rządu

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowym rozporządzeniem dotyczącym dokumentów potwierdzających zapłacenie akcyzy.

Zmiany w prawie mają na celu wyeliminowanie oszustw związanych z obliczaniem zbyt niskiej akcyzy na samochody sprowadzone z zagranicy.

Wprowadzony ma zostać nowy wzór druku deklaracji akcyzowej i dokumentu potwierdzającego zapłatę samego podatku, który jest generowany za pośrednictwem "Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej". Dokument po zmianach ma zawierać dodatkowe informacje dotyczące pojazdu, jak np. rok produkcji. Obecnie handlarze pojazdami często zaniżają wartość auta, deklarując starszy rocznik niż jest w rzeczywistości. Zaświadczenie o opłacie akcyzy wydawane przez Służbę Celną nie zawiera takiej informacji. Kiedy pojawi się nowa rubryka, rozbieżności w roku produkcji podanym w deklaracji AKC-U/S a wynikającym z dokumentów pojazdu będą mogły być podstawą do odmowy rejestracji i złożenia korekty. To natomiast wiązać się będzie z koniecznością dopłacenia podatku.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Ministerstwo proponuje również dodanie na potwierdzeniu zapłaty akcyzy danych dotyczących wysokości zapłaconego podatku. Dzięki temu „nabywca używanego samochodu osobowego będzie miał możliwość porównania kwoty akcyzy zapłaconej od sprowadzonego samochodu osobowego do kwoty akcyzy znajdującej się w średniej wartości rynkowej nieuszkodzonego, podobnego pojazdu tej samej marki, tego samego modelu oraz rocznika, tzw. rezydualnej kwoty akcyzy”.

Z obowiązku podawania wysokości zapłaconej akcyzy mają być zwolnieni oficjalni importerzy nowych samochodów, bo autorzy projektu wyjaśniają, że „nie zachodzi ryzyko zaniżania wartości sprowadzanych pojazdów jak też sprowadzania samochodów uszkodzonych, których wartość znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej podobnego pojazdu”.

Na potwierdzeniu mają dodatkowo znaleźć się pola: „Pojemność silnika (cm3)” oraz „Stan techniczny”,  w polu tym podaje się informację o treści „uszkodzony” albo „nieuszkodzony”). 

Propozycje ministerstwa finansów miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Wstydze sie polskiego rzadu (gość)

  Okrada wszystkich świnie z wiejskiej ale to dobrze bo polaczki lubią być waleni w dupki co widać od 30lat,czas się spakować i ruszać w świat bo tu w Polsce polinie czy polszy nie czeka nikogo nic dobrego,a patriotyzm legl w gruzach i juz nie ma opcji na podniesienie. Dziękuję wam Polacy i życzę wam jeszcze większych podatków zakazów nakazów etc

 • Edek od kredek (gość)

  A może tak jeszcze zakaz sprowadzania złomów po stłuczkach

 • OstSpr (gość)

  Chandlarze nie płacą wcale,przerzucają na kupującego omijają ZUS,podatki cit i akcyzę a zarabiają krocie.Są nawet tacy zarejestrowani w UP by mieć opiekę medyczną.Typowe cwaniaki i złodzieje.

 • edek zrobiny z kredek (gość)

  do ,,wstydze sie polskiego rzadu ,,jazda wszyscy do wyborów ,,,,,,

 • Mario (gość)

  Jakby nie patrzeć jest to już kolejna, po ustawie dot. zakazu kręcenia liczników, akcja pokazującą, że sprowadzanie samochodów z zagranicy staje się bezzasadne. Nie pamiętam już ile razy rozmawiałem na ten temat z moimi znajomymi. Kupowanie importowanego auta jest jak kupno kota w worku. Może być ok, ale może być totalnym szrotem. Dlatego od lat powtarzam, że jak ktoś chce kupić używane auto, to tylko takie po kontrakcie leasingowym. Dostajesz pełną i rzetelną informację na temat jego historii serwisowej i możesz być pewnym, że było solidnie serwisowane bo komuś na tym zależało. Zresztą można sobie sprawdzić na Master1, że naprawdę wybór w tych autach jest spory. I każdy powinien spokojnie znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości