Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Akcyza za samochód 2018. Ile i gdzie trzeba zapłacić?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Maciej Jeziorek W przypadku samochodu osobowego obowiązują dwie stawki akcyzy. Kiedy i gdzie trzeba ją zapłacić oraz jak prawidłowo obliczyć należność?

Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 • import niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP
 • pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu
 • nabycie wewnątrzwspólnotowe (samochód przemieszczany jest z terytorium innego państwa członkowskiego UE na teren Polski).

Wynika z tego, że akcyzą objęte są samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych.

Redakcja poleca: Do 500 zł mandatu za ignorowanie nowego znaku

Stawki akcyzy

Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego:

3,1% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności do 2000 cm3

18,6% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności powyżej 2000 cm3

W 2017 roku Ministerstwo Finansów zaproponowało wzór wyliczania akcyzy uwzględniający kilka grup pojemności  jednostek napędowych oraz różne grupy wiekowe pojazdów. Zmiany nie weszły jednak w życie.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Jak wyliczyć podatek?

Przykłady.

W przypadku zakupu samochodu osobowego o pojemności alnika do 2000 cm3 i wartości 20 tys. zł (po przeliczeniu według odpowiedniego kursu złotego), podatek akcyzowy wyniesie 620 zł (20.000*3,1%).

W przypadku samochodu osobowego o pojemności silnika 2500 cm3 i wartości 40 tys. zł, podatek akcyzowy wyniesie 7 440 zł (40.000*18,6%).

Zapłata akcyzy - POBIERZ DRUK

Gdzie zapłacić?

Od marca 2017 roku weszły w życie przepisy zmieniające miejsce dokonywania opłaty akcyzowej od aut osobowych. Wcześniej należność tę opłacało się w Urzędzie Celnym. Obecnie podatek akcyzowy uiszcza się w Urzędzie Skarbowym. Formalności można załatwić online korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • XYZ (gość)

  Dlaczego w Polsce płaci się cło za używane samochody z EU, wszak jest ono nielegalne na terenie EU!!!!! Tak qr...a cło!!!! Tylko padalce nazwali je sobie akcyzą!!!!!! Otóż akcyza już raz była zapłacona na terenie EU przez pierwszego właściciela!!!!! Drugi raz płacić za to samo???? Kryminał!!!! Tylko w Polsce złodzieje pobierają taka opłatę!!!

 • pro xyz (gość)

  jesli ludzie sie nie zoorganizuja to dalej beda krasc/wyludzac te przeogromne stawki 18.6% !! gdzie te pieniadze są ?? przyzwoite auto i placisz akcyzy tyle ile za typowe polskie auto po drugie to zabijanie przemyslu motoryzacyjnego wystarczy popatrzec na inne kraje

 • pro xyz (gość)

  jesli ci sie to nie podoba to napisz tak napisz moze cos z tego wyjdzie

 • fiacik (gość)

  Trudno o zainteresowanych. Decydenci kupują (dostają) wypasione fury nowe.

 • a (gość)

  ten podatek to złodziejstwo

 • Kael (gość)

  Dlaczego nie zrobić tak jak jest w normalnych krajach? Wszelkie opłaty, akcyzy, podatki itp. są obliczane od mocy silnika a nie od pojemności silnika!!!!

 • kubol70 (gość)

  Albo od ciężaru własnego pojazdu i rodzaju paliwa jak np. w Holandii

 • Socjalizm jest do dup* (gość)

  To radzę dalej głosować na PiS, PO (podatek z 13% do 18% podniosła) ;) Może kiedyś do 30% zrobią w imię "równości społecznej" - wszystkim bieda , po równo :)

 • Damian (gość)

  Jak przeliczać EUR/PLN, jest jakiś przelicznik ?

 • Karolinka (gość)

  Zarejestrowałam auto w Wydziale Komunikacji, ale wcześniej nie złożyłam deklaracji AKC-U. W Urzędzie miasta powiedziano mi, żebym tylko przy odbiorze grubego dowodu doniosła potwierdzenie zapłaty akcyzy. Co mam teraz zrobić?zapłacić tylko akcyzę, czy jeszcze to gdzieś zgłaszać?

 • Adam (gość)

  Jarosławie przynajmniej raz nam pomoż!!!

 • Leszek (gość)

  HAHAHA Jarosław i wołanie o pomoc ??? Jarosław nie pomaga, on tytko rozdaje karty w pisie

 • Polak (gość)

  Złodzieje kradli i kradną dalej niedługo im białych rękawiczek braknie pedały jedne!

 • Oleksa (gość)

  Proponuję udać się na Ukrainę Są też kraje, w których jest znacznie gorzej.

 • Joe (gość)

  A sa takie kraje gdziej jest znacznie lepiej. Fakt jest ze przez podatku komunisci sie w Brukseli, Berlinie i tak nad Wisla sie bogace ... koniec komunizm raz i na zawsze ! Wolnosch teraz!

 • Bumek (gość)

  Po co się kopać z koniem.Najlepiej nic nie robic,nic nie kupować.Jezdzic starym gruchotem i chodzić po zapomogi.

 • podatnik (gość)

  Złodziejski system. Jako jedyni w unii jesteśmy grabieni 18,6% akcyzą za używany samochód. Poza tym płacimy podatki od podatków bo przecież do ceny netto czy to samochodu czy innych wyrobów objętych akcyzą doliczana jest akcyza a dopiero na końcu vat. Tak więc jeśli w jakimś towarze jest 10tyś zł akcyzy to podatek vat od niej czyli podatek od podatku wynosi jeszcze 2300zł. Tak więc jeśli przysłowiowy Kowalski chce kupić samochód z 3 litrowym silnikiem to w sumie od zarobionych pieniędzy musi odprowadzić 35% podatku (19% gdy zarabiał i 18,6% gdy kupuje samochód). Bagno i dwa metry mułu. Nie dziwię się że jest w PL tylu kombinatorów bo jesteśmy jawnie okradani przez państwo.

 • Socjalizm do dupy w wykonaniu PO (gość)

  W odpowiedzi na: "Socjalizm jest do dup* (gość) 2018-09-11 14:40 To radzę dalej głosować na PiS, PO (podatek z 13% do 18% podniosła) ;) Może kiedyś do 30% zrobią w imię "równości społecznej" - wszystkim bieda , po równo :)" cytuję z dailydriver.pl: :...Jeśli myślicie, że to błąd to niestety nic z tych rzeczy. To co widzicie wyżej to po prostu bolesna prawda, bądąca echem przeszłości. Żeby rozwijać polski przemysł motoryzacyjny, rząd PRL wprowadził wysokie cła na importowane auta z dużymi silnikami. W 2009 roku rząd PO kierowany przez Donalda Tuska dodatkowo podwyższył akcyzę na auta z silnikami większymi niż 2000 cm3 z 13,6% do 18,6%." Jak widać to nie PiS, ale twoje ukochane PO (do spóły z komuchami) urządziło nam ten "raj".

 • arrg (gość)

  " Jak widać to nie PiS, ale twoje ukochane PO (do spóły z komuchami) urządziło nam ten "raj". - PO z komuchami czyli jednak z PiS ! :P

 • taka mala informacja (gość)

  Podatek powyżej policzony jest policzony źle. Liczy się go stosując kalkulację w stu a nie od sta jak w przykładzie. Czyli jak w przykładzie, za samochód o wartości rynkowej 20 000 zł zapłaci się akcyzy: 20 000- 96,9% x- 3,1% x= 20 000/96,9*3,1=639,83 czyli do zapłaty 640 zł. Jak już piszecie artykuł to sprawdźcie przepisy albo zapytajcie księgowego. Ponadto nie ma u informacji o ewentualnym cle.

 • wkurzony (gość)

  Akcyza 18,6 % istnieje już od niepamiętnych czasów. Więc nie obwiniajcie PO i PiSu. To raczej lata 80-te.

 • veto (gość)

  To jest typowy obraz Unii Europejskiej gdzie jest "przestrzegany wolny" przepływ towaru , ludzi i usług. Polska w Unii jest tylko na papierze. Bajeczki w statucie a w życiu haracz, jarłyk i inne opłaty. Czemu Unia nie interweniuje w tej sprawie, że Polska nalicza podwójne opłaty. Dla porównania porządne meble za 5000 euro i zero opłat, akcyz, recyklingów, jeden wat zapłacony w miejscu zakupu a za auto tej samej wartości musi być okup, wat, akcyza, Czemu? To towar i to towar. Tak samo tłumaczenie dokumentów??? Kogo oni tam zatrudniają ,że jeden z drugim w urzędzie celnym czy innym nie umie po niemiecku albo angielsku. W Warszawie stróż nie dostanie pracy jak nie zna jednego obcego języka. Czyli dalej komunistyczne myślenie, że auto to luksus. A auto to zwykłe narzędzie do przemieszczania w dziś tak strasznie mobilnym świecie. Nasi urzędnicy tylko potwierdzają, że państwo to tylko przeszkoda w normalnym życiu.

 • veto (gość)

  Do wkurzonego. Akcyza 18,6 % istnieje od 2007 roku bo wcześniej była taka sama na wszystkie auta. Więc nie od niepamiętnych czasów skoro pamiętam. Została wprowadzona aby zablokować zwykłym ludziom posiadanie porządniejszego auta. Przykładowo Audi A6 silnik pojemność 3000 V6 pali 6,5 do 7 litra ropy na 100 km a mały fiat 126 p o pojemności silnika 650 cm2 pali w zimie 7 litrów benzyny. Prawie 5-krotnie mniejszy silnik!!! Gdzie tu tłumaczenie o ekologi w związku z pojemnością silnika. Zwykła bujda, której celem jest tylko większa suma pieniędzy z podatku, sztucznego podatku. PIS nic z tym nie zrobił, nic, dalej też jeździmy na światłach w dzień choć w Niemczech nawet jest zakaz ich używania w słoneczny dzień. I to ma być Unia.

 • veto (gość)

  W Polsce wybory na jesieni wygra ten co zniesie jazdę na światłach w dzień i wycofa akcyzę na sprowadzane auta, to takie proste , 3 miliony głosów droga nie chodzi. Liczę to tak, 1 milion aut sprowadzonych rocznie plus dwóch członków rodziny i mamy 3 miliony głosów. Ani 500+ nie pomoże. PO do dzieła.

 • wszystkie partie są dobre ... (gość)

  Do : veto (gość) 2019-02-19 12:04 W Polsce wybory na jesieni wygra ten co zniesie jazdę na światłach w dzień i wycofa akcyzę na sprowadzane auta, to takie proste , 3 miliony głosów droga nie chodzi. Liczę to tak, 1 milion aut sprowadzonych rocznie plus dwóch członków rodziny i mamy 3 miliony głosów. Ani 500+ nie pomoże. PO do dzieła. "" mistrzu "" PO było u władzy przez OSIEM LAT i miało w dup*e by zmniejszyć lub zlikwidować AKCYZĘ wręcz przeciwnie o 5% podnieśli ( z 13,6% do 18,6% ) więc koniecznie głosuj i agituj by inni kolejny raz dali się oszukać i nabrać liberałom z PO może podniosą o kolejne 5% i będzie 23,6% akcyzy ... POzdrawiam "wielbicieli" PO oraz tak zwanej " dobrej zmiany " ci ostatni rządzą czwarty rok i tak samo jak POprzednicy mają obywateli w tym samym " otworze wylotowym z tyłu poniżej pleców " ...

 • ja (gość)

  Tylko JKM,moglby skasowac tych debili

 • Ada (gość)

  Ale brzydko piszecie. Jutro jadę zapłacić akcyzę bo taki mam obowiązek. Zaraz wybory do Europarlamentu - zagłosuję na PiS oczywiście, jesienią też na PiS. Od lat głosuję na tą Partię i to się nie zmieni. A, zapomniałam nie korzystam z 500+.

 • Ada (gość)

  Ale brzydko piszecie. Jutro jadę zapłacić akcyzę bo taki mam obowiązek. Zaraz wybory do Europarlamentu - zagłosuję na PiS oczywiście, jesienią też na PiS. Od lat głosuję na tą Partię i to się nie zmieni. A, zapomniałam nie korzystam z 500+.

 • amatorka (gość)

  kupilam auto w niemczech prosze powiedziec co mam teraz zrobic aby go zarejestrowac gdzie zaplacic akcyze

 • Kuba (gość)

  Dymajâ nas w *up* i to nic nowego.Władza jest głucha na głos ludu! Ten przykład to jeden z jej prężnych filarów.Polsko obudź się!

 • wacek (gość)

  I dlatego polacy sprowadzaja graty bo jak chce kupic tak jak np ja szukam samochodu ktory ma 2.5 litra swierze auto z 2018 roku i mi wychodzi akcyza 23tys zł od niego to wybaczcie albo musze kupic stare albo inne i ot tak polska sama sobie wpycha starte graty do kraju bo ja im 23 tys nie zaplace za co ? na balangowanie poslow no zenada i tyle

 • Gość (gość)

  (wacek) POPIERAM I dlatego polacy sprowadzaja graty bo jak chce kupic tak jak np ja szukam samochodu ktory ma 2.5 litra swierze auto z 2018 roku i mi wychodzi akcyza 23tys zł od niego to wybaczcie albo musze kupic stare albo inne i ot tak polska sama sobie wpycha starte graty do kraju bo ja im 23 tys nie zaplace za co ? na balangowanie poslow no zenada i tyle

 • prezez PIS (gość)

  drodzy rodacy! Nie wycierajcie sobie mordy moim bratem , 500+ dla każdego kto na mnie zagłosuje Akcyzę podniosę do 35% na pojemność do 1000cm Akcyzję podniosę do 55% na pojemność do 2000cm powyżej 2000cm się nie wypłacicie, Lekarstwa też nie będą refundowane !! DZIĘKUJE ZA WASZE GŁOSY . WASZ KOCHANY KARAKAN JARUŚ :*

 • MARIUSZ (gość)

  Wybierzcie w końcu KONFEDERACJĘ . sprawdźcie 5tke konfederacji.

 • MARIUSZ (gość)

  Wszędzie w mediach konfederacją jest zamilczana. Przy okrągłym stole ustalono - raz rządzimy my PO, raz Wy - PiS i robimy w $#$#$# ludzi ... sprawdźcie , nigdzie tej partii nie ma w sondażach telewizyjnych

 • Kitan (gość)

  Tak nazekacie na akcyze a czemu nikt ni powie o przekrecaniu liczników z 300 tys na 150 tys bo pan Kowalski wezmie tylko stekacie o akcyzie

 • Kitan (gość)

  Jeszcze jednio co za pajac udaje prezesa idz chopie lecz sie na nogi bo na głowe zapuzno .Pozdro

 • prezes PIS (gość)

  Nikt nic nie udaje. Pajac? Hmmm... fajnie brzmi, zastanowie sie. A tobie Kitan przyjze sie dokladniej, bo cos mi sie % glosow nie zgadzaja. Pegasus jest, CBA i ABW, memory 5 i juz wybiera sie. Teczke wlasnie ci zalozylem, podowojny agencie, od wlasnego cienia boje sie bardziej, komucha w komuchu.

 • marian (gość)

  Placimy podatek od podatku ten co produkie gumy placi podatek do koszty wynagrodzenia itd kazda jedna czesc to byl zaplacony podatek Za finalny produkt samochod za pieniadze ktore kupujesz zaplacil podatek od wynagrodzen I jeszcze VAT to okradanie wyzysk czlowieka

 • Daoo (gość)

  Tylko w Polsce taki bandytyzm

 • dyzio (gość)

  Zajmuję się sprowadzaniem samochodów zza granicy i korzystam z https://akcyzowy.pl do obliczania akcyzy za auta. W niektórych przypadkach aż włos na głowie się jeży jak widzę kwotę do zapłaty...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości