Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Akumulator. Jak uzupełnić poziom elektrolitu?

Data publikacji: Autor: Dariusz Dobosz

Fot. Wojciech Frelichowski  To niemal norma, że kierowcy przypominają sobie o istnieniu akumulatora późną jesienią lub zimą. Często, gdy odmawia posłuszeństwa. A właśnie latem można zapobiegać problemom, które dają o sobie znać gdy temperatury znacząco się obniżają i sprawność akumulatora gwałtownie spada.

W upalne dni trzeba regularnie sprawdzać poziom elektrolitu w baterii i w razie potrzeby uzupełnić jego poziom dolewając wody destylowanej. Odpowiednie znaczniki na obudowie pokazują minimalny i maksymalny poziom elektrolitu. Nigdy nie dolewa się do akumulatora kwasu. Nie wolno też dolewać wody innej niż destylowana.

Poziom elektrolitu może w istotny sposób obniżyć się podczas długotrwałej jazdy w wysokich temperaturach. Parowanie wody z elektrolitu jest wówczas wyjątkowo intensywne. Zbyt niski poziom elektrolitu prowadzi do zawyżenia kwasowości elektrolitu, a w konsekwencji do zasiarczenia cel akumulatora i obniżenia jego sprawności lub całkowitej destrukcji.

Redakcja poleca: Policyjne mierniki prędkości źle mierzą prędkość?

Dolewek wody destylowanej nie wymagają akumulatory bezobsługowe. Takie baterie, przy zachowaniu odpowiednich parametrów określonych instrukcją obsługi, można stosować również w tych autach, które wcześniej miały tradycyjny akumulator.

Przy okazji doglądania akumulatora warto sprawdzić czystość jego zacisków. Jeśli trzeba oczyścić klemy i niezbędne jest odkręcenie przewodów od baterii to musimy wiedzieć, czy w ogóle możemy to zrobić bez podłączania innego źródła zasilania. Odcięcie energii elektrycznej może spowodować poważne perturbacje w podzespołach elektronicznych. Serwisy wiedzą dokładnie, czy i w jaki sposób można odłączyć akumulator. W wielu modelach odłączenie baterii nie stanowi problemu, ale trzeba zachować odpowiednią kolejność odłączania i podłączania przewodów.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • www (gość)

    A na zdjęciu akumulator bezobsługowy... Przeciez teraz już do żadnego aku nie trzeba juz nic dolewac :(

  • Gość (gość)

    Na szczęście są jeszcze akumulatory obsługowe w których w łatwy sposób można pilnować poziomu elektrolitu. Te " bezobsługowe " może troszkę wolniej odparowują, ale jednak. Na przykładzie centry futury, bo sprawdziłem wszystkie 3 egzemplarze które miałem. Żaden akumulator po pierwsze nie wytrzymał dwóch lat i odrzucali reklamacje, więc porozwiercałem i w celach sucho było... Takie to bezobsługowe.

  • GP (gość)

    Bezobslugowosc firmy wymyśliły żeby użytkownicy nie mogli wpływać w istotny sposób na trwałość baterii.. Dzięki czemu można wcześniej zakończyć żywot aku i sprzedać drugi..

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości