Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Akumulator. Jak zadbać o akumulator przy dłuższym przestoju?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Izolacja społeczna, związana z pandemią COVID-19, doprowadziła do ograniczenia ruchu turystycznego i na dłuższy czas zatrzymała wiele pojazdów. To dobra okazja do przypomnienia sobie kilku zasad związanych z obsługą akumulatora.

Długie okresy postoju nie sprzyjają pojazdom i akumulatorom. Najbardziej narażone na awarie są akumulatory, które mają więcej niż 4 lata i ze względu na wiek mogą mieć zmniejszoną pojemność. To właśnie starsze akumulatory najczęściej ujawniają swoje dolegliwości – choć często dopiero zimą, gdy niskie temperatury wymagają od nich większej mocy rozruchowej.

Akumulatory typu AGM i EFB (przeznaczone przede wszystkim do pojazdów z systemem Start-Stop) zapewniają dużo większą wydajność energetyczną i lepiej niż tradycyjne akumulatory znoszą głębokie rozładowanie. Jednak ich konserwacja, tak jak w przypadku każdego innego akumulatora, wymaga od użytkownika dbałości i uwagi. Bowiem, zarówno latem jak i zimą, przy niższym stanie naładowania mogą wystąpić problemy z rozruchem akumulatora, a system Start-Stop może przestać pracować lub deaktywuje się. Taka sytuacja prowadzi do zwiększonego spalania paliwa. Ponadto, przy dłuższym okresie postoju auta, system zarządzania akumulatorem może nieprawidłowo zdiagnozować stan jego naładowania.

Kierowcy powinni pamiętać, że utrzymujący się niski stan naładowania akumulatora może spowodować nieodwracalne zasiarczenie płyt, które prowadzi do zmniejszenia dostępnej pojemności – a ostatecznie do awarii akumulatora. Można tego uniknąć, stosując zasady konserwacji i użytkowania, takie jak ładowanie akumulatora oraz jazda na dłuższych odcinkach.

Ładowanie – klucz do sprawnego działania

Rozwiązaniem zapobiegającym awariom i zmniejszaniu się pojemności jest regularna kontrola stanu napięcia i ładowanie akumulatora przy pomocy prostowników. Nowoczesne prostowniki posiadają opcję zmiany trybu – oznacza to, że gdy akumulator jest w pełni naładowany, zachowują się jak prostowniki konserwacyjne, utrzymując prawidłowy stan naładowania akumulatora i przedłużając w ten sposób jego żywotność.

Jeśli nie masz możliwości częstego podłączania prostownika, powinieneś doładowywać akumulator przynajmniej co 4-6 tygodni podczas postoju pojazdu.

Zobacz także: TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

W przypadku napięcia mniejszego niż 12,5 V (podczas pomiaru bez aktywnych odbiorników prądu) powinieneś niezwłocznie doładować akumulator. Jeśli nie posiadasz własnego prostownika, z pomocą przyjdzie mechanik, który pomoże zdiagnozować akumulator za pomocą profesjonalnego testera – takiego jak Exide EBT965P – i doładuje akumulator, jeśli będzie to konieczne. Na szczęście wiele warsztatów funkcjonuje bez większych ograniczeń.

Pokonuj dłuższe trasy

Pamiętaj, że krótki wyjazd na zakupy raz w tygodniu może nie wystarczyć, by utrzymać akumulator w dobrym stanie. Powinieneś pokonywać jednorazowo bez przystanków co najmniej 15-20 km – najlepiej poruszając się po autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, by alternator miał szansę pracować wydajnie i wystarczająco dobrze doładował akumulator. Niestety jazda na krótkich trasach może nie zrekompensować energii zużytej przez akumulator na rozruch silnika. Pomocne może być także ograniczenie używania urządzeń pochłaniających dużo energii, takich jak klimatyzacja czy GPS.

Zobacz także: Ford Transit w nowej wersji Trail

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • eryk (gość)

  Jak wiem, że auto będzie stało to lepiej odłączyć i naładować przed ponownym użyciem

 • qubus (gość)

  Problem w hybrydzie praktycznie nie występuje bo w mojej corolli mam dostępne znacznie większe baterie niż taki akumulator, także tam mocy nawet po długim postoju nie braknie

 • putbill (gość)

  wyjmę akumulator i po 4 dniach radio się zakoduję, wtedy muszę jechać do serwisu i zapłacę tyle co za nowy akumulator, lepiej go nie ruszać i po prostu jeździć

 • bonek (gość)

  "Pomocne może być także ograniczenie używania urządzeń pochłaniających dużo energii, takich jak klimatyzacja czy GPS." GPS ? Koń by się uśmiał

 • Gerald (gość)

  Na YT na kanale Jenox znajduje się wiele ciekawych materiałów o tym jak przygotować akumulator do zimy oraz jak generalnie dbać o niego. Polecam bo nawet dla takiego totalnego laika jak ja było tam wiele pożytecznych informacji.

 • PoloTrec (gość)

  W temacie powyższego Jenoxa. Czy ktoś miał/ma serię EFB jak dobrze pamiętam do aut z systemem start-stop? poszukuję opinii o tych modelach. Dodatkowo rozważam jedynie konkurencyjną cenę a nie miliony monet ;)

 • Andy (gość)

  Odłączanie akumulatora w obecnych samochodach nie jest wskazane - komputer straci zasilanie przez co potem mogą pojawiać się różnorakie błędy. Nawet przy wymianie akumulatora wymagane jest podłączenie zasilania podtrzymującego.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości