Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Akumulator zimą. To trzeba wiedzieć

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Większość kierowców nie zastanawia się w jakim stanie jest akumulator, dopóki nie pojawi się problem z rozruchem, a to zdarza się częściej w trakcie zimnych i deszczowych dni szczególnie w okresie zimowym.

26 proc. polskich kierowców posiada akumulator w samochodzie w słabej kondycji i 20 proc. z nich nadaje się do wymiany, gdyż może prowadzić do awarii lub gorszego działania pojazdu – wynika z badania Johnson Controls, największego na świecie producenta akumulatorów samochodowych, który we współpracy z partnerami przetestował ponad 67 000 pojazdów w Europie, w tym w Polsce.

Skrajne temperatury, nieregularne użytkowanie, krótkie trasy i wiek pojazdu wpływają na moc rozruchową akumulatora. Adam Potępa, specjalista w zakresie akumulatorów Johnson Controls w Polsce poniżej przedstawia cztery główne przyczyny awarii akumulatora oraz sposoby na to, by im zapobiec.

Ekstremalne temperatury

Akumulator może tracić moc na skutek skrajnych temperatur. Niestety problem ten często kierowcy zauważają, dopiero gdy jest już za późno. Aby temu zapobiec, należy w miarę możliwości unikać parkowania samochodu na słońcu i przeprowadzać okresowe badania techniczne na stacjach kontroli pojazdów. Do ewentualnej wymiany niesprawnego akumulatora niezbędne są odpowiednie narzędzia i wiedza, ponieważ jest on połączony z innymi elementami instalacji elektrycznej samochodu.

Uszkodzenie obwodu elektrycznego między akumulatorem i komputerem pojazdu może skutkować utratą danych układu sterowania i systemów multimedialnych. W takiej sytuacji konieczne może okazać się ponowne zaprogramowanie radia lub innych podzespołów sterowanych ze strony komputera pokładowego.

Redakcja poleca:

Czy nowe auta są bezpieczne?
Okres próbny dla kierowców. To trzeba wiedzieć
Sposoby na tańsze OC

Nieregularne użytkowanie

Wielu kierowców błędnie zakłada, że samochód nie pobiera prądu, gdy nie jest użytkowany. Niektóre układy, jak np. alarm, zamek, elektronicznego systemu identyfikacji kierowcy, system bez kluczykowy, czy nawigacja pobierają prąd nawet wtedy, kiedy kierowca nie korzysta z pojazdu, co prowadzi do rozładowywania akumulatora. Po kilku tygodniach przerwy w użytkowaniu samochodu kierowca może mieć więc problem z jego uruchomieniem, zwłaszcza gdy jest zimno albo mamy stary akumulator. Ewentualnym problemom z uruchomieniem pojazdu można zapobiec prowadząc samochód raz w tygodniu przez przynajmniej 15 minut.

Krótkie trasy

W samochodach użytkowanych na krótkich trasach niemożliwe jest pełne naładowanie akumulatora. W zimie należy dodatkowo liczyć się z intensywniejszym zużyciem energii, np. przez podgrzewane tylne szyby albo podgrzewane siedzenia. Warto zatem raz w miesiącu wybrać się w dłuższą trasę, aby akumulator mógł się naładować dzięki energii za alternatora.

Wiek pojazdu

Im starszy pojazd, tym słabsza moc akumulatora. Dzieje się tak na skutek korozji i zasiarczenia, które zaburzają prawidłowe ładowanie. Kierowcy powinni regularnie sprawdzać jego sprawność i stan naładowania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Zdun (gość)

  A jaka to jest dłuższa trasa 20 a może 200km,,,!

 • maksio (gość)

  Tak do 20 km właśnie. Dodałbym jeszcze, że w przypadku diesli lepiej mieć akumulator z większym prądem rozruchowym (np. jenox gold itd.). Zimą najbardziej widać różnice.

 • Lolek (gość)

  Mój to ja już nie wiem ile przejechał. Auto po ojcu, jeździł nim też brat wiec pewnie ma miliony. ostatnio postanowiłem po premii kupić sobie nowy i najlepszą cenę za najlepszą jakość dostałem na amjoil.pl no i co mnie zachwyciło to szybka przesyłka:)

 • Jurex (gość)

  W moim przypadku akumulator wymieniłem 5 lat temu na polskiego Jenoxa. Każda zima bez problemu, trochę razem przejechaliśmy łącznie z wyjazdami zagranicznymi. Polecam bo cena jest bardzo atrakcyjna a jakość bardzo wysoka

 • HotSpotPL (gość)

  Mam Jenoxa od tego roku. Mam nadzieję, że da radę bo do zakupu zachęciło mnie wiele pozytywnych wpisów w sieci oraz poleceń od mechaników. Test na żywym organizmie :)

 • azurro (gość)

  Jenox to jedna z pewniejszych marek. W jednym aucie mam Jenox classic a w drugim Jenox gold. Jeden i drugi służy mnie i żonie już kilka sezonów.

 • Grześ1 (gość)

  Sprawdzałeś już poziom elektrolitu w tych jenoxach?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości