Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Akumulatory

Data publikacji: Autor: (gw)

 Duży wybór akumulatorów o rozmaitych parametrach elektrycznych i cenach może powodować dylematy podczas zakupu.

Oferta na rynku akumulatorów jest przebogata i obejmuje różne produkty krajowe i z importu.

Właściciele typowych samochodów, w których zastosowano znormalizowane źródła energii powinni brać pod uwagę wymiary, kształt akumulatora, położenie zacisków biegunowych i sposób jego zamocowania w pojeździe. Pozwoli to uniknąć kłopotów z przeróbkami. W samochodach nietypowych (zazwyczaj są to modele z Dalekiego Wschodu) trzeba montować akumulatory wyłącznie do nich przeznaczone.

Jak zaleca producent
Równie ważne jak wymiary, są parametry elektryczne. Najważniejsze z nich to pojemność znamionowa wyrażana w amperogodzinach oraz prąd rozruchowy, jaki może dostarczyć bateria.
Akumulator stanowiący integralną część instalacji elektrycznej samochodu jest odpowiednio dobrany do mocy odbiorników energii elektrycznej, szczególnie rozrusznika. Ładowany jest prądem wytwarzanym przez alternator, którego napięcie i natężenie utrzymywane są na odpowiednim poziomie przez regulator.
Z tych powodów nie jest obojętne, jaki akumulator zamontujemy w samochodzie. Jego pojemność musi być taka, jaką zaleca producent. Natomiast, jeśli mamy do wyboru różne akumulatory o identycznych wymiarach i równej pojemności, warto kupić ten, który oddaje większy prąd rozruchowy. Należy on z pewnością do nowocześniejszych akumulatorów, z separacją kopertową płyt, ma też lepsze walory użytkowe, które doceniamy zwłaszcza zimą.

Bezobsługowe
Użytkownicy, którzy nie chcą sprawdzać poziomu elektrolitu i dolewać wody destylowanej do akumulatora, powinni kupować hermetycznie zamknięte akumulatory bezobsługowe, które są niestety droższe od tradycyjnych. Akumulatory te mają w wieczku umieszczone korki wlewowe z otworkami odpowietrzającymi lub zainstalowane rurki odpowietrzające. Wymagają one jedynie okresowego uzupełnienia parującego elektrolitu.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości