Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Alarmy, immobilizery, sztaby i blokady

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

fot. Leszek Małkowski Każdy właściciel dbający o swój pojazd powinien zamontować co najmniej dwa niezależnie działające systemy zabezpieczeń. „Klucze” do tych systemów nie powinny być spięte na jednym breloku.

Każdy właściciel dbający o swój pojazd powinien zamontować co najmniej dwa niezależnie działające systemy zabezpieczeń. „Klucze” do tych systemów nie powinny być spięte na jednym breloku.

 

fot. Leszek Ma³kowski Samochód jest urządzeniem o znacznej wartości i z mocy przepisów ubezpieczeniowych, oprócz kluczyka, powinien mieć przynajmniej dwa zabezpieczenia działające niezależnie od siebie. Jednym z takich urządzeń jest alarm samochodowy. W skład alarmu powinny wchodzić: centralka ze zmiennym kodem pilotów, samoczynnym uzbrajaniem się, blokadą zapłonu, funkcją antynapadową i ewentualnie funkcją przeciwporwaniową.

W skład całego zestawu wchodzą: syrena z własnym zasilaniem, czujniki ultradźwiękowy i uderzeniowy, blokada zapłonu lub rozruchu, wyłączniki krańcowe drzwi i pokryw. Tę konfigurację można wzbogacać o czujnik położenia samochodu i układ zasilania rezerwowego.

 

Dla spełnienia funkcji ochrony bardzo ważny jest zmienny kod wysyłany drogą radiową z pilota do centralki. Wielka liczba kombinacji uniemożliwia zeskanowanie kodu i wyłączenie alarmu przez osoby niepowołane.

Nowoczesne systemy alarmowe mają szereg nowych możliwości, jak powiadamianie drogą radiową o dokonanym włamaniu z odległości do 600 m od samochodu, informowanie o uszkodzonym czujniku, możliwość wyłączenia uszkodzonego czujnika. We współczesnych alarmach wyeliminowano możliwość uszkodzenia centralki przez zwarcie w obwodzie kierunkowskazów.

Podczas montażu alarmu należy zwrócić uwagę, aby centralka była ukryta w trudno dostępnym miejscu. Im mniej osób zna sposób zabezpieczenia i miejsce umieszczenia urządzeń w samochodzie, tym jest on bezpieczniejszy.

 

fot. Pawe³ Sobulski Ważne funkcje ratują pojazd

 

Współczesne zabezpieczenia elektroniczne są tak skomplikowane, że złodzieje nie mogąc ich pokonać napadają na kierowcę i odbierają mu kluczyki. W takim przypadku mogą pomóc funkcje antynapadowa i przeciwporwaniowa. Działanie systemu antynapadowego polega na automatycznym zamykaniu centralnego zamka po włączeniu zapłonu silnika pojazdu. Korzystnie jest, jeśli ta funkcja umożliwia otwieranie najpierw drzwi kierowcy, a dopiero później pozostałych. Może to uchronić przed napadami podczas postoju pod sygnalizatorami świetlnymi.

 

Blokada przeciwporwaniowa występuje w centralkach dobrych alarmów, może być także montowana oddzielnie. Polega na tym, że w uprowadzonym pojeździe po kilkunastu sekundach zostaje przerwany przepływ prądu w ważnych obwodach i samochód jest trwale unieruchomiony. Aby wyłączyć tę funkcję trzeba nacisnąć ukryty wyłącznik, o którym wie tylko właściciel.

 

Obok alarmu - immobiliser

 

fot. Pawe³ Sobulski Immobiliser to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest uniemożliwienie rozruchu silnika przez odcięcie przepływu prądu w jednym lub kilku obwodach. Jest to bardzo skuteczny sposób ochrony, jeśli został nietypowo zamontowany. W praktyce spotykamy immobilisery fabryczne stanowiące fragment komputera pojazdu, sterowane kluczykiem wkładanym do stacyjki lub urządzenia elektroniczne montowane dodatkowo. Ponieważ wiedza o immobilizerach fabrycznych jest znana nie tylko w kręgu mechaników autoryzowanych serwisów, godne polecenia są urządzenia dodatkowe montowane przez instalatorów alarmów.

 

fot. Pawe³ Sobulski Wybór

 

Na rynku jest wiele urządzeń elektronicznych oferowanych przez różnych producentów. Z reguły spełniają podobne funkcje różniąc się ceną. Gdy wybieramy alarm, powinniśmy pytać czy ma certyfikat i znak bezpieczeństwa B wydany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który jest jednostką certyfikującą te urządzenia. Tylko autoalarmy z certyfikatami są honorowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy zawieraniu umów.

W przypadku, gdy urządzenia elektroniczne zawiodą, użytkownik pojazdu staje się bezradny. Dlatego wybierając typ zabezpieczeń powinniśmy przeprowadzić szerokie rozeznanie stawiając na urządzenia trwałe i niezawodne. Warto montować systemy, dla których istnieje sieć serwisowa.

 

 

 

Zabezpieczenia mechaniczne

 

fot. Leszek Ma³kowski Na rynku dostępne są także zabezpieczenia mechaniczne w postaci blokady dźwigni zmiany biegów, unieruchamiające kierownicę lub koło jezdne. Należy je traktować jako dodatkowy element zabezpieczający, wydłużający czas uruchomienia pojazdu przez osobę niepowołaną. Blokady mechaniczne zamykane są przy pomocy kluczyka i zamka, którego otworzenie dla fachowca nie jest skomplikowane. Zakładanie blokady bywa często uciążliwe dla właściciela pojazdu, dlatego tego typu urządzenia są coraz mniej popularne.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Q1wasz (gość)

    Ja bym zablokował koła, tak aby złodziej nie mógł odjechać!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości