Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Aleksander Żyzny nie żyje. Był wieloletnim dziennikarzem motoryzacyjnym Polskiego Radia

Data publikacji: Autor: Redakcja

Fot. Archiwum Z niedowierzaniem i ogromnym smutkiem przyjeliśmy wiadomość o śmierci Olka Żyznego, naszego motoryzacyjnego kolegi. W latach 1971–2011 związanego z Polskim Radiem oraz z Telewizją Polską, prezesa Auto Klubu Dziennikarzy Polskich.

Aleksander Żyzny w 1971 roku rozpoczął pracę w Komitecie ds. Radia i Telewizji w Dziale Centralnej Fonoteki i Archiwów Programowych. W trakcie tej pracy nawiązał współpracę z kilkoma redakcjami w Programie I, między innymi „Latem z radiem” i „Sygnałami dnia”.

W 1975 roku otrzymał propozycję współpracy w nowo utworzonej Redakcji Motoryzacyjnej przygotowującej na antenę Programu I audycje i informacje dla kierowców, skąd w lutym 1977 roku został przeniesiony do Redakcji Motoryzacyjnej TVP, w której powstał Magazyn Motoryzacyjny nadawany w części publicystycznej godzinnego „Wieczór z Dziennikiem” w TVP1.

Następnie Magazyn został przeniesiony do Studio 2, którego gwiazdami byli Bożena Walter, Edward Mikołajczyk, Tomasz Hopfer oraz Tadeusz Sznuk. W Redakcji Motoryzacyjnej pracował między innymi z Andrzej Kołaczkowskim, Markiem Grotem, Bogusławem Koperskim, Tadeusz Rzewuskim oraz Włodzimierzem Zientarskim.

Wraz z kolegami z redakcji w 1979 roku wymyślili i zrealizowali "Puchar Studia 8", specjalny program dla miłośników motoryzacji, w którym mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności związane z prowadzeniem samochodu, znajomością przepisów i obsługą samochodu.

Po zawieszeniu na początku lat 80. emisji Magazynu Motoryzacyjnego Studio 2, występował gościnnie w Teleranku, opowiadając o bezpieczeństwie na drodze, pracował też przy widowiskach „Wielobój Gwiazd”.

W 1982 roku wrócił do Polskiego Radia i rozpoczął pracę w Radiu Kierowców, ale przez kolejnych z górą 20 lat kontynuował przygodę z telewizją jako współpracownik/producent zewnętrzny, uczestnicząc w przygotowaniu na anteny TVP takich programów jak „Auto Moto Fun Klub”, „Auto Moto Klub”, „Automania”, „Moto Polonia”, „Auto Mix” oraz „Auto Kawa czy Herbata”.

Z radiem był związany etatowo do 2007 roku, a przez kolejne 4 lata przygotowywał informacje i audycje dla kierowców jako współpracownik. W latach 1988–2004 był kierownikiem zespołu Radia Kierowców. Poza codzienną, ramówkową działalnością antenową redakcja prowadziła całodzienne akcje antenowe „Uwaga bądź przezorny na drodze”. Aleksander Żyzny był m.in. pomysłodawcą organizowanych we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym w połowie lat 80. ubiegłego wieku, „Długodystansowych Jazd Oszczędnościowych” i konkursu na najskuteczniejsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

Z nestorem polskiej motoryzacji Witoldem Rychterem nagrał między innymi cykl gawęd o historii nie tylko polskiej motoryzacji, dostępnych na stronach internetowych Polskiego Radia. W 1992 roku został zastępcą redaktora naczelnego najpopularniejszego pisma motoryzacyjnego- magazynu „Motor”. Pełnił tę funkcję do 1996 roku, a współpracę dziennikarską kontynuował do 2003 roku.

W 1983 roku wstąpił do Auto Klubu Dziennikarzy Polskich, w którym w latach 90., pełnił funkcję członka zarządu i wiceprezesa, a od 2002 roku był prezesem tego stowarzyszenia.

Jako redaktor naczelny „Biblioteki Auto Klubu Dziennikarzy Polskich” został współautorem książki „Uśmiechnięte rajdy. Anegdoty z oesów” (2016).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości