Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Alergik za kierownicą. O tym trzeba pamiętać

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Renault Łzawienie oczu, silny katar, obniżona koncentracja kierowcy to tylko niektóre z objawów towarzyszących alergii, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wiele objawów jest podobnych do tych po spożyciu alkoholu.

Nikt, kto czuje się osłabiony, czy to z powodu choroby, alergii, niewyspania czy po spożyciu alkoholu nie powinien prowadzić auta. Jazda wymaga bowiem od kierowcy podejmowania szybkich decyzji i niejednokrotnie refleksu. - Osoby cierpiące na poważne alergie, jeśli nie czują się dobrze i nie mogłyby w pełni skupić się na drodze, powinny rozważyć jazdę środkami miejskiego transportu lub carpooling - powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Na decyzję o prowadzeniu auta powinny mieć także wpływ przyjmowane leki. Niektóre z nich mogą powodować senność, osłabienie oraz obniżoną koncentrację. Dlatego warto zapoznać się z treścią ulotki i sprawdzić czy przyjmowane leki nie wpłyną na nasze zdolności psychomotoryczne.

Redakcja poleca:

Toyota Corolla X (2006 - 2013). Czy warto kupić?
Części samochodowe. Oryginał, czy zamiennik?

Skoda Octavia 2017. Silnik 1.0 TSI i adaptacyjne zawieszenie DCC

Nawet zwykłe kichnięcia potrafią być niebezpieczne, gdyż kierowca traci z oczu drogę na około 3 sekundy. To groźna sytuacja, zwłaszcza w mieście, gdzie wszystko dzieje się szybko i ułamki sekund mogą decydować o tym czy dojdzie do stłuczki - przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Spóźnione hamowanie, późne zwrócenie uwagi na rowerzystę czy pieszego,niedostrzeżenie w porę przeszkody na drodze to bardzo ryzykowne zachowania, na które kierowca nie może sobie pozwolić, ponieważ ryzykuje tym samym bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Kierowca borykający się z alergią ma problemy ze skupieniem, a jego umiejętność oceny sytuacji jest dużo gorsza, podobnie jak u kierowcy, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu - mówi Zbigniew Weseli.

W samochodzie zbiera się kurz, pył, a pod wpływem wilgoci po zimie powstają pleśni i grzyby, które niekiedy powodują u alergików silne reakcje. Dodatkowo na wiosnę, kiedy rośliny pylą, konieczne jest regularne czyszczenie samochodu nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. W szczególności należy robić regularne przeglądy klimatyzacji i zmieniać filtr kabiny. Jeśli zaniedbamy wymianę filtra, pogorszymy cyrkulację powietrza w kabinie i pozwolimy drobnoustrojom na rozprzestrzenianie się - radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Margo (gość)

    Nie wiem jak wam, ale mi czasami wysychają oczy od klimatyzacji i muszę mieć ze sobą niebieski starazolin, żeby je nawilżyc i spokojnie prowadzić.

  • gosia (gość)

    Masz rację, krople są faktycznie mocno przydatne, szczególnie jeśli masz soczewki. Ja bym jeszcze wspomniała o adrenalinie. Jeśli jesteś alergikiem, któremu grozi wstrząs anafilaktyczny to nigdy nie ruszaj się z domu bez niej. Nigdy nie wiesz czy nie wpadnie ci osa do auta lub nie zjesz czegoś w restauracji co zawiera alergen. Adrenalina ratuje życie a jej podanie powinno być jak najszybsze.

  • Maro (gość)

    ja juz testowalem kilka tych lekow na alergie bo o dziwo w samochodzie wlasnie mocno mi doskwiera no i niestety wiekszosc usypiala mnie mocno, nie moglem sie totalnie na niczym skupic, czulem sie po prostu jakbym byl wiecznie niewyspany, teraz biore hitaxa fast od kilku dni, takie male tabsy rozpusczajace sie pod jezykiem, i jak an razie jest ok, wytestowane w trasie i w ogole nie czulem ze cos biore wiec oby tak dalej,

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości