Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Alergik za kierownicą

Data publikacji: Autor: Sebastian Imielski

Filtry przeciwpyłkowe, zwane również kabinowymi, stają się standardem wyposażenia aut coraz niższych klas.

W samochodach pozbawionych skutecznych filtrów stężenie pyłów i substancji szkodliwych w kabinie może być do sześciu razy większe niż na zewnątrz pojazdu, szczególnie latem.

- Filtry kabinowe można podzielić na dwie grupy - mówi Marek Łangowski, mistrz w stacji obsługi pojazdów Bosch Serwis. - Pierwsza to filtry wykonane ze specjalnej dwuwarstwowej włókniny o specyficznej strukturze. Ten filtr zatrzymuje 100 proc. cząsteczek pyłu, brudu oraz pyłki kwiatowe i bakterie. Druga grupa to filtry z aktywnym węglem. Oczyszczają one powietrze znacznie skuteczniej. Przegroda filtracyjna wykonana jest z włókniny z dodatkową warstwą węgla aktywnego, dzięki temu oprócz zatrzymywania zanieczyszczeń stałych zdolne są do eliminacji szkodliwych gazów spalinowych.

Korzystając z filtrów kabinowych należy pamiętać o ich okresowej wymianie. Filtry te wymienia się po 15 tys. km, jednak powinno się przy tym wziąć pod uwagę warunki, w jakich porusza się pojazd. Jeśli jest to okolica, gdzie zapylenie i zakurzenie jest szczególnie intensywne, filtr trzeba wymienić wcześniej. Często porady na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Okresowa wymiana jest bardzo ważna, zaniedbania w tym względzie mogą niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i układzie wentylacyjnym samochodu.

- Nadmierne zabrudzenie filtra daje efekt przeciwny do zamierzonego - tłumaczy Marek Łangowski. - Gromadzące się na powierzchni filtra zanieczyszczenia, szczególnie pochodzenia organicznego, ulegają rozkładowi i procesom gnilnym. Przy zanieczyszczonym filtrze może odmówić posłuszeństwa układ nadmuchu ciepłego i zimnego powietrza. Problem narasta w samochodach z klimatyzacją, gdzie wkład filtra jest jedyną barierą chroniącą klimatyzację przed zanieczyszczeniami. Może to doprowadzić do uszkodzenia układu klimatyzacji.

Montaż filtra kabinowego nie jest rzeczą szczególnie skomplikowaną i można go dokonać samemu, choć oczywiście pewniej, gdy czynność tę wykona fachowiec. Niekiedy przeszkodą może być specyficzna budowa pojazdu. Często instrukcję montażu filtra znajdziemy w książce obsługi pojazdu lub w informacji ze zdjęciami pokazującymi jego umiejscowienie dołączonej przez producenta filtra.

Rady dla kierowcy alergika

 • Śledź kalendarz kwitnień i planuj podróż w dogodnym dla siebie terminie. Jeżeli jesteś uczulony np. na pyłki traw, wiedz, że dolegliwości powinny ustąpić po 15 lipca.
 • Czytaj lub słuchaj komunikatów dotyczących stężenia pyłków roślin w powietrzu. Jeżeli musisz wybrać się w podróż, aktualne informacje uzyskasz w Ośrodku Badań Alergenów Środowiskowych w Warszawie, tel. 0-22 865 42 00
 • Wybierz się w podróż po deszczu, kiedy w powietrzu jest mniej pyłków
 • Unikaj jazdy wczesnym rankiem i podczas dnia
 • Zażyj przypisane przez lekarza preparaty, przyjmuj też odpowiednie dawki minerałów - szczególnie wapnia, magnezu, manganu, cynku, witamin - zwłaszcza A, B6 oraz C.
 • Przy katarze siennym pomaga "domowy sposób" - płukanie nosa przegotowaną, ostudzoną wodą lub odwarem ze skrzypu polnego.
 • Na wszelki wypadek lepiej wziąć ze sobą kartkę z informacją o rodzaju uczulenia, które cię nęka.
 • Unikaj postojów na terenach, gdzie występuje duże stężenie pyłków (łąki, lasy, pola, wąwozy)
 • Podróżuj samochodem z zamkniętymi oknami
 • Stosuj wysoko wydajne filtry w samochodach
 • Na zewnątrz samochodu noś okulary
 • Unikaj biwakowania i przebywania w namiotach
 • Po powrocie do domu obmyj twarz i ręce (możesz zafundować sobie kąpiel), zmień odzież - na skórze osadzają się alergeny pyłku roślin
 • Unikaj podczas podróży pokarmów dających reakcje krzyżowe z alergenami pyłku roślin - gruszku, jabłek, czereśni, orzechów, marchwi, młodych pomidorów.
 • Nie podjeżdżaj do miejsc, gdzie koszą trawniki
Ceny filtrów kabinowych
Marka samochodu Cena
Mercedes C Klasa 67 zł
BMW 318, 316 80 zł
Fiat Bravo/Brava 65 zł
Alfa Romeo 156 70 zł
Renault Megane 85 zł
Opel Astra 40 zł
Volkswagen Golf 45 zł
Ford Mondeo 55 zł
Citroen Xsara 72 zł
Skoda Fabia 65 zł
Seat Ibiza 85 zł

Ważny element
Marek Łangowski, mistrz w stacji obsługi pojazdów Bosch Serwis:
- Uważam filtry kabinowe za bardzo ważny element wyposażenia samochodu. Podwyższają one komfort podróżujących, którzy nie są narażeni na szkodliwe działanie pyłków, kurzu lub w przypadku filtrów z aktywnym węglem - spalin. Szczególnie ważne jest to dla alergików. Korzystając z dobrodziejstw filtra trzeba pamiętać jednak o jego okresowej wymianie, bowiem zaniedbania w tym względzie mogą obrócić się przeciwko nam. Filtry oferowane są dla bardzo wielu marek samochodów, nabyć je można w stacjach obsługi, serwisach czy sklepach motoryzacyjnych. Są również na rynku producenci proponujący filtry uniwersalne, przystosowane do wykorzystania w większości modeli i marek.

Zabezpiecz się
Alergik, który siada za kierownicę samochodu, powinien zabezpieczyć się, aby podczas podróży nie przeszkodził mu gwałtowny atak np. kataru siennego czy alergicznego nieżytu spojówek. Powinien zażywać regularnie leki przepisane przez lekarza i mieć je w podręcznej saszetce. Nowoczesne leki - i te działające miejscowo, jak i ogólnie (np. encorton) nie wpływają na kierowcę i nie upośledzają koncentracji. Również wśród leków przeciwhistaminowych są takie, które nie dają uczucia senności.

Sposób postępowania zależy od tego, czy kierowca ma tylko objawy pyłkowicy (a więc uczulenia na pyłki roślin i drzew) czy także astmę. Czy reaguje na alergen wysypką czy też obrzękiem. Czy w końcu występuje u niego reakcja krzyżowa alergenu wziewnego z pokarmami? W tym ostatnim przypadku lepiej zrezygnować podczas podróży z jedzenia pomidorów czy cytrusów. W dobie telefonii komórkowej stały kontakt z lekarzem prowadzącym daje poczucie bezpieczeństwa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości