Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfa Romeo 147 kontra Audi A3

Ryszard Polit
Alfa Romeo przeżywa renesans popularności. Jest ładna, sportowa, włoska. Audi utrzymuje swój wysoki poziom, lecz ma zupełnie inny wizerunek - spokojny, techniczny, niemiecki. Porównujemy Alfę 147 i Audi A3.

Alfa Romeo przeżywa renesans popularności. Jest ładna, sportowa, włoska. Audi utrzymuje swój wysoki poziom, lecz ma zupełnie inny wizerunek - spokojny, techniczny, niemiecki. Porównujemy Alfę 147 i Audi A3.

 

fot. Alfa Romeo
fot. Alfa Romeo

Wiele ostatnio mówi się o silnikach wysokoprężnych - są ekonomiczne, trwałe i szybkie. Służą do napędu nie tylko taksówek, lecz również szybkich aut sportowych. Z gamy silników Alfy i Audi wybraliśmy więc diesle. Alfę
napędza silnik 1,9 JTD o mocy 115 KM
, a Audi A3
- 1,9 TDI
o mocy 105 KM
. Ponieważ na naszym rynku Audi A3 oferowany jest na razie wyłącznie z nadwoziem 3-drzwiowym, jego konkurent występuje również w takiej wersji.

 

 

 


fot. Alfa Romeo
fot. Alfa Romeo


Cechy szczególne

 

Cechą szczególną Alfy jest wielowahaczowe zawieszenie przedniej i tylnej osi, czego nie ma w Audi. Kształt nadwozia Alfy stawiany jest za wzór doskonałości, którego zazdroszczą inni producenci. Również wnętrze utrzymane jest w sportowym stylu, a niepowtarzalny kształt tablicy przyrządów daje poczucie więzi z chlubną, sportową przeszłością tej marki. Gdyby jeszcze przełączniki do ustawiania nawiewu powietrza były większe i umieszczone wyżej, satysfakcja byłaby pełna.

 

Nowy Audi A3, debiutujący w zeszłym roku, ma mniej ciekawe nadwozie typu hatchback. Przy projektowaniu wnętrza kierowano się zasadami ergonomii, a nie urodą - i niektórzy to cenią najbardziej. W obu autach na tylnej kanapie nie ma zbyt dużo miejsca, a sztukę zasiadania z tyłu w 3-drzwiowych wersjach z lubością ćwiczą dzieci, a nie dorośli. Pojemność bagażnika Audi wynosi 350 l, a Alfy - zaledwie 280 l
, więc uroda to jeszcze nie wszystko. W Audi jest seryjna regulacja położenia kolumny kierownicy i foteli przednich, a w Alfie - tylko fotela kierowcy. Bardzo przydatne jest lusterko wsteczne Audi z automatyczną funkcją przeciwoślepieniową.

 

Silniki

 

fot. Audi
fot. Audi

Wysokoprężne silniki obu konkurentów mają wtrysk bezpośredni, lecz różnią się systemem wtrysku. Diesel Alfy zasilany jest układem common rail, a Audi - pompowtryskiwaczami. Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety, ale bardziej rozpowszechnia się jednak common rail. Pompowtryskiwacze to dobry chwyt marketingowy - zawsze można napisać, że ma je tylko Grupa Volkswagena. Oba silniki mają zbliżoną pojemność skokową - 1,9 l, po 2 zawory w każdym cylindrze, doładowane są turbosprężarką o zmiennej geometrii z chłodnicą powietrza. Silnik Alfy uzyskuje moc 115 KM, a Audi - 105 KM.
Obie jednostki napędowe są dość żwawe i wykazują wielką ochotę do pracy.

 


fot. Audi
fot. Audi


Wrażenia z jazdy

 

Oba pojazdy mają twarde zawieszenie i wesoło podskakują na większych nierównościach. Obniża to komfort jazdy, jednak pomaga w szybkim pokonywaniu zakrętów. Alfa nieco lepiej radzi sobie podczas szybkiej jazdy na wirażach, lecz pod tym względem Audi ustępuje jej minimalnie. Włoski pojazd ma z przodu i z tyłu zawieszenie wielowahaczowe, co się rzadko zdarza w tej klasie aut.

 

Audi ma płytę podłogową Golfa V, w którym tylko tylne zawieszenie jest wielowahaczowe, a z przodu wykorzystano tradycyjne kolumny McPhersona. Teoretycznie diesel Audi z pompowtryskiwaczami powinien być głośniejszy od Alfy. Okazało się jednak, że poziom hałasu w obu pojazdach jest porównywalny. Alfa ma mocniejszy silnik i jest szybsza od niemieckiego konkurenta, jednak zużywa więcej paliwa. Audi ma skuteczniejszy układ hamulcowy.

 

Podsumowanie

 

Oba pojazdy są przeznaczone do sportowej jazdy, a ich konstrukcja jest bardzo nowoczesna.  Zwolennicy włoskiego wzornictwa zapewne wybiorą Alfę Romeo 147, a tradycjonaliści zdecydują się na Audi A3. Sądząc z wysokiej ceny, Audi można zaliczyć do aut prestiżowych. Tańszy samochód włoski ma bardziej przystępną cenę.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty