Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37434 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Alfa Romeo 147 - test

Data publikacji: Autor: (w)

 Poddaliśmy redakcyjnemu testowi popularną alfę romeo 147 ze 150-konnym silnikiem o pojemności 2 litry.

Poddalimy redakcyjnemu testowi 1 tysiąca kilometrów alfa romeo 147 ze 150-konnym silnikiem o pojemności 2 litry i manualną skrzynią biegów.

Z profilu alfa oznaczona numerem 147 wzbudza zaufanie - jest silna, masywna i bezpieczna
Warto zwrócić uwagę, że ma nadwozie dwubryłowe, które w odróżnieniu od poprzedniego modelu (145/146) jest wspólne dla odmiany trzy- i pięciodrzwiowej. Jak by nie patrzeć alfa na pewno jest inna od innych samochodów nie tylko w swojej klasie. Styliści nadali jej oryginalną linię, nawiązującą do historycznych modeli i zarazem bardzo nowoczesną. Przednia część nadwozia przypomina model 2500 Villa d'Este z 1949 roku. Boczne przetłoczenia i tylne lampy ujawniają związki z większą alfą 156. Zresztą alfa 147 jest zbudowana na płycie podłogowej adaptowanej z modelu 156. Bez wątpienia stylistyka zewnętrzna jest jednym z najważniejszych źródeł sukcesu tego samochodu. Ale nie tylko.

Wnętrze robi duże wrażenie. Deska rozdzielcza nie pozostawia wątpliwości, że siedzimy w alfie. Świadczą o tym na przykład charakterystyczne, okrągłe obramowania "zegarów". Rozmieszczenie dźwigni i przełączników jest dobrze rozplanowane, podstawowe funkcje radia sterowane są z pilota w kierownicy. Wszystko jest czytelne, ładne i co ważne - stonowane.
Fotel kierowcy jest wyjątkowo wygodny. Zapewnia dobrą pozycję w czasie jazdy, mocno "obejmuje" na zakrętach. Nietypowi kierowcy mogą sobie doregulować oparcie we wszystkich możliwych wariantach, nie mówiąc o podniesieniu lub opuszczeniu siedziska. Podobnie wygodne jest także siedzenie pasażera obok, jak również pasażerów podróżujących z tyłu. Mają oni sporo miejsca. Bez zarzutu działa klimatyzacja sterowana elektronicznie, oddzielnie regulowana dla kierowcy i pasażera.

Samochód prowadzi się pewnie i precyzyjnie. Kierowca nie musi w tym przypadku przechodzić krótszego lub dłuższego okresu dostosowawczego. Do alfy 147 po prostu się wsiada i pewnie jedzie - jakby się tym autem jeździło od dawna. Podobnie było w poprzednim modelu, alfie 145/146.
Alfa 147 bardzo pewnie zachowuje się na zakrętach, nawet ciasnych, pokonywanych z dużą prędkością. Zawieszenie wydaje się być udanym kompromisem między twardością a miękkością, raczej w kierunku miękkiego, co uprzyjemnia podróż po polskich, wyjątkowo nierównych, drogach. Samochód dość gładko pokonuje długie nierówności, jak również niechlujnie ułożoną nawierzchnię brukową. Niezależne zawieszenia kół przednich i tylnych pozwalają na szybką i bezpieczną jazdę.

Do początku artykułu

Wspomagany hydraulicznie układ kierowniczy ma sportowe, krótkie przełożenie: między skrajnymi położeniami kół wystarczy wykonać tylko 2,2 obrotu.
Precyzyjnie i skutecznie działa układ hamulcowy. Asystent hamowania nie zaczyna wspomagania przedwcześnie, co zdarza się w samochodach nawet najbardziej renomowanych marek. "Opanowaniem" wyróżnia się też ABS, który włącza się dopiero na moment przed mającym nastąpić zablokowaniem kół. Dodatkowo nad stabilnością ruchu pojazdu czuwa współpracujący z ABS układ VDC.
Silnik dwulitrowy wydaje się być idealnie dobrany do usportowionej charakterystyki alfy romeo 147. Jest to nowoczesna jednostka z dwoma świecami na cylinder, która pozwala na dynamiczną jazdę, a jednocześnie świetnie sprawuje się podczas spacerowych przejażdżek; słowem silnik jest bardzo elastyczny, zawsze cichy i spokojnie pracujący, co jest m.in. wynikiem zastosowania wałków wyrównoważających. Osiągana dynamika to efekt nie tylko mocy, ale też dość "płasko"w górnym zakresie ułożonego wykresu momentu obrotowego, który już przy 1500 obrotach osiąga wartość zbliżoną do 150 Nm.

Oczywiście, dynamiczna i szybka jazda musi kosztować. Kierowca z "ciężką nogą" nie zmieści się w mieście w 10 litrach na 100 km. Przy dynamicznej jeździe potrzebna jest precyzyjna skrzynia biegów. Zastosowana w alfie nie sprawia żadnych kłopotów - biegi wchodzą jak "w masło", nawet kiedy trzeba je szybko zmieniać. Co najwyżej należałoby zmienić zestopniowanie skrzyni przy dwulitrowym silniku.

Samochód szybko stał się przebojem rynkowym w Europie. Już w pierwszych miesiącach jego produkcję trzeba było zwiększyć ze 100 tysięcy do 120 tysięcy rocznie. Również w Polsce, mimo swej ceny, alfa 147 jest autem pożądanym i dobrze sprzedawanym, co potwierdza Andrzej Gabara, wiceprezes Auto Fapolu, łódzkiego dilera Fiata i Alfy Romeo.

Samochód udostępnił łódzki dealer Fiata spółka Auto Fapol. Fot. FAP, Jerzy Witaszczyk

Tytuły alfy romeo 147:
- Samochód Roku 2001
- Złota Kierownica - Bild am Sonntag (Niemcy)
- Design 2000 - Auto Europa 1 (Francja)
- Moje ulubione auto: 2001 - Qua- ttruote (Włochy)
- Złota Felga - nagroda polskich dziennikarzy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Alfa Romeo 147 zdjęcia

Alfa Romeo 147 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Alfa Romeo 147 opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Alfa Romeo 147 Cena

Części dla marki Alfa Romeo

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

646 zł