Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39048 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Porównania

Alfa Romeo 156 kontra Honda Accord

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Alfa Romeo: Alfa Romeo 156 uchodzi za jeden z najładniejszych samochodów w swojej klasie. Alfa Romeo i Honda uchodzą za marki eleganckie i sportowe. Filozofia obu firm jest jednak różna.

Alfa Romeo i Honda uchodzą za marki eleganckie i sportowe. Filozofia obu firm jest jednak diametralnie różna. Włosi odwołują się do emocjonującej przeszłości, a Japończycy kierują się chłodną kalkulacją. Fot. Alfa Romeo: Alfa Romeo 156 uchodzi za jeden z naj³adniejszych samochodów w swojej klasie.

 

Model 156 dość nieoczekiwanie przywrócił Alfie Romeo sławę i uznanie nabywców. Podziw budzi ładne nadwozie, a przy bliższym poznaniu także rozwiązania techniczne, których wcześniej Alfa nie miała. Nadwozie Hondy Accord nie wzbudza Fot. Ryszard Polit: Nadwozie Hondy Accord ma bardzo aerodynamiczne kszta³ty, a jednak ma³o kto siê nimi zachwyca. Za to wnêtrze jest przestronne, a do baga¿nika o objêto¶ci 460 l zmie¶ci siê wakacyjny baga¿. już takich emocji, za to wywołuje respekt przed japońską precyzją wykonania i techniką również. Porównujemy Alfę napędzaną silnikiem 2.0 JTS o mocy 165 KM z bezpośrednim wtryskiem benzyny z Accordem 2,0 l/155 KM.

 

Cechy szczególne

 

Alfa stawia na urodę i zapewne ze względów estetycznych nadwozie nie jest zbyt przestronne dla pasażerów tylnej kanapy. Co gorsza, bagażnik o pojemności 380 l jest zadziwiająco mały. Cechą charakterystyczną opisywanego modelu Alfy jest wykorzystanie silnika benzynowego z bezpośrednim wtryskiem paliwa, który nie jest ani Fot. Alfa Romeo: Dziêki wielowahaczowemu zawieszeniu z przodu i z ty³u w³asno¶ci jezdne Alfy s± bez zarzutu. Silnik z bezpo¶rednim wtryskiem benzyny 2,0 l/165 KM wbrew oczekiwaniom jest do¶æ paliwo¿erny. oszczędny, ani cichy. Przy Alfie Honda wygląda nieszczególnie, jednak przy bliższym poznaniu bardzo zyskuje. Accord ma większy od Alfy rozstaw osi o 7 cm i przez to bardziej przestronne wnętrze i bagażnik (460 l). Fot. Ryszard Polit: Accord jest wolniejszy od Alfy, ale za to bardziej oszczêdny. Silnik z uk³adem zmiennych faz rozrz±du o pojemno¶ci 2 l/155 KM robi bardzo korzystne wra¿enie. Accord jest autem bardzo cichym. Chociaż obaj konkurenci są zupełnie inni, mają wspólną cechę – wielowahaczowe zawieszenie z przodu i z tyłu.

 

Silniki

 

Wprowadzanie silników benzynowych z wtryskiem bezpośrednim jest obecnie bardzo modne, a ponieważ Alfa jest modna, więc ma taki silnik. Z pojemności 2 l uzyskuje on moc 165 KM i ma 4 zawory w każdym cylindrze. Silnik Hondy ma klasyczny wtrysk paliwa, ale wyposażony jest w układ zmieniający czasy otwarcia zaworów ssących i wylotowych, a także skok ich otwarcia (i-VTEC). W efekcie Accord zużywa na 100 km o 1,5 l mniej paliwa w mieście Fot. Alfa Romeo:
Pod wzglêdem urody gustowne wnêtrze Alfy nie ma sobie równych, gdy¿ umiejêtnie po³±czono tradycjê z nowoczesno¶ci±. Pokrêt³a na konsoli ¶rodkowej s± nieco za ma³e. niż Alfa, chociaż teoretycznie to silnik włoskiego auta powinien być oszczędniejszy.

 

Wrażenia z jazdy

 

Obaj konkurenci wyróżniają się bardzo dobrymi własnościami jezdnymi, co wynika z dość skomplikowanej, ale jakże skutecznej konstrukcji wielowahaczowego zawieszenia. Dla sprawnego pokonywania zakrętów w obu pojazdach zastosowano dość twardą charakterystykę elementów Fot. Honda: Ergonomia przede wszystkim - ogromny prêdko¶ciomierz jest doskonale widoczny. Jako¶æ plastików jest wysoka. tłumiących, która powoduje obniżenie komfortu jazdy na nierównych drogach. Alfa i Accord nie lubią poprzecznych nierówności, np. wystających szyn tramwajowych. Na dłuższych trasach zdecydowanie wygodniejszy jest Accord, bowiem przy prędkości 100 km/h jest dwa razy cichszy od Alfy. Niski Fot. Alfa Romeo:
Alfa Romeo 156 ma do¶æ ciasne wnêtrze na tylnej kanapie i ma³y baga¿nik o pojemno¶ci 380 l. poziom hałasu może być pewnym zaskoczeniem dla dotychczasowych posiadaczy aut marki Honda, przyzwyczajonych do głośnych silników. Accord ma również zadziwiająco wydajny układ hamulcowy. Za to Alfa Romeo jest nieco szybsza od japońskiego konkurenta. Chcąc jednak Fot. Ryszard Polit: Wnêtrze Accorda jest bardziej przestronne ni¿ Alfy. prześcignąć Hondę, trzeba utrzymywać silnik na wysokich obrotach.

 

Podsumowanie

 

Honda nie ma takiej charyzmy jak Alfa, więc japońska marka postawiła na technikę. Rozsądek przemawia więc za Hondą Accord, której rozwiązania są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Nawet współczynnik oporu powietrza nadwozia Cx jest rewelacyjnie niski (0,26), co nie zmienia faktu, że bardziej urokliwa jest Alfa Romeo. Oba pojazdy mają zbliżony poziom wyposażenia seryjnego, jednak Alfa jest droższa o 3300 zł.

 

Nasza ocena

(+ oznacza przewagę nad konkurentem)

 

 

Accord

Alfa Romeo 156

Przestronność wnętrza

+

 

Silnik

Remis

Poziom hałasu

+

 

Hamulce

+

 

Dynamika

 

+

Zużycie paliwa

+

 

Nowoczesność konstrukcji

Remis

Wyposażenie

Remis

 

Wybrane dane techniczne:

 

 

Accord 2,0

Alfa Romeo 156

Typ silnika

Benzynowy

Benzynowy wtrysk bezpośredni

Ilość cylindrów/zaworów

4/16

4/16

Pojemność skokowa (cm3):

1998

1970

Moc maksymalna (KM/obr/min):

155/6000

165/6400

Maks. moment obr. (Nm/obr/min):

190/4500

206/3250

Przyspieszenie 0-100 km/h(s):

9,2

8,2

Przyspieszenie (IV bieg) 60-100 km/h (s):

9,6

8,8

Prędkość maksymalna (km/h):

217

220

Głośność (IV bieg) przy 100 km/h (dB)*:

66

69

Droga hamowania od 100 km/h (m):

38,1

41,8

Pojemność bagażnika (dm3):

460

380

Pojemność zbiornika paliwa (dm3):

65

63

Zużycie paliwa: trasa/miasto (dm3/100 km):

6,5/10,7

6,6/12,2

Długość/szerokość/wysokość (cm):

466/176/145

444/175/143

Rozstaw osi (cm):

267

260

Gwarancja mechaniczna/perforacyjna (lata):

3/6

2/8

Cena (zł)**:

88 900

92 200

 

* - pomiar wg ADAC

** - wersja sedan

 

Wyposażenie seryjne:

 

 

Accord Comfort

Alfa Romeo Progression

Poduszki powietrzne

6

6

Układ ABS

S

S

Układ ESP

O

O

Wspomaganie układu kierowniczego

S

S

Centralny zamek

S

S

Elektrycznie sterowane szyby przednie/tylne

S/S

S/S

Lusterka zewnętrzne sterowane i podgrzewane elektrycznie

S

S

Klimatyzacja automatyczna, dwustrefowa

S

S

Radioodtwarzacz z CD/bez CD

S/-

-/S

s - wyposażenie seryjne

o - wyposażenie za dopłatą

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.
  • vw (gość)

    (...) poziom hałasu może być pewnym zaskoczeniem dla dotychczasowych posiadaczy aut marki Honda, przyzwyczajonych do głośnych silników. (...) - z tego co wiem to japońskie jednostki zawsze były cichutkie, autor nie wie co pisze

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Alfa Romeo 156 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Honda Accord dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Alfa Romeo 156 opinie

Oceń swoje auto

Alfa Romeo 156 Cena