Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet CB radiowca, czyli jak prawidłowo korzystać z CB?

(ip)
Harry III ASC, Fot: President
Harry III ASC, Fot: President
CB radio to urządzenie służące szybkiej wymianie informacji o sytuacji na drogach, przekazywaniu ostrzeżeń o utrudnieniach, a także sprawnemu wezwaniu pomocy. Dużo zależy jednak od prawidłowego korzystania z CB. Istnieją niepisane zasady, które warto przestrzegać, by nie utrudniać komunikacji między użytkownikami.

CB radiowa etykieta
Pamiętajmy o tym, że nasze rozmowy mogą być odsłuchiwane przez wszystkich kierowców zarówno w kraju, jak i poza jego

Harry III ASC, Fot: President
Harry III ASC, Fot: President

granicami. Przestrzegajmy zatem CB radiowej etykiety i zachowujmy się kulturalnie. Jakie są podstawowe zasady prowadzenia rozmów przez CB radio?

CB służy do komunikowania się, dlatego nie należy nadawać za jego pośrednictwem muzyki, retransmisji czy reklam. Zawsze też należy upewnić się, czy kanał jest wolny i sprawdzić, czy nasze wywołanie nie przerwie jakiejś łączności. Przyjęto też, że rozmowy w pasmie CB prowadzone są metodą simplex. Oznacza to, że na jednym kanale w danym momencie może mówić tylko jedna osoba – wyjaśnia Piotr Witkowski z President Electronics Poland.

CB radio posiada w standardowym wydaniu 40 kanałów. Warto pamiętać, że kanałem drogowym, wykorzystywanym niemal na całym świecie przez kierowców, jest kanał 19. Tu zwykle nie prowadzi się dłuższej korespondencji. Podróżujący przekazują sobie informacje na temat utrudnień, korków, niebezpieczeństw na drodze, czy kontrolach policyjnych. Ogólnym kanałem wywoławczym jest z kolei kanał 28. Nie należy na nim rozmawiać. Na tym kanale kierowcy spotykają się, by przejść na inny wolny kanał. Natomiast na kanale 9 można wezwać pomoc i służby ratunkowe.

CB radiowcy przyjęli, że do innych użytkowników CB nie zwraca się per „Pan/Pani”, tylko „kolego/koleżanko”.  Aby włączyć się do rozmowy należy zastosować zwrot „BREAK”. Osoby prowadzące rozmowę powinny dość szybko wpuścić „brekującego”, mówiąc: „daj/proszę brek” lub „zaczekaj brek”, jeśli nie mogą w danej chwili przerwać rozmowy.

Na każdym kanale bezwzględne pierwszeństwo mają rozmowy na hasło „RATUNEK”.  Obu haseł nie należy jednak nadużywać.

CB slang
Warto poznać kilka haseł zaczerpniętych ze slangu amatorskiego CB radiowców. Pozwoli to zrozumieć, popularne na pasmie CB, komunikaty, typu: „Mobilki uważajcie! W Warszawie na Armii Krajowej stoją federalni” lub „misie z suszarką”.  Co to oznacza? „Mobil” to samochód z CB radiem, „federalni”, „misie”, „miśki”, „niebiescy”, „pieczarki” czy „gumisie” to tylko niektóre z określeń policjantów. Inne powszechnie stosowane hasła to np.: „krokodyle”, czyli Inspekcja Transportu Drogowego, „suszarka” i „patelnia”, czyli radar ręczny, a także komunikaty: „mierzyć temperaturę”, czyli namierzyć na radar albo: „miśki na hulajnogach / odkurzaczach”, czyli policjanci na motocyklach. Swoje określenia mają także konkretne marki ciężarówek.  „Maniek” to ciężarówka MAN, „Skakanka” to Scania, „Renia” to Renault, a „Jelonek” to Jelcz.

Korzystanie z CB radia może być prawdziwą przyjemnością, pod warunkiem, że wszyscy użytkownicy dostosują się do powszechnie przyjętych, choć często niepisanych, zasad. Korzystanie z pasma CB opiera się w dużej mierze na współpracy kierowców, dlatego tak ważne jest, by sobie wzajemnie nie przeszkadzać.

Szerokości!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty