Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Alkohol i narkotyki. Sprawdź co grozi kierowcy pod wpływem

Data publikacji: Autor: Kamila Nawotnik

Fot. Maciej Stanik Wprawdzie według badań coraz mniej osób w Polsce postanawia wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu lub substancji odurzających. Statystki są jednak nadal przerażające. W całym 2017 roku policja przyłapała aż 108 495 kierowców na prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu lub substancji o podobnym działaniu, w tym będących w stanie nietrzeźwości.

 W porównaniu z 2016 rokiem zanotowano znaczną poprawę. Pomimo zwiększonej liczby kontroli drogowych, mundurowi przyłapali na „gorącym uczynku” o ponad 7 tys. mniej kierowców. To oznacza, że w naszym kraju rośnie świadomość i odpowiedzialność, wciąż jednak prowadzenie po zażyciu substancji odurzających lub alkoholu stanowi duży problem.

Zobacz także: Kierowcy błędnie szacują czas potrzebny do wytrzeźwienia

- Nie można jednoznacznie powiedzieć, co sprawia, że ludzie wsiadają za przysłowiowe „kółko” po środkach odurzających bądź alkoholu. Z rozmów przeprowadzonych z policjantami wnioskuję, że przypuszczają oni, że tacy ludzie są bezmyślni, leniwi i czasem kierują nimi względy ekonomiczne. Bezmyślni, ponieważ ktoś, kto zażywa środek odurzający lub spożywa alkohol, nie myśli i nie przewiduje konsekwencji, jakie może za sobą nieść spożycie jakiejkolwiek używki. To może być kalectwo lub nawet śmierć - nie tylko tej osoby, ale także, co gorsze,kogoś innego. Leniwi, bo bardzo często osoby, które zatrzymywane są na drodze w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, używają swojego pojazdu, bo po prostu nie chce im się iść np. do sklepu („Podjadę bo blisko i nic się nie stanie”). Brawura wiąże się z przysłowiowym „Ja nie pojadę?”, „Nikt mnie nie złapie”, „Pokażę wam, że mi się uda”. Co do ekonomii, chodzi tu o założenie „po co będę brał taksówkę, po co będę szedł na autobus i zostawiał samochód, skoro będę musiał po niego wrócić – nie opłaca mi się to” – tłumaczy podkom. Karolina Kańka, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pruszkowie.

Statystyki mówią wszystko

Według oficjalnego raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, tylko w 2016 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu, uczestniczyli w 2967 wypadkach drogowych (co stanowi 8,8% ogółu wypadków), w których śmierć poniosły 383 osoby (12,7% ogółu zabitych), a 3392 osoby odniosły obrażenia (8,3% ogółu rannych). W porównaniu z 2015 r. liczba ta uległa zmniejszeniu o 161 wypadków (-5,1%), w których zabitych było mniej o 24 osoby (-5,9%), a rannych mniej o 172 osoby (-4,8%). Raport za 2017 rok dostępny będzie dopiero w połowie tego roku.

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Według art. 115 § 16 kodeksu karnego o nietrzeźwości mówimy wtedy, gdy:

•         zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;

•         zawartość alkoholu w 1 dm³  wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Prawo karne wyróżnia także stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, nazywany także stanem po użyciu alkoholu, który wyróżnia się tym, że:

•         zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila;

•         obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • SYLWESTER (gość)

    Szanowny Panie ministrze JAKI - nadszedl najwyzszy czas przestac patyczkowac sie z drogowymi MORDERCAMI ! . Kierowca u ktorego badania wykarza upojenie alkoholowe lub narkotykowe natychmiasto wo uruchomiaja dorazne Kolegium ktore na podstawie badan wydaja bezapelacyjny wyrok pozbawienia kierowcy-przestepcy prawo jazdy na okres 3 lat !!! . To nie Pan minister odbiera prawo jazdy kierowcom pijakom tylko ci pijani kierowcy sa mi pozbywaja sie prawo jazdy ! . Pijany siada * za kierownice* to musi sie liczyc, ze utraci prawo jazdy na 3 lata . Proste ...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości