Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38117 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Wiadomości / Technologia

Alkomat współpracujący z inteligentnym kluczykiem. Jak działa?

Data publikacji: Autor: (mm) / Mototarget.pl

Fot. Honda Firmy Hitachi i Honda opracowały prototyp przenośnego testera trzeźwości, który można zintegrować z inteligentnym kluczykiem. Jakie funkcje posiada urządzenie?

Fot. Honda Prototyp jest odporny na manipulacje i potrafi odróżnić oddech człowieka od alternatywnych gazów. Urządzenie to jest w stanie wykryć nasyconą parę wodną w ludzkim oddechu i w ciągu trzech sekund z dużą dokładnością zmierzyć poziom alkoholu.

Firmy opracowały również system, który przedstawia poziom alkoholu wykrytego przez tester na pokładowym wyświetlaczu w aucie. System może działać na zasadzie blokady zapłonu, aby nie dopuścić do uruchomienia samochodu w momencie wykrycia alkoholu u kierowcy.

Systemy oferowane obecnie wymagają, aby kierowca przeprowadził test po zajęciu miejsca za kierownicą w aucie. Nowe urządzenie pozwala kierowcy zmierzyć poziom alkoholu w organizmie w każdym miejscu jeszcze przed wejściem do samochodu, co obniża pokusę uruchomienia samochodu i ruszenia w drogę. Ponadto, urządzenie jest w stanie potwierdzić, że próbka pobrana do testu pochodzi z powietrza wydychanego przez człowieka i jednocześnie zbadać poziom alkoholu - testery dostępne na rynku tego nie potrafią.

Prototyp ma następujące funkcje:

Miniaturowy czujnik wykrywający ludzki oddech

Firma Hitachi opracowała system czujników, który z dużą czułością wykrywa nasyconą parę wodną w ludzkim oddechu. Czujnik zawiera izolator tlenków umieszczony pomiędzy elektrodami. Oddech jest absorbowany przez izolator, a pomiędzy elektrodami przepływa prąd elektryczny.

Nowy czujnik góruje nad wcześniejszymi rozwiązaniami pod względem precyzji wykrywania alkoholu, mimo że jego powierzchnia wynosi zaledwie 5 mm kwadratowych.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. To ma do zaoferowania (VIDEO)
- Nowe auto za 42 600 zł?
- Przyjazny kierowcy system multiedialny. Czy to możliwe?

Precyzyjne badanie zawartości etanolu dzięki wykorzystaniu trzech półprzewodnikowych czujników gazów

Opracowane zgodnie z japońskimi przepisami dotyczącymi jazdy pod wpływem alkoholu, nowe urządzenie potrafi zmierzyć zawartość etanolu w wydychanym powietrzu. Zawartość etanolu jest mierzona przez trzy półprzewodnikowe czujniki gazów, które wykrywają etanol, wodór i metabolizowany aldehyd octowy w oddechu po spożyciu alkoholu. Ta metoda zwiększa skuteczność pomiaru aż trzykrotnie w porównaniu z urządzeniami korzystającymi wyłącznie z czujników etanolu. Urządzenie potrafi także wykryć zawartość etanolu na poziomie 0,015 mg/l, przy czym w Japonii oskarżenie za „jazdę pod wpływem alkoholu” jest formułowane przy wartości od 0,15 mg/l.

Przeznaczony do zastosowania z obecnie oferowanymi inteligentnymi kluczykami

Poprzez wpływ zanotowanych wyników pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu na mechanizm zapłonowy, system zapobiega uruchomieniu silnika przez kierowcę, który przekroczył dopuszczalny limit. W momencie, gdy inteligentny kluczyk z detektorem znajduje się w pobliżu fotela kierowcy, wynik badania jest również prezentowany na pokładowym wyświetlaczu w aucie.

Firmy Hitachi i Honda chcą wprowadzić to urządzenie na rynek na podstawie danych zgromadzonych podczas przyszłych testów walidacyjnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • JanPaweł (gość)

  Coś mi się kojarzy, że to rozwiązanie jest albo będzie stosowane w samochodach Volvo? Ktoś kojarzy?

 • Daniel (gość)

  Każdy taki pomysł jest wart uwagi. Podobne innowacje wprowadziło już przecież Volvo. W niektórych krajach z kolei jest obowiązek posiadania z kolei alkotestu/alkomatu na wyposażeniu samochodu. To też jest dobre rozwiązanie, bo taka jednorazówka z odpowiednimi certyfikatami to niewielki koszt (np alkohit start - 6 zł), a może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

 • Adam (gość)

  Ten tester jest chyba dobry dla ludzi kompletnie zalanych, bo inni zrezygnują z jazdy na podwójnym gazie, jeżeli mają odrobinę rozsądku. Z drugiej strony chyba lepiej, aby w samochodzie obowiązkowo znajdował się alkomat lub alkotest, bo rozwiązanie z kluczykiem ma jedną wadę. Dobry alkomat trzeba kalibrować, a przecież większość "pijaków" za kierownicą tylko nie mieści się w legalnej normie. A jak powyżej widać, 6 zł to niewielka cena za zabezpieczenie się.

 • Romix (gość)

  @JanPaweł też coś o tym czytałem. W Volvo mieli i mają różne pomysły jeżeli chodzi o kluczyki. Ostatnio czytałem że zamiast kluczyka ma być smartband, potem że smartphone. Także całkiem możliwe że i mieli opcję z alkomatem. Ja doczytasz coś więcej to się podziel ;)

 • Daniel (gość)

  Dobrze, że ktoś wspomniał o kalibracji. Wcześniej pisałem, że pomysł jest godny uwagi, ale nasunęło mi się parę wątpliwości. Co jakiś czas w zależności od sprzętu trzeba alkomat odsyłać do kalibracji, a wątpię aby takie usługi mógł wykonywać serwis, bo każdorazowo odbywa się to w laboratorium wzorcującym. I na czas kalibracji nie można by było jeździć autem? A co z innymi czynnikami takimi jak temperatura? Przecież ona też ma wpływ na działanie alkomatu i wpływa na dokładność wskazań. Chyba jednak w dalszym ciągu najtańszym i najlepszym rozwiązaniem będzie alkotest z certyfikatem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Honda zdjęcia

Honda dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Honda Cena

Części dla marki Honda

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

469 zł