Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Aluminiowe felgi

Data publikacji: Autor: (w)

Obręcze ze stopów aluminiowych to przede wszystkim sprawa estetyki i mody. Dodatkową korzyścią wynikającą z ich obniżonej wagi jest oszczędność paliwa i wolniejsze zużycie ruchomych elementów zawieszenia.

W porównaniu z ceną stalowych obręczy "alufelgi" są jednak tak drogie, że te oszczędności praktycznie nie mają żadnego uzasadnienia przy zakupie.

Obręcze lekkie są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Zaleca się ich używanie tylko od wiosny do jesieni z letnimi oponami. Na zimę warto więc używać obręczy stalowych z oponami zimowymi. Zimowe dziury w asfalcie mogą doprowadzić do wygięcia lub pęknięcia obręczy ze stopów lekkich. Sól używana intensywnie przez drogowców do topienia śniegu i lodu może pozostawić głębokie wżery w miejscach, gdzie uszkodzona jest warstwa lakieru.

Aby nie uszkodzić lakieru, należy uważać podczas jazdy przy krawężnikach. Jeśli trzeba wjechać na chodnik, należy to uczynić łagodnie i pod odpowiednim kątem. Przy wymianie kół należy zwrócić uwagę na pracę mechanika - zdarza, że nasadkowe klucze używane przez nich do odkręcania śrub mocujących koła są luźne i kaleczą lakier.

Obręcze ze stopów lekkich należy utrzymywać czystości nie tylko ze względów estetycznych, ale także żeby je uchronić przed działaniem związków chemicznych. Do mycia silnie zabrudzonych obręczy można używać specjalnych środków, które dzięki silnie działającym detergentom szybko rozpuszczają brud, łatwy do spłukania silnym strumieniem wody.

Jeśli decydujemy się na zakup lekkich obręczy do naszego samochodu, warto wcześniej dokonać dokładnego rozeznania. Najpewniejszym rozwiązaniem byłby zakup oryginalnych obręczy w salonie firmowym marki samochodu. Niestety, jest to rozwiązanie. Zdarza się, że diler naszej marki ma tańsze niefirmowe zamienniki lub dysponuje odpowiednim wykazem zamienników, wyprodukowanych przez uznane wytwórnie. Najbardziej ryzykowne bywają tzw. okazje. Zdarza się, że takich obręczy nie można przykręcić, gdyż mają inny rozstaw śrub.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości