Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Amerykańskie prawo jazdy w Polsce. Legalne czy nie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum PPG Amerykańskie prawo jazdy w Polsce może oznaczać kłopoty i... wydatki. Aby legalnie prowadzić pojazd trzeba dopłenić formalności.

Aby prowadzić samochód na terenie Polski, obywatele USA powinni posiadać międzynarodowe lub polskie prawo jazdy; amerykańskie prawo jazdy bez zezwolenia na prowadzenie samochodu za granicą (International Driving Permit – IDP) nie jest wystarczające.

Redakcja poleca: Sprawdzamy czy warto kupić używanego Opla Astrę II

Amerykanie mogą korzystać z międzynarodowego prawa jazdy (IDP) przez sześć miesięcy od daty przyjazdu do Polski. Jak podaje Ambasada USA w Polsce, w Stanach Zjednoczonych międzynarodowe prawo jazdy (IDP) można uzyskać w lokalnym biurze firmy ubezpieczeniowej AAA.

Osoby przebywające aktualnie za granicą mogą wysłać wypełniony wniosek na poniższy adres:

AAA/IDP
Mailstop # 28
1000 AAA Dr.,
Heathrow, Fl 32746 USA.

Jeśli kierujący posiadający jedynie amerykańskie prawo jazdy zostanie zatrzymany przez policjantów w Polsce, otrzyma mandat w wysokości 500 z.

Jeśli ktoś przebywa dłużej w Polsce i posiada jedynie amerykańskie prawo jazdy, to może starać się o polskie. Należy wówczas zdać egzamin teoretyczny, a nie trzeba zdawać praktycznego.

A co kiedy Polak z polskim prawem jazdy chce jeździć samochodem w USA? Trzeba wiedzieć, że każdy stan ma inne prawo, ale zwykle policjanci nie robią problemów i można jeździć z polskim prawem jazdy przez około trzy miesiące. Bezpieczniej jednak posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Wize (gość)

    dopłenić formalności?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości