Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Analizator świateł. Nowa broń policji

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Instytut Transportu Samochodowego Trwa pora zimowa, kiedy dzień jest dużo krótszy niż noc, a znaczący czas podroży samochodami odbywa się po zapadnięciu zmroku. W tym okresie szczególnie ważna jest jakość oświetlenia pojazdów, dlatego od jesieni ubiegłego roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji testują prototypową wersję analizatora świateł Instytutu Transportu Samochodowego, służącego do kontroli reflektorów w warunkach drogowych.

Fot. Instytut Transportu Samochodowego Na parkingu warszawskiego Torwaru w ramach kontroli stanu technicznego autokarów wożących dzieci na ferie, prowadzonej przez policję i ITD, badano także reflektory przy wykorzystaniu analizatora.

Testy policji udowodniły zaawansowane parametry pomiarowe urządzenia i niestety potwierdziły, że zdecydowana większość kontrolowanych pojazdów miała światła w złym stanie. Problem dotyczył głównie ich nieprawidłowego ustawienia, ale także, choć w mniejszym stopniu, jakości wiązki świetlnej reflektorów.

Zobacz także: Samochodem na narty. Jak przewozić sprzęt?

Światła mijania w kontrolowanych autokarach, poza prawidłowymi, miały też wartości na poziomie zaledwie 10-40 proc. wymaganego przepisami minimum. Oznacza to, że bezpieczna prędkość poruszania się z takimi światłami w nocy nie przekracza 40-50 km/h! Przy takiej jakości oświetlenia pojazdu kierowca nie może liczyć na to, że odpowiednio wcześnie dostrzeże np. pieszego, nawet ubranego w elementy odblaskowe.

Kontrole przeprowadzone podczas testowania analizatora utrwalają wcześniejsze wyniki badań ITS, które wskazują, że tylko kilka procent pojazdów jeździ z dokładnie ustawionymi światłami, a mniej niż połowa z nich jest w stanie zapewnić minimum oświetlenia określone przepisami. Około 10 proc. badanych pojazdów wymagało natychmiastowej naprawy lub wymiany reflektorów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Sqb (gość)

  Co grozi za źle ustawione światła? Przecież to może się rozregulować na byle jakiej dziurze w naszych kochanych drogach..

 • JJ (gość)

  Sąb - chyba coś Ci się pomyliło albo masz rozwalone reflektory.

 • SEBOL (gość)

  WRESZCIE SIĘ WEZMĄ ZA TYCH CO OŚLEPIAJĄ DRUGIEGO UCZESTNIKA DROGI WALIĆ MANDATY I TO OSTRO

 • Pete67@wp.pl (gość)

  imo . zamiast radarów straż wiejska powinna łapać oślepiaczy:) ot - ustawić się za wsią, i lepić mandaty świecącym za wysoko... przychód do gminy byłby większy niż za radary:) tylko czy mają do tego uprawnienia?? powinni mieć.

 • Stach (gość)

  Znieść nakaz świecenia w dzień to się okaże że reflektory odżyją bo będą używane tylko w nocy, więc przez 20% czasu eksploatacji pojazdu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości