Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Aplikacje mobilne w samochodzie. Większa funkcjonalność i komfort

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

Fot. Skoda Współczesny samochód umożliwia nie tylko sprawne i bezpieczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Kierowca może także podczas jazdy korzystać ze swojego smartfona. Jest to możliwe dzięki specjalnym aplikacjom.

Możliwość korzystania ze smartfona w samochodzie nie jest już jakąś fanaberią. Coraz więcej kierowców wybierając model auta sprawdza, jaki jest stopień jego skomunikowania się ze smarfonem. Chodzi zarówno o łatwe nawiązywanie połączeń za pośrednictwem technologii bluetooth, jak też możliwość wyświetlenia ekranu telefonu na samochodowym wyświetlaczu w kabinie.

Tego typu rozwiązania znajdują się na wyposażeniu nie tylko aut z klasy premium. Mogą z nich już korzystać również użytkownicy bardziej popularnych samochodów, jak np. marki Skoda.

Auta tego producenta, oprócz modelu Citigo, są wyposażane w system SmartLink+, który umożliwia korzystanie z aplikacji mobilnych, nawigacji telefonicznej czy odtwarzanie radia internetowego w trakcie jazdy. Natomiast dzięki funkcjonalności SmartGate, kierowcy mogą zdalnie kontrolować dane dotyczące np. zużycia paliwa.

Istotnym atrybutem systemu jest możliwość korzystania z interfejsu Apple Car Play i aplikacji Google Android Auto, co daje możliwość konfiguracji szerokiej gamy telefonów.

Jeszcze większe możliwości daje systemem Skoda Connect. Tutaj kierowca może nie tylko połączyć swoje auto z dowolnym urządzeniem mobilnym, ale także zdalnie obsługiwać jego niektóre funkcje. Dzięki aplikacji Skoda Connect kierowca może zdalnie upewnić się, czy np. zamknął wszystkie drzwi i okna, czy są włączone światła, albo ile zostało paliwa w baku? Pozwala ona również na lokalizację auta, co przydaje się np. w jego poszukiwaniu na parkingu galerii handlowej. Jeśli pojazd jest wyposażony w ogrzewanie postojowe, to również można je zdalnie uruchomić.

Ponadto Skoda Connect pozwala na przesyłanie danych trasy podróży z telefonu do pokładowego systemu nawigacji satelitarnej.

Skoda ponadto oferuje dwie aplikacje, które są przydatne np. w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Skoda Drive to przegląd podróży w smartfonie. Trasy są rejestrowane, dzięki czemu można sprawdzić jak przejechaliśmy dany odcinek. Po zakończeniu jazdy aplikacja pokazuje podsumowanie trasy, m.in.: średnią prędkość, odległość do celu czy zaoszczędzone pieniądze. Z kolei aplikacja Skoda Service zawiera m.in.: adresy serwisów wraz z godzinami ich otwarcia, instrukcje obsługi poszczególnych modeli Skody, wskazówki udzielania pierwszej pomocy oraz kontakt do Skoda Assistance.

W ofercie Skody są też aplikacje służące rozrywce, jak np. Skoda FM. Umożliwia ona dostęp do setek utworów muzycznych oraz pozwala tworzyć własne playlisty. Co ważne, aplikacja umożliwia też pobranie piosenek z sieci i słuchanie ich w trybie offline. Dzięki temu odtwarzanie muzyki w aucie nie jest uzależnione od dostępu do internetu.

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości