Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Atak na policjanta. Co za to grozi?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Pixabay.com Zarówno policjant w mundurze, jak i policjant pełniący służbę w ubraniu cywilnym jest prawnie chroniony przed atakami fizycznymi.

Prawo przewiduje karę za naruszanie nietykalności cielesnej policjanta, a zachowanie to jest przestępstwem. Naruszeniem nietykalności może być na przykład szarpanie policjanta za mundur, popychanie, a nawet próba zrzucenia czapki policyjnej z głowy. Jeżeli do ataku dochodzi poprzez działanie wspólnie z inną osobą albo dojdzie do użycia broni palnej wobec policjanta lub innego niebezpiecznego narzędzia (np. noża, pałki) to kara za taki atak wynosi nawet do 10 lat więzienia.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Jeżeli policjant poniesie śmierć w wyniku takiego ataku, to sprawcy grozi nawet kara dożywotniego więzienia.

W przypadku kiedy funkcjonariusz jest po służbie, ale okaże legitymację i ujawni się jako policjant, to chroniony jest tak, jakby był na służbie. Za atak na niego grożą takie same kary, jakby był na służbie. Takie same kary grożą za atak na osobę jeżeli osoba nie jest policjantem, ale zostanie poproszona o udzielenie pomocy policjantowi i zgodzi się. Jest to wówczas tak zwana osoba przybrana do pomocy.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • XXX (gość)

  Za zabicie policjanta - dożywocie Za zabicie człowieka przez policjanta - góra 2,5 roku

 • Lena (gość)

  Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

 • Acab (gość)

  Policjant pobije obywatela - pobicie lub przekroczenie uprawnień i zazwyczaj uchodzi mu to bezkarnie. Obywatel pobije policjanta - czynna napaść na funkcjonariusza.

 • Patriota (gość)

  Policjant, który zabił ks. Popiełuszkę dostał "karę", czyli wczasy........ pamiętajcie, ONI mogą was zabić bezkarnie..... ale my mamy oręż, modlitwę, modlę się więc codziennie o śmierć dla rodzin tych .................................. !!!

 • Szakal (gość)

  Jak to czytasz wiedz ze zabije kazdego buraka policjana.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości