Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38121 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Audi A8. Limuzyna naszpikowana elektroniką. Czy kierowca jeszcze jest potrzebny?

Data publikacji: Autor: TVN Turbo/x-news

Audi A8 

Nowe Audi A8, to jeden z pierwszych na świecie seryjnie produkowanych samochodów stworzony z myślą o automatycznej jeździe. Funkcja automatycznej jazdy w korkach (Audi AI traffic jam pilot) może przejąć zadania kierowcy w ruchu spowolnionym do maksymalnej prędkości 60 km/h na autostradach i na drogach szybkiego ruchu, na których bariery wyraźnie oddzielają przeciwne pasy ruchu.

Fot. TVN Turbo/x-news W tym samochodzie zapominamy o silniku, tarciu kół o jezdnię i spalaniu, nie zauważamy pracy zawieszenia. Jazda Audi A8 przypomina rejs po ulicach. Wszystkie wrażenia, jakie odczuwa kierowca, pochodzą od elektroniki, którą najnowsza limuzyna niemieckiego koncernu jest naszpikowana.

Luksusowa limuzyna prezentuje się okazale - zarówno w klasycznej wersji o długości 5,17 m, jak również jako Audi A8 L z rozstawem osi wydłużonym o 13 cm. Przód z szeroką, pionową osłoną chłodnicy Singleframe oraz płynna, a zarazem muskularna sylwetka podkreślają sportową elegancję. To jeden z pierwszych seryjnie produkowanych samochodów, które stworzono z myślą o autonomicznej jeździe. Funkcja automatycznej jazdy w korkach (Audi AI traffic jam pilot) może - na autostradach i na drogach szybkiego ruchu, na których bariery wyraźnie oddzielają przeciwne pasy ruchu - przejąć zadania kierowcy do prędkości 60 km/h.

Funkcja automatycznej jazdy w korkach zarządza startem samochodu, przyspieszaniem, kierowaniem i hamowaniem. Kierowca nie musi już sprawować nieustannego nadzoru nad pojazdem. Może na długo zdjąć ręce z kierownicy i w zależności od obowiązujących w danym kraju przepisów, oddać się czynnościom, które można wykonywać w pojeździe.

Redakcja poleca:

Uwaga kierowcy. Nawet 4200 zł kary za drobne spóźnienie
Opłata za wjazd do centrum miasta. Nawet 30 zł
Kosztowna pułapka w którą wpada wielu kierujących

Funkcja automatycznego parkowania (Audi AI remote parking pilot) oraz funkcja automatycznego wjazdu do garażu (Audi AI remote garage pilot steer), pod nadzorem kierowcy samoczynnie wprowadzają model A8 na miejsce parkingowe lub do garażu oraz go stamtąd wyprowadzają. Podczas tych manewrów, kierowca w ogóle nie musi siedzieć w pojeździe. Może aktywować potrzebny dany system przy pomocy smartfona z nową aplikacją myAudi App.

Ceny Audi A8 zaczynają się od 409 tys. zł za podstawowy wariant benzynowy. Paletę silników tworzą jednostki V6 - 3.0 TDI, czyli A8 50 TDI oraz 3.0 TFSI, czyli A8 55 TFSI. Diesel ma moc 286 KM, jednostka benzynowa – 340 KM. Kolejne silniki, aż po wariant hybrydowy typu plug-in, pojawiać się będą począwszy od 2018 r.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Zdziwiony (gość)

    Funkcja automatycznej jazdy w korkach (Audi AI traffic jam pilot) może - na autostradach i na drogach szybkiego ruchu, na których bariery wyraźnie oddzielają przeciwne pasy ruchu - przejąć zadania kierowcy do prędkości 60 km/h - taka prędkość na drodze szybkiego ruchu ?????

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Audi A8 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Audi A8 Cena

Części dla marki Audi

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

680 zł