Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38936 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Wiadomości / Felietony

Audi jak czuła kochanka. Felieton Ryszarda M. Perczaka

Data publikacji: Autor: Ryszard M. Perczak

Fot. Archiwum Tematem, który coraz mocniej zajmuje konstruktorów samochodów jest ich autonomiczne zachowanie. Chodzi o to aby pojazd przejmował rolę kierowcy i sam, bez jego udziału przemieszczał się do wyznaczonego celu.

Nie jest to nawet głupie, gdyż komputer z pewnością będzie sprawniejszy od wielu szoferów z bożej łaski. Na razie jednak autonomiczne samochody także jeszcze popełniają błędy czego przykładem jest wypadek Tesli, której kierowca powierzył komputerowi zadanie przewiezienia go do domu. Tak ufał w sprawność automatycznego pilota, że kiedy on oglądał za kierownicą film auto kierowane przez komputer wjechało pod ciężarówkę, gdyż pomyliło błękit plandeki z kolorem nieba. Dowodzi to faktu, że przed twórcami autonomicznych aut jeszcze sporo pracy.

Tymczasem ci, którzy jeszcze tak daleko nie wybiegają myślami już budują auta, które wprawdzie jeszcze same nie docierają tam, gdzie się im każe, ale mogą się nami troskliwie zaopiekować. Przykładem jest odmłodzone niedawno Audi A3. Otóż w tym luksusowym kompakcie z Ingolstadt zamontowano, wśród wielu innych, także system nawigacji GPS. Niby nic szczególnego, ale w tym modelu nie jest to tylko pomocnik wskazujący gdzie jechać.

Redakcja poleca:

Polecane pięciolatki. Przegląd popularnych modeli
Kierowcy zapłacą nowy podatek?
Hyundai i20 (2008-2014). Warto kupić?

Jeśli bowiem np. wybieramy się z Warszawy do Poznania i w stolicy Wielkopolski wskażemy konkretny adres to ów system poda nam wszystko co jest potrzebne do tego abyśmy nie błądząc dotarli tam w określonym czasie. To także, jak na razie potrafi każda nawigacja. Ta w A3 idzie jednak dalej. Gdyby się bowiem okazało, że do celu dotrzemy, powiedzmy za trzy godziny od wyjazdu spod pałacu kultury a tam na miejscu będzie padał deszcz, to komputer podpowie nam żeby spakować do Poznania... parasol. Jeśli prognoza pogody będzie przewidywała upał to A3 zachęci nas z kolei do zabrania przeciwsłonecznych okularów.

Jakby tego było mało w tym samym modelu można sobie zamówić system, który podczas jazdy nocą „wyczuwa” czy przed samochodem nie znajduje się przypadkiem pieszy czy też zwierzę i co istotniejsze jedno potrafi od drugiego odróżnić. Jak? Podobno po tym ile wody jest w człowieku, a ile np. w łosiu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Dygot (gość)

    Ale jaja, nie wierzę, że przypomni o parasolce

  • Oczko (gość)

    Żeby tak jeszcze obiad zrobił!

  • Z. Niesmaczony (gość)

    Ciekawe, jak wszystkowiedzący kąpóter z A3 zakwalifikuje człowieka na koniu... Zsumowaną ilość wody kunia i człeka podzieli przez 2 czy ki diabeł??? Yntelygencji luckiej nidz nie zastompi!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Audi A3 zdjęcia

Audi A3 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Audi A3 Cena

Części dla marki Audi

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

680 zł