Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39046 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Audi zmienia oznaczenia modeli na... stosowane wcześniej w Chinach

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Audi Audi wprowadza ustandaryzowaną nomenklaturę oznaczeń mocy w pełnej gamie modeli oferowanych na całym świecie. Nazwy serii modelowych – od Audi A1 do Audi Q7 – pozostają bez zmian. Jednak w ich ramach, kombinacja dwóch cyfr zastąpi stosowane dotychczas różne oznaczenia poszczególnych typów.

Wartością, do której odnoszą się nowe oznaczenia, jest moc poszczególnych modeli podawana w kilowatach (kW). W ten sposób Audi wprowadza dodatkową klasyfikację modeli, ze względu na różne poziomy wydajności. Każdy z tych poziomów identyfikowany będzie przez kombinację dwóch cyfr. Dla przykładu: cyfra “30” pojawi się na tyle wszystkich modeli mających moc od 81 do 96 kW. Cyfra “45” przypisana będzie mocy od 169 do 185 kW. Modele najwyższej mocy – powyżej 400 kW – identyfikowane będą cyfrą “70”. Za każdym razem, oznaczeniu cyfrowemu towarzyszyć będzie oznaczenie typu silnika – TFSI, TDI, g-tron i e-tron.

Oznaczenia cyfrowe wskazujące na poziomy wydajności modeli wzrastać będą w przedziałach co pięć, i reprezentować będą ustaloną hierarchię mocy jednostek napędowych w ramach poszczególnych serii modelowych i w odniesieniu do ogólnego podziału modelowego marki Audi. Zatem według nowej nomenklatury, w przyszłości gama modelowa sięgać będzie od Audi Q2 30 TFSI o mocy 85 kW, do Audi Q7 50 TDI o mocy 200 kW. Szczególne miejsce w ofercie Audi zarezerwowano dla najbardziej rozbudowanych wersji samochodów najwyższych mocy – modeli typu S, RS oraz Audi R8. One, że względu na swą wyjątkową pozycję w portfolio czterech pierścieni, pozostaną przy swych klasycznych nazwach.

Redakcja poleca:

Przyciski dla pieszych znikną ze skrzyżowań?
To trzeba wiedzieć przy zakupie polisy AC
Używany roadster za rozsądne pieniądze


Zmiany rozpoczną się już jesienią 2017, wraz z wejściem do sprzedaży nowego Audi A8. Pierwszym z dwóch oznaczanych według nowej nomenklatury modeli, będzie ten wyposażony w silnik 3.0 TDI o mocy 210 kW. Jego nowa nazwa to Audi A8 50 TDI. Kolejną będzie wersja z jednostką napędową 3.0 TFSI 250 kW – od jesieni A8 55 TFSI.

W nadchodzących miesiącach, wszystkie serie modelowe Audi wchodzące na rynek, z chwilą pojawienia się w sprzedaży otrzymają nowe oznaczenia wydajności. Oznaczenia pozostałych serii modelowych znajdujących się obecnie w ofercie, zmienione będą latem roku 2018, w ramach wymiany roku modelowego.

Warto dodać, że zmiana oznaczeń na niezwiązane z pojemnością nie będzie faktyczną nowością w Audi - w Chinach były one w użyciu od dawna. Przykładowo - już w 2012 r. A6L występowało w wersjach 30 FSI, 35 FSI czy 50 TFSI, natomiast aktualną generację A3 można było nabyć w wersji 35 TFSI i 45 TFSI, zaś A1 jako 30 TFSI.

Zobacz także: Renault Megane Grandtour w naszym teście Jak

Polecamy: Co oferuje Kia Picanto?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Edi (gość)

    Piękne samochody z niezłymi osiągami...ale po co te bezsensowne numerki na ich karoseriach? To coś w stylu: każdy facet robi sobie na czole tatuaż w cyferką 1,2 ub 3 gdzie 2 to długość średnia +- 2 cm, 1 to mniej niż średnia -2 cm, a 3 to więcej niż średnia + 2 cm.

  • maniek (gość)

    pomysł równie dobry jak ustalenie prze UE maksymalnej krzywizny bananów

  • Nad Wisłą (gość)

    Mnie pomysł z takimi oznaczeniami bardzo się podoba. Jeżeli w Chinach, Azji i krajach Pacyfiku się przyjął to coś jest na rzeczy. Myślę, że to bdb ruch z strony Audi

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Audi zdjęcia

Audi dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Audi opinie

Oceń swoje auto

Audi Cena