Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Auta elektryczne i hybrydy plug-in. Ile takich pojazdów jest w Polsce?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Ensto Chago Na koniec października w Polsce było zarejestrowanych 7884 samochodów z napędem elektrycznym. Przez dziesięć miesięcy 2019 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 3250 całkowicie elektrycznych samochodów osobowych oraz hybryd typu plug-in, czyli o 100% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Dane pochodzą z Licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Dane zostały opracowane na podstawie informacji pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji przez PZPM i PSPA.

Pod koniec października 2019 r. po polskich drogach jeździły 7 884 elektryczne samochody osobowe, z których 60% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (4701), a pozostałą część hybrydy typu plug-in PHEV (3183).

– Liczba elektrycznych samochodów osobowych w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc, ale rynek w dalszym ciągu znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Nie pomogą mu, że wielu potencjalnych nabywców EV wstrzymuje się z zakupem, oczekując na spadek cen związanych z dopłatami w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Liczymy, że uruchomienie systemu wsparcia będzie odczuwalne i wpłynie na tempo rozwoju elektromobilności w Polsce – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego dodaje, że istotne jest, aby procedury uzyskiwania dopłat w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu były jak najprostsze, tak by umożliwić klientom bezproblemowe uzyskanie dofinansowania. Ważne jest również to, by z dopłat Funduszu mogła skorzystać jak największa liczba przedsiębiorców – zakupy flotowe stanowią bowiem ¾ rynku rejestracji nowych samochodów.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Pod koniec października br. w Polsce funkcjonowało 958 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1748 punktów). 30% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Jarek (gość)

    Niech jeszcze dobudują kilka elektrowni, bo wyjdzie im ujemny bilans i bedą wylaczenia pradu.

  • bartas (gość)

    I to jest budujące, wlasnie ta rosnąca liczba elektrykow z miesiac na miesiac jak pieszecie. Dopłaty od rzadu tylko przyspiesza rewolucyjne zmiany w elektromobilnosci. I to najwyzszy czas! Infrastruktura jest regularnie uzupelniana. Greenway zreszta zapowiada kolejne wdrozenia stacji ładowania tak aby dać kierowcom pełną swobode jazdy na kazdym odcinku trasy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości