Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Auta elektryczne. Ile wtyczkowozów rejestrują Polacy?

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz/ SAMAR

Według danych dostępnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów w ostatnim dniu kwietnia 2021 roku liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony z wtyczką przekroczyła poziom 25 tys. sztuk.
Fot. materiały prasowe Według danych dostępnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów w ostatnim dniu kwietnia 2021 roku liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony z wtyczką przekroczyła poziom 25 tys. sztuk.

Jak podaje w swoim raporcie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, do 30 kwietnia bieżącego roku zarejestrowano dokładnie 25 438 aut elektrycznych, z czego 11 761 sztuk to modele "czysto" elektryczne (46,2% parku ), a 13 677 sztuk - hybrydy plug-in (udział 53,8%), których udział rośnie z miesiąca na miesiąc.

Według danych dostępnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów w ostatnim dniu kwietnia 2021 roku liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony z wtyczką przekroczyła poziom 25 tys. sztuk.
Fot. materiały prasoweCo ciekawe, 60% wtyczkowozów stanowią pojazdy zarejestrowane w ostatnich 2 latach - 15 257 sztuk. Tempo, w jakim rośnie segment samochodów elektrycznych jest bardzo dynamiczne, jednak same liczby nie są specjalnie imponujące, szczególnie na tle całego parku samochodów czy wyników osiąganych w krajach Europy Zachodniej.

W bazie park samochodów - stan w dniu 30 kwietnia 2021 roku - dominują wtyczkowozy pochodzące od autoryzowanych dealerów. Z salonów na krajowe drogi wyjechały łącznie 18 924 auta, co stanowi 74% rynku. 6 514 samochodów sprowadzono do Polski z zagranicy jako pojazdy używane. Nieco inne proporcje - 71% do 29% - wykazuje porównanie uwzględniające typ właściciela - firmy i osoby fizyczne. Ponad 2-krotnie więcej samochodów z wtyczką zarejestrowały dotychczas firmy (18 176 sztuk), osoby prywatne są właścicielami pozostałych 7 262 aut.

Auta elektryczne. Najpopularniejsze marki i modele

Najpopularniejszą marką wśród "czystych" elektryków jest Nissan - 2 249 szt., a najpopularniejszym modelem - Nissan Leaf - 1 993 szt. Coraz lepiej radzi sobie Tesla model 3, który wyprzedził Skodę Citigo i plasuje się już na 4 pozycji. Co więcej, marka Tesla wyprzedziła Renault i zajmuje - na razie najniższe - miejsce na podium wśród producentów "czysto elektrycznych".

Zobacz także: Samochód z USA. Dokumenty, formalności, opłaty

W rankingu hybryd plug-in liderem jest BMW (3 147 szt.), a najliczniej reprezentowanym modelem - jedyny w czołowej piątce japończyk - Mitsubishi Outlander PHEV (1 087 szt.). Dynamicznie rośnie popularność aut Mercedesa, który na koniec kwietnia br. wyprzedził Volvo i zajął pozycję vice lidera. Podobnie jak w grupie BEV, wśród hybryd plug-in coraz bardziej "rozpycha się" Skoda. Model Superb z wynikiem 689 sztuk zajmuje 4 miejsce na liście najpopularniejszych.

Zobacz także: Skoda Fabia IV generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Elektryk (gość)

    Mało bo są drogie...

  • Mieszko (gość)

    ZNacznie więcej rejestrują hybryd toyoty niż elektryków. Główną rolę tutaj gra cena i fukcjonalność. Stacji ładowania nadal mało

  • Fan Mieszka (gość)

    Mieszko, brawo, przelew od Toyoty już leci. Żenujący jesteście z tym "marketingiem"

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości