Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Auta używane. Padł rekord w imporcie używanych samochodów

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Marcin Oliva Soto W styczniu 2020 roku do Polski sprowadzono 81 843 sztuki pojazdów, o 8,9% więcej niż rok wcześniej. To największy styczniowy wynik w historii.

Dane o imporcie używanych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony podsumował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Pierwszy miesiąc bieżącego roku był o 1 dzień roboczy krótszy niż przed rokiem, co dodatkowo przyczyniło się do większego importu używanych aut, szczególnie w kontekście znaczących wzrostów cen samochodów nowych. W tym samym czasie liczba rejestracji nowych samochodów o dmc do 3,5 tony spadła o 14,5% (43 889 sztuk).

Średni wiek importowanych samochodów wynosi obecnie 11 lat i 7 miesięcy, o ok. 1 miesiąc więcej niż w styczniu 2019 roku. Najpopularniejszym rocznikiem produkcji jest 2008 (6755 sztuk).

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

W styczniu udział Diesla w imporcie samochodów osobowych wyniósł 43,8%. Poprzednio taki wynik notowano w marcu 2016 roku, ale wówczas trend był spadkowy.

Biorąc pod uwagę źródło sprowadzanych samochodów z silnikami wysokoprężnymi - najczęściej są to Niemcy, Francja i Belgia. Z tych trzech krajów pochodzi ponad 76,7% używanych aut z silnikami dieslowskimi.

Najwięcej samochodów sprowadzonych zostało do województwa mazowieckiego (10 043 szt.), natomiast największą dynamikę wzrostu importu na przestrzeni roku odnotowało województwo świętokrzyskie (3282 szt., 18,8%). Tylko w dwóch województwach import był mniejszy niż przed rokiem: pomorskim (4012 szt. -1,6%) i opolskim (1987 szt. -1,63%).

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • DEX1 (gość)

    Zalewa nas fala smrodu i złomu, nawet Ukraina takiego dziadostwa nie chce. Tam obowiązuje norma EURO 5 dla samochodów sprowadzanych a u nas rząd śpi i nas truje.

  • Do Kosowa nie można sciągnąć starszego samochodu niz 10 letnie - na przyklad... (gość)

  • w butach słoma.! (gość)

    wszystkie blachosmrody na złom! będzie mniej smrodu!CHCEMY ŚCIEŻEK ROWEROWYCH!wszystkie blachosmrody na złom! będzie mniej smrodu!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości