Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Auta używane. Podsumowanie 2019. Jakie prognozy na 2020 rok?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Marzena Bugała-Azarko W 2019 roku odnotowano znaczący wzrost sprzedaży samochodów używanych przy jednoczesnym spowolnieniu w sprzedaży nowych aut. W 2020 roku na rynku wtórnym nadal pożądane będą SUV-y. Wzrośnie też zainteresowanie hybrydami.

Skąd te nagłe ruchy w branży motoryzacyjnej? Czy trend ten utrzyma się również w nadchodzącym, 2020 roku? Jak wyglądała sytuacja sektora pojazdów używanych w 2019 roku? O analizę pokusiła się firma CarForFriend.pl, która działa na rynku samochodów używanych.

Na przestrzeni ostatnich lat widoczny jest wzrost sprzedaży używanych aut sprowadzanych z zagranicy. Jak mówi Jacek Fijołek, twórca CarForFriend.pl, w tym roku na nasz rynek trafiło około miliona tego typu aut. Są one w głównej mierze nabywane przez Polaków do celów prywatnych.

- Sprzedaż nowych modeli aut zaczyna spadać z powodu znaczących podwyżek cen, na które wpływają ograniczenia w produkcji pojazdów z silnikami spalinowymi oraz kosztowne dla producentów inwestycje w hybrydy oraz auta elektryczne. W konsekwencji wzrostu tych cen, coraz częściej kupowane są pojazdy używane, w głównej mierze sprowadzane z zagranicy. Nawet dealerzy nowych aut otwierają u siebie działy sprzedaży pojazdów używanych, aby utrzymać się na rynku, a producenci coraz chętniej stawiają na sprzedaż on-line. Według danych CarForFriend.pl, w tym roku przeważały modele ze średniej klasy rynkowej takich marek jak Ford, Volkswagen, Audi, Opel, Toyota, Nissan czy koreańskie KIA lub Hyundai – odsetek ich sprzedaży wyniósł około 60-70 procent - mówi Jacek Fijołek.

Zobacz także: Ile trzeba czekać na nowy samochód?

Pomimo spadku sprzedaży nowych modeli samochodów, polscy kierowcy nie oszczędzali przy zakupie… używanych aut.
- Warto zaznaczyć, że w tym roku nabywcy sięgali chętniej po SUV-y, niż po modele kombi. Można powiązać to z faktem, iż nasze społeczeństwo się bogaci, a to zjawisko widoczne jest szczególnie w wydawanych przez nabywców sumach na „nowe” używane samochody – dwa czy trzy lata temu tego typu auta były sprzedawane w kwocie na poziomie 20 tys. złotych, a aktualnie kwota ta wynosi ponad 30 tysięcy złotych - zauważa szef CarForFriend.pl.

Samochód używany. Profil tegorocznego nabywcy

Kim jest statystyczna osoba kupująca w 2019 roku samochód używany? Jak podkreśla twórca CarForFriend.pl, klientami decydującymi się na zakup czy leasing oferowanych przez firmę aut w 2019 roku byli głównie przedstawiciele klasy średniej.
- Według naszych danych, głównymi nabywcami samochodów w tym roku byli między innymi menedżerowie średniego szczebla, pracownicy administracji, lekarze lub osoby pałające się wolnymi zawodami. Co więcej, z racji wysokiej dbałości o legalność i rzetelność transakcji, zaopatrywali się u nas także prawnicy - mówi Jacek Fijołek.
Wyjaśnia także, że klienci chętnie korzystali z doradztwa, które stanowi pomoc w przypadku braku czasu na odpowiednie i rzetelne poszukiwania konkretnego pojazdu.

Samochód używany. Prognozy na 2020 rok

W jakim kierunku będzie zmierzał rynek samochodów używanych w 2020 roku? Według CarForFriend.pl z pewnością najbardziej pożądanymi samochodami przez polskich kierowców nadal będą SUV-y, ale także hybrydy i auta elektryczne.

- W przyszłym roku sprzedaż aut hybrydowych i elektrycznych z pewnością pójdzie w górę - z racji ograniczenia lub całkowitego zniesienia na nie akcyzy. Aktualnie ich odsetek sprzedaży stanowi 5%, a prognozy na 2020 rok przewidują jego zwiększenie do 15 - 20% - twierdzi Jacek Fijołek.

Oprócz tego, zwiększy się także sprzedaż samochodów używanych w kanale internetowym. Jacek Fijołek zwraca również uwagę na pogłębiający się deficyt kadrowy dotyczący specjalistów zajmujących się naprawą najnowszej generacji samochodów hybrydowych. Choć technologia stosowana w autach idzie bardzo do przodu, w Polsce brakuje ludzi, którzy by za nią nadążali i potrafili zaawansowane technologicznie auta w razie potrzeby naprawiać. W najbliższym czasie możemy się więc spodziewać, że kolejki do specjalistów w tej dziedzinie będą na pewno większe.

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Sylwek (gość)

    Moim zdaniem kierowcy coraz większą uwagę zwracają i będę zwracać na to skąd jest kupowany samochód. Nie dadzą się już tak łatwo oszukiwać, że jakimś modele to "Niemiec jeździł tylko do kościoła". Tym bardziej, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert z autami po kontraktach leasingowych np. z Master1.pl, więc jest z czego wybierać.

  • Iwan (gość)

    Kupiłem używanego priusa, znajomy taksówkarz mi mówił że jego sie sprawuje bez zarzutu a miesięcznie robi ogromne odległości. Te kilka miesięcy jak go mam, nie mogę narzekać, zobaczymy jak dalej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości