Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Auta używane. Rynek elektryków z drugiej ręki

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Renault Według ekspertów AAA AUTO, rynek wtórny dla samochodów elektrycznych w Polsce otworzy się najszybciej za trzy lata.

Decydujący wpływ na to będzie miała ustawa o elektromobilności, która zacznie obowiązywać od początku 2020 roku. Nakładać ona będzie na floty w sektorze publicznym obowiązek posiadania co najmniej 10 proc. samochodów z napędem elektrycznym.

- Obecnie nie istnieje rynek elektrycznych aut używanych, ale szacuję, że zacznie otwierać się za około trzy lata. Ustawa o elektromobilności oraz planowane zachęty finansowe państwa skierowane do sektora publicznego oraz kierowców spowodują, że po dwóch, trzech latach na rynku wtórnym, będzie coraz większy wybór aut elektrycznych - uważa Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. - W AAA AUTO już do tego się przygotowujemy we wszystkich krajach, w których jesteśmy obecni. Kluczowy będzie segment firmy odpowiedzialny za skup aut, dla którego musimy zatrudnić lub przeszkolić specjalistów zdolnych do oceny stanu technicznego aut elektrycznych, a przede wszystkim kondycji baterii, determinującej cenę auta. W naszej firmie funkcjonuje już oddział z segmentem używanych pojazdów napędzanych alternatywnymi paliwami.

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych po polskich drogach jeździ 7884 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, z których 4701 stanowią pojazdy w pełni elektryczne, a pozostałą część hybrydy typu plug-in (3183).

Zobacz także: Ile trzeba czekać na nowy samochód?

Z kolei, według danych AAA AUTO od początku 2019 roku w Polsce pojawiło się ponad 12 000 ofert sprzedaży aut hybrydowych, co stanowiło 0,5 proc. całkowitej liczby ofert sprzedaży samochodów używanych ze wszystkimi typami silników. O 52 proc. zwiększyła się liczba używanych aut hybrydowych oferowanych na sprzedaż w 2018 roku w stosunku do 2017 roku. Z raportu AAA AUTO wynika, że w ubiegłym roku Polacy wystawili na sprzedaż 6057 używanych hybryd, a w 2017 roku 3988.

  • Mediana ceny używanego samochodu hybrydowego w okresie 01-09.2019 r: 79.900 zł
  • Mediana przebiegu używanego samochodu hybrydowego w okresie 01-09.2019 r: 58.241 km
  • Mediana rocznika produkcji używanego samochodu hybrydowego w okresie 01-09.2019 r: 2,6 lat.

 
To tutaj jest produkowany Volkswagen ID.3

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości